Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Художникът Димитър Петров – „Далеч оттук…"

„Свят на чиста благодарност към живота” разкрива художникът Димитър Петров в последната си живописна експозиция, озаглавена „Далеч оттук…”.

Изложбата е представена до 19 март в столичната галерия "Нюанс" и в нея чрез абстрактното и конкретното в натурата, чрез емоцията на цветовете и формите Димитър Петров изразява поредното си творческо търсене на вътрешно единение с природата, в която, според художника „всичко се слива в едно и нищо не е само за себе си”.

Колко далеч ни отвежда авторът в усещането за неповторимост на живота и какви са картините, които показва, Красимира Шопова разговаря с галеристката Неда Митковска и с художника Димитър Петров.

Димитър Петров е роден на 18 април 1969 г. в Кюстендил. Завършва Художествена гимназия за изящни изкуства град София през 1988 г. През 1996г. завършва Националната художествена академия, специалност “Стенопис”. Член на Съюза на българските художници от 1995 г. Прави едногодишен творчески престой в Индия през 2000 г. Печели национален конкурс за творческа специализация в Cite International des Arts, Париж Франция. Участва в над 100 общи и самостоятелни изложби в страната и чужбина.
Носител е на редица награди, сред които: Награда за живопис от Национална изложба - Бианале ”Приятели на морето” Бургас през 2012 г. Награда за живопис - Балканско квардинале на живописта, Стара Загора, 2004 г. Първа награда - национален конкурс за произведение на изкуството върху стена, София 2001 г. Награда на “Център за изкуства Сорос” за млад автор от Международното трианале на живописта, София 1995 г. Многократно е носител на наградата за живопис ”Струма”, както и много други.
Картини на Димитър Петров са притежание на ХГ Кюстендил, ХГ Бургас, ХГ Стара Загора, ХГ Разград, както и на колекции в Европа, Азия и Северна Америка.

Снимки – галерия "Нюанс"


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Юн Фосе – драматургът, който предусеща бъдещето

Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да се поставят по европейските сцени и не след дълго и на различни континенти. Постановката на Катя Петрова "Някой ще дойде" в Народния театър "Иван Вазов" е първи прочит на пиесата у нас и първа..

публикувано на 28.11.24 в 13:05

Софийският международен литературен фестивал – поле за среща със световни писатели

От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК.  Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава слушателтие на "Нашият ден" с акцентите в програмата , която предстои да бъде обявена в завършен вид съвсем скоро. Една от звездите на международната литературна сцена, която ще гостува в България..

публикувано на 28.11.24 в 11:10

Преподавателят и Принцът: Нишкови за фотографията – като страст и професия

В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков, преподавател по фотография в НАТФИЗ. Темата бе фотографията – изкуство, вдъхновение и наследство. Теодора Нишков, фотограф и наследница на писателя Димитър Подвързачов, представи своето творчество..

публикувано на 28.11.24 в 09:46
Тодор П. Тодоров

Тодор П. Тодоров: За честването на 15 години от създаването на Европейската награда за литература

Европа чества 15 години от създаването на Европейската награда за литература . По този повод в Брюксел бяха организирани поредица от събития и дискусии с отличени през последните три години писатели. В "Нашият ден" носителят на Специално отличие от Наградата за литература на ЕС Тодор П. Тодоров разказва за гостуването си в столицата на..

публикувано на 28.11.24 в 08:43

"Безсъдбовност" – романът на Нобеловия лауреат Имре Кертес

"Безсъдбовност" е най-известният роман на унгарския писател от еврейски произход Имре Кертес. Това е първата книга от неговата трилогия за Холокоста, наградена с Нобелова награда за литература през 2002 година за "книгите на писателя, които подкрепят крехкия опит на индивида срещу варварския произвол на историята". За първи път романът е публикуван..

публикувано на 27.11.24 в 17:35