Мъдрата природа така е устроила жените, че ставайки майки, те без дори да си дават сметка за това започват да преподават език на рожбите си, при това толкова успешно, че в майчиното „училище“ всички без изключение достигат равнището на преподавателките си, освен когато са възпрепятствани от здравни или ментални проблеми.
Всеизвестно е, че детето учи език, имитирайки възрастните. Любопитна подробност е, че възрастните също имитират „речта“ на малките – гукането, първите срички, смешните думички, като това привидно вдетиняване има много важна функция. То е сигнал към детето, че е на прав път и че общуването е успешно. Защото тъкмо огромната нужда от общуване е мощният мотив на всяко човешко същество да „учи“ езика на родителите си.
Здравата емоционална връзка и живият непосредствен контакт не могат да бъдат заменени с опосредствани чрез различни технологии, колкото и те да са съвършени. Ако знанията и опитът на учените за усвояването на майчиния език бъдат правилно ползвани и за езиковото обучение в по-късните години, резултатите биха били значително по-добри. Това важи с особена сила за децата с майчин език, различен от българския, но е валидно и за всички други.
Преподаването на български език като набор от граматически правила не просто затруднява и отегчава децата, но и ги лишава от нормалната мотивация на общуването и любознателността. За интуитивната „преподавателска“ роля на майката и за ползите от осмислянето и прилагането ѝ в обучението разговаряме с проф. Живка Колева-Златева от Великотърновския университет.
Инициатива за наземното лазерно сканиране е на кмета на Велико Търново Даниел Панов. Той се обръща с молба УАСГ да направи експертиза заради рушащото се крило на входа на Преображенския манастир, който е паметник на културата. Всяка една интервенция на такива обекти е необходимо да мине през обследване и по-строг контрол, разказва в..
Неотдавна по инициатива на посолството на Израел в България се проведе събитие, което постави акцента върху иновациите и технологиите в управлението на водните ресурси. Темата за управлението на водните ресурси е болезнено актуална за България. В момента има региони от страната, които са в режим на водата. На свой ред Израел е световен лидер..
Историята на българската астрономия, част от световното астрономично познание, е обект на настоящето предаване. Говорим за първия телескоп, използван от българин – Петър Берон с прословутата му "зрителна тръба" станала символ на стремежа на сънародниците ни към изучаване на космоса, и оказала се и върху днешната банкнота от 10 лева. Припомняме си как..
"Чрез различните теми и интересни събеседници идеята ми бе предаването "Следобед за любопитните" да предизвика слушателския интерес към науката, споделя в предаването журналистът и директор на програма "Христо Ботев" Кин Стоянов. "Следобедът е едно особено състояние на денонощието, където човек дори да е малко по-поспалив и по-късно да се..
При този поздрав дали визираме телесното или духовното здраве? – попитахме психиатъра д-р Фани Цуракова. Без колебание тя отговори, че това са два компонента на един и същ феномен – човешкото здраве. В първото издание "За здравето" през настоящата година заедно направихме кратък анализ на стойностните и разочароващи факти в здравеопазването. И не..
Неотдавна в Сливен се проведоха два граждански протеста срещу намаляването на територията на природния парк "Сините камъни". Организаторите изразиха..
Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е..
В рубриката "Епизоди от живота" разказваме истории, които ни напомнят за силата на човешкия дух и самоотвержената обич. Днес ще ви представим разказа на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg