Едва ли са много тези съвременници, които ще свържат чувството за естетическо удоволствие от четенето с класически средновековен текст. Жалко, защото освен история, малкото запазени произведения от първите векове на старобългарската книжнина са и литература с високи художествени достойнства. Пропастта между вековете естествено се увеличава с всяко ново поколение.
И все пак, възможно ли е да се потопим в контекста на времето, мястото и събитията, за да почерпим от мъдростта, красотата и познанието на едно от най-значимите произведения, посветени на светлата личност на първоучителя св. Константин-Кирил Философ, наречено „Житие и деяния на блажения наш учител Константин Философ, първия наставник на славянското племе“.Това, заедно с прагматичните намерения да послужи в обучението на днешните ученици, е целта на едно ново издание на Кирило-Методиевския научен център при Българската академия на науките. Справочникът е част от библиотека „Легенда“ – най-новата поредица от издания на Кирило-Методиевския научен център. Той беше официално представен по време на традиционното за Центъра честване на 14 февруари – Успение Кирилово, съвместно с Националния музей „Земята и хората“.
Помагалото е издадено с финансовата подкрепа на националната научна програма „Културно-историческо наследство, национална памет и обществено развитие“ и вече е достъпно безвъзмездно в страницата на програмата.
В предаването „За думите“ разговаряме с авторките доц. Мая Иванова и гл.ас. Цветомира Данова от Кирило-Методиевския научен център на БАН.
С Мария, Анна и Антон тръгваме на едно пътешествие из екзотични места – там, където какаовият плод е приютен под щедрите сенки на високи бананови палми или отрупани с манго и папая дървета. Островът, на който отиват е Гренада и е сред многото в Карибския басейн. А Мария, Анна и Антон, не просто търсят приключения сред джунглата на "Какаовия колан"...
"Ганьограф" е авторско работно наименование на кратките визуално-словесни творби в социалните мрежи, описващи "класическия българин" или "класѝка", нещо като съвременния Бай Ганьо. Негов автор е д-р Богдан Дичев, гл.ас. в Института за етнология и фолклористика с етнографски музей при БАН, гост на предаването "За думите". Той изследва публикуваните в..
Способни ли са машините да мислят? Има ли връзка между разбирането, интелигентността и съзнанието? Каква е природата на мозъчните процеси, които са в неговата основа, и могат ли да бъдат прехвърлени в електронен носител? Тези и други въпроси обсъждат авторите на статиите, включени в сборника "Изкуствен срещу естествен интелект", чийто съставител е..
Представете си ярко розово езеро със захарно бели облаци… във водата. Трудно е дори за разюздано въображение. А такова място съществува! Селото около езерото вече е квартал на Баку, столицата на Азербайджан. Нещо като нашата Бояна. Наоколо строят къщи състоятелни люде, които имат проблеми с щитовидната жлеза и трябва да дишат йодни пари. Така..
Представителите от ИП-БАН ас. Ина Анастасова – носител на наградата "Проф. Иван Шопов“ на Съюза на химиците в България "Изявен млад учен в областта на полимерите“ за 2025 г., Анна Пранчева – носител на награда за най-добър доклад на 16-ата научна сесия "Младите учени в света на полимерите" 2025 г. и отличена с грамота за достойно представяне в..
На 7 април – Деня на здравния работник, отбелязваме значимостта на хората, които се грижат за здравето ни не само в болничните зали, но и чрез словото...
Представете си ярко розово езеро със захарно бели облаци… във водата. Трудно е дори за разюздано въображение. А такова място съществува! Селото около..
"Ганьограф" е авторско работно наименование на кратките визуално-словесни творби в социалните мрежи, описващи "класическия българин" или "класѝка", нещо..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg