Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Животът е по-силен“ – история за доброто и за децата бойци

| обновено на 29.10.21 в 11:20

Животът е по-силен от всяко „но“, „ако“, „когато“ и каквито и да било други обстоятелства. Символ на този живот често е изкуството, а в случая – една конкретна инсталация.

Зографът Диан Костов работи върху проект, в който изображението на отличената му икона „Св. Богородица – Закрилница“ ще се извиси на международния път София – Видин в няколкометров вариант, отпечатан върху бетонни силози. Към него ще бъдат добавени снимки на деца, родени през двете сложни години на пандемия, за да докажат силата и триумфа на живота.

„Това беше нашата идея – просто да се заговори за нещо добро и в тази държава. Не само как корабът, който е като символ на държавата ни, потъва един месец и чакаме някой да го спаси“, обясни в „Какво се случва“ художникът на инсталацията.

„Животът е по-силен“, както всъщност е и името ѝ, събира в обща мозайка съкровени мигове на щастие, свързани с идването на най-малките на този свят. Събира и много истории на деца бойци. Тези късчета емоции създават върховния миг на възхвала към живота. Цялата инсталация ще бъде като символ и на закрилата на Божията майка.

Екипът, работещ по нея, включва психолози, фотографи, инженери и още немалко специалисти, близо двайсет човека, които искат да превърнат инсталацията в реалност около Коледа.

„Според мен няма по подходящо време. Коледа, Рождество Христово – това е времето, когато Божият син се ражда и започва новото начало. А и символично ние можем да го свържем с това, че животът е по-силен и въпреки всичките изпитания и трудности, ще намери начин“, сподели още Диан Костов.

Според него съвременният иконописец не трябва да бъде занаятчия, който създава копия, а творец, който се стреми да развива това изкуство. Защото то може да бъде извор само на добро, както тепърва ще покаже мащабният проект на зографа.

За смисъла и силата на живота, за символа на тази и всяка друга икона, а и за надеждата, която дава инсталацията, Диан Костов разказва в звуковия файл.

Всеки, който иска да изпрати снимка на своето дете и да стане съавтор на проекта, все още може да го направи на имейл artkostov@gmail.com.

Снимки – Таня Димова, БНР и личен архив на художника



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нов сборник с разкази на Палми Ранчев

Във внушителния том са публикувани 27 разказа, неиздавани досега. Както каза на представянето Росица Чернокожева:  "Талантът на Палми Ранчев е, че от една обикновена случка той прави нестандартна история."  В тях диша големият град, често заплашителен и груб. Там сякаш няма място за чувства и нежност, но писателят успява да ни срещне и с такива..

публикувано на 29.11.24 в 08:45

Антология разкрива живота на средновековните хора

Антологията "Животът през Средновековието" беше представена от проф. Цочо Бояджиев, проф. Олег Георгиев и Тони Николов, а журналистът Ангел Иванов прочете откъси.  В сборника се срещаме със "забележителна галерия от теми и автори, сред които св. Тома от Аквино, папа Григорий Велики, св. Бонавентура и др". Преводачи са Евгения Панчева, Ирена..

публикувано на 28.11.24 в 16:22

Лица от Кавала

"Започнах да правя тези фотографии в личното време на града – в затишието. Преди Коледните празници, веднага след Нова година, до началото на летния сезон. Последните няколко портрета направих в меката есен, когато всички си отдъхнахме от горещото лято на 2024 година. Изложбата става сега през ноември. Тя е предназначена за очите и сърцата на хората,..

публикувано на 28.11.24 в 16:10

Юн Фосе – драматургът, който предусеща бъдещето

Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да се поставят по европейските сцени и не след дълго и на различни континенти. Постановката на Катя Петрова "Някой ще дойде" в Народния театър "Иван Вазов" е първи прочит на пиесата у нас и първа..

публикувано на 28.11.24 в 13:05

Софийският международен литературен фестивал – поле за среща със световни писатели

От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК.  Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава слушателтие на "Нашият ден" с акцентите в програмата , която предстои да бъде обявена в завършен вид съвсем скоро. Една от звездите на международната литературна сцена, която ще гостува в България..

публикувано на 28.11.24 в 11:10