Мирът е думата във фокус в това издание на “Гласът на времето” по програма Христо Ботев на БНР. Мирът, като обратното на войната, която се води днес, 13 март 2022 година, в най-голямата държава, чиито граници са в Европа – Украйна, след като Русия я нападна. Но и мир, като възможност за всеки от нас българите – да създаде частица умиротворение, спокойствие, човечност в съдбите на тези, които бягат от войната.
"Когато към теб се обръщат майки с деца, с един сак и с нула лева в джоба – какъв трябва да си, за да не им помогнеш?" – пита в това предаване журналистката и активист Теа Денолюбова.
"В най-трудните моменти се показва най-гнусното и най-великото на човешката природа" – казва учителят и историк Емил Джасим, който споделя – “Върна ми се вярата в безкрайната българска доброта и гостоприемство".
“Мир” на руски език означава свят – като “вселена”, “природа”, а българите имаме и думата – “всемир”, която е синоним на свят. А на украински език думата за мир – е світ.
“Тези думи ни напомнят, че българите, украинците и руснаците сме свързани както исторически, така и културно, през кирилицата например, но и че всички хора по света сме свързани” – казва водещият Даниел Ненчев.
Възможно ли е думите да произведат мир? Защо словото е по-силно от меча? Откъде идва парадоксът в историята – естественият враг на човека да е неговият съсед? И как всеки може да помогне на хората от Украйна или Русия, които са избягали от войната – това са въпросите, които се обсъждат в това предаване.
В контекста на войната става дума още за пропагандата, информацията, истината, лъжата, древна Гърция, романа на Джордж Оруел “1984”, актуални сериали като “Убивайки Ив” или филми, като “Мрак” на Душан Милич, който може да се види в програмата на София филм фест.
Чуйте предаването от звуковия файл.
Ловът не е само изстрели, ловът е и грижа за природата и нейните обитатели. А докато обикалят поля и гори, за да нагледат хранилките, ловците пак могат да се сдобият с трофеи. И през тази година в Държавно ловно стопанство "Воден – Ири Хисар" се проведе "Преглед на паднали рога от благороден елен". За десети път над 5 тона рога, събрани само през..
На 5 май отбелязваме Международния ден на акушерката – ден, в който се обръща внимание на ключовата роля на акушерките, особено във времена на криза. В предаването "Нашият ден" говори Десислава Димова – акушерка, избрала с мисия и сърце да посвети живота си на тази древна и в същото време съвременна професия. Според нея акушерството и грижата..
С планинския водач и автор на книгата "Българските планини" Момчил Цветанов говорим в "Нашият ден" за инициирания от него научно-изследователски проект към ЦНИП (Център за научни изследвания и проекти) към УАСГ, за създаване на официален Регистър на водопадите в България , който да дава точна информация за това ценно природно богатство. През..
На 5-и и 6-и май ежегодно се провежда празникът на община Баните и минералната вода. Празникът се чества от 50-те години на миналия век . Местните хора вярват, че ако човек се изкъпе с лековитата вода точно на Гергьовден, ще бъде здрав цяла година. Но това няма как да проверите, ако не опитате сами, а съпътстващите тържества ще направят..
През 2025 година се навършват 100 години висше лесовъдско образование в България. Кулминацията на честванията ще бъде тържественото отбелязване на юбилея в Софийската опера и балет на 7 май. В "Нашият ден" ректорът на Лесотехническия университет (ЛТУ) доц. д-р Христо Михайлов говори за празненствата по повод годишнината, състоянието на..
В миналото издание на "Покана за пътуване" художничката Петя Илиева разказа за най-луксозния и най-бедняшкия от мароканските хамами, които е посетила, но..
Роден в Берлин, но с български корени, Стефан Голдман е артист, добре познат на родната сцена. Диджей, продуцент, музикален изследовател и собственик..
Предстои седмото издание на Фестивала на българската книга в средата на юни в Брюксел. Той се организира от Българската културна асоциация в Белгия,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg