Как може да бъде преодоляна непоследователната и противоречива съдебна практика? Структурата на Търговския закон, въпроси на фирмата и търговското предприятие, търговско представителство, едноличния търговец, учредяване и недействителност на търговски дружества.
Това е темата на юридическото предаване "Законът и Темида". Събеседник е доц. д-р Николай Колев – изявен юрист в сферата на дружественото право, председател на Научния съвет на Института за държавата и правото към БАН, преподавател в Нов български университет.
Доц. Колев е автор на книгата „Търговски дружества. Синтез и коментар на практиката на Върховния съд и на Върховния касационен съд“, обявена за най-значим труд на Института за държавата и правото при БАН за 2021 г.
"Професията на юриста има много проявления в обществения живот – съдии, прокурори, адвокати, преподаватели по правни науки... Аз винаги от най-ранни години съм се възхищавал на всяко едно от тези проявления, защото, от една страна, функциите на юриста в различните му професионални реализации винаги са свързани с основни и важни стълбове и фундаменти на обществения живот. А от друга страна, когото става дума за обикновени човек, защитата на правата, на ежедневните въпроси, той винаги се обръща към юрист. От ранни години аз имах ориентация и нагласа към правото."
Предизвикателствата към съвременния юрист – "От една страна – свръхрегулацията във всяка сфера на обществения живот (наложена от присъединяването на България към ЕС), от друга страна – поради усложняването на обществените отношения. В последните дни сме свидетели на едно некачествено законодателство, на един некачествен нормотворчески процес – не само на ниво парламент, но и на ниво различни държавни органи, общински съвети, където на нормативните актове не се обръща достатъчно внимание при подготовката им, не се отделя достатъчно време за обществено обсъждане и пр. На следващо място, правните услуги, най-общо казано, изведени в условията на свободна професия, там има голям разнобой по отношение на въпроса чий интерес защитават. В крайна сметка законът трябва да бъде справедлив, както и неговото прилагане. Когато законът е непълен, тук вече е ролята на тълкуването на практикуващи юрист. А също и ролята на правните учени и преподаватели по правни науки, които трябва да спомогнат за това тълкуване."
Книгата "Търговските дружества. Синтез и коментар на практиката на Върховния съд и на Върховния касационен съд“
"Още в началото моята работа преимуществено беше насочена към търговските дружества. И докторската ми дисертация, и хабилитационният ми труд са по въпроси на търговските дружества. Отделил съм внимание на съдебната практика, доколкото я има, и най-вече на практиката на ВКС.
Книгата съдържа обхватен и детайлен синтез и коментар на практиката на ВС и ВКС по въпросите на търговските дружества и свързаните с тях въпроси на търговския регистър. Обхваната е практиката по фирмени, граждански и търговски дела с акцент върху отделни конкретни хипотези и спорове, поставени за разрешаване пред ВС и ВКС. На критичен анализ е подложена непоследователната/противоречивата практика и са направени препоръки за преодоляването ѝ. Книгата съставлява ценно изследване, което подпомага решаването на практическите казуси, касаещи правното положение на търговските дружества и функционирането на търговския регистър. Целева аудитория на книгата са преди всичко практикуващи юристи, но може да бъде полезна и за преподаватели по правни науки и научни работници, както и за студенти и докторанти.
Анализът следва структурата на Търговския закон, като през призмата на съдебната практика последователно са разгледани въпроси на фирмата и търговското предприятие, търговското представителство, едноличния търговец, учредяване и недействителност на търговските дружества, защита на членството, непарична вноска, отмяна и нищожност на решенията на общото събрание на капиталовите търговски дружества, прехвърляне и наследяване на дружествен дял в ООД, изключване на съдружник и прекратяване на членство в ООД, членствени права на съдружниците, провеждане и компетентност на общото събрание на ООД, правно положение и правомощия на управителя на ООД, прекратяване на ООД. Специално внимание е отделено на специфичната проблематика на акционерното дружество – акция и временно удостоверение, прехвърляне, наследяване и делба на акции, свикване и провеждане на общо събрание на акционерите, увеличаване на капитала на АД, правно положение и компетентност на съветите на акционерното дружество и други важни въпроси. Анализът включва и преобразуването, прекратяването и ликвидацията на търговските дружества.
Коментарът разглежда: тълкувателни решения и постановления; решения на ВС и на ВКС, постановени по действащия ГПК и по ГПК (отм.); определения по ГПК (отм.); определения на ВКС по чл. 274, ал. 3 ГПК, по които касационното обжалване е допуснато. Обхваната е практиката по фирмени, граждански и търговски дела. Актовете са проучени по наличните електронни ресурси в правно-информационните системи и на интернет сайта на ВКС (www.vks.bg), както и по достъпните на автора хартиени сборници с публикувана практика на ВС и ВКС.
В книгата се предлагат разрешения на натрупани през годините проблеми на правоприлагането и се съдържат отговори на въпроси, които се поставят в ежедневието на всеки юрист, работещ в областта на гражданско и търговско право."
Чуйте разговора с доц. д-р Николай Колев, Институт за държавата и правото при БАН.Снимки – НБУ, expertevents.bg
Енергийната бедност е критичен проблем, който засяга не само социалната справедливост, но и екологичния баланс. Тя често се разглежда в контекста на климатичните промени, но също така е измерение на несправедливостта в съвременното общество. В днешните "Минути на редактора" бе обсъден този проблем, а темата бе свързана с предстоящата..
Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..
Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас? Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..
Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..
Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост" (More Joy), организирана от Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември),..
"Най-накрая събрах смелост да допиша книгата си за моя син Степан, който си отиде преди 17 години, и живя цели 20, въпреки прогнозите на лекарите, че ще..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg