Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Войната – как мислят младите

Милена Статева: Младите живеят в свят, в който солидарността е водеща и грижата е приоритет

Жена в бомбоубежище очаква сутринта и отпадането на комендантския час
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Каква е реакцията на младите хора в Европа и Русия спрямо военните действия в Украйна?

Темата коментира в “Нашият ден“ Милена Статева, доктор по социология, социален психолог:

“Според “Индипендънт“ две трети от младите хора споделят страховете си от световна война.

Във Франция младите между 18 и 25 години са свръхзагрижени около войната, особено след периода на Covid, сега войната запълва всички новини.

Младите са изложени през социалните врежи на брутални картини от конфликта. Изведнъж ни връхлетя една война, за която не бяхме подготвени в ума си. Те живеят в свят, в който солидарността е водеща и грижата е приоритет.“


Новите поколения

“Бих разграничила младите хора, родени след 80-те години на ХХ в. и тези, родени преди самото начало ХХI в.

Първата група са т.нар “милениали“, те се стремят да създадат положителна промяна в своите общности. Това са хора, за които не може да се каже, че са израсли извън катаклизми, даже напротив.

Те използват социални медии, изкуство, местни организации, корпорации и т.н. и често се оформят като лидери, намерили креативни начини да се справят с проблемите.

Техните деца обаче, т. нар “поколението Z“, които са родени дигитални, са склонни да живеят по-бавно от своите предшественици. Те не са толкова шумни в опитите си да променят света.

Те са по-възпитани и образовани, но също така и стресирано и депресирано поколение, в сравнение с предишните. Може би защото са видели неуспехите на милениалите.“


Темата коментира и в “Нашият ден“ Константин Сапатупов, студент по социология:

“Решили сме да организираме събития, чрез които да събираме хора в асамблеи. Ще гледам да има и роли като модератор, които гарантират, че се спазват добрите нрави.

Вървим в някаква продуктивна посока, в генериране на идеи за това как може да се постигне възпирането на войната от обикновени хора. Стремим се и към малко терапевтичен ефект.

Самите социални мрежи предизвикват някакви настроения в един момент. Алгоритъмът на Фейсбук захранва съдържанието, което ти се показва, на началната страница. Това е алгоритъм, който ти показва персонализирано съдържание. В момента всички имат различни източници и се намират на някаква част от спектъра.“

Чуйте целия разговор в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Смисълът на християнската вяра в границите между живота и смъртта

Има ли нещо по-противоположно от живота и смъртта? В евангелското четиво от днешната неделя пред градските порти на Наин се срещат погребалното шествие на един младеж и шествието, предвождано от Иисус Христос, заобиколен от Своите ученици и следван от множество народ. Шествието на смъртта върви срещу шествието на живота. Винаги, когато видим..

публикувано на 06.10.24 в 09:15
Елица Дякова

Инициативност

Елица Дякова работи в МИГ Долни Дъбник и Долна Митрополия – Местна инициативна група, която да подпомогне на място земеделските стопани и производителите в района. Местните инициативни групи разполагат с достатъчно инструменти, за да изграждат общност и да съживяват малките населени места,   с помощта и на местни инициативни хора, черпейки..

публикувано на 05.10.24 в 16:35
Амир Горен

Амир Горен: Ще запомня миризмата на кръв и омраза

Полковник Амир Горен, утвърден международен експерт по въпросите на антитероризма, ветеран от 8 войни, активно участвал в стотици бойни действия, който има 42-годишен опит в областта на отбраната и сигурността към  IDF  и е съосновател на отряда от командоси "Маглан", разказва за първи път пред слушателите на БНР, в "Мрежата", от първо лице, за..

публикувано на 04.10.24 в 16:45

Игровизация в образованието: Основен акцент на Sofia Game Night

Малко по-малко от месец ни дели от една от най-очакваните вечери за гейминг общността – голямата нощ на игрите, позната като Sofia Game Night. Това е най-голямото събитие за видеоигри, мобилни приложения и настолни образователни игри в България. За втора поредна година събитието ще включва не само изложби, но и лекционна част, в която ще се..

обновено на 04.10.24 в 14:12
ОД на МВР в Пловдив

Защо бившият ръководител на "Човешки ресурси" в ОДМВР - Пловдив води дълга съдебна битка

Защо в продължение на две години бившият ръководител на "Човешки ресурси" в ОДМВР (полицията) в Пловдив води битка в съда и иска да докаже, че неговият отдел е бил преструктуриран, за да бъде назначен ексдиректорът на местната дирекция на МВР Димитър Балев? Какъв е Частният случай на Траян Тодоров от град Пловдив? Той води 2-годишна съдебна битка в опит..

публикувано на 04.10.24 в 13:25