Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Смисълът в ежедневието е центърът на българския проект за Венецианското биенале

4
Снимка: Ани Петрова

Проектът „Ето къде си“ на Ирина Баткова и Михаил Михайлов спечели безпрекословно сред 17-те останали проекти да представи България на Венецианското биенале тази година. Кураторът Ирина Баткова казва, че те са се фокусирали върху самия проект при подготовката, като се дистанцират съзнателно от подробностите около контекста на тазгодишното биенале. Тя споделя, че е прочела само в обща форма концепцията на Чечилия Алемани, кураторката на биеналето. Според нея мотото този път „Млякото на мечтите“, взето от книгата на художничката-сюрреалистка Леонора Карингтън (1917-2011) звучи много поетично. Тя предлага едни сериозни теми за размисъл, разделени в общата изложба на три части.

Но Ирина Баткова харесва в работата на Михаил Михайлов, че тя не е потопена в актуалността на момента. Той изведнъж започва да мисли пространството за изложбата по един странен и абсурден начин и същевременно много философски, защото както установяват двамата впоследствие в посоката на мислене на Чечилия Алемани има и метаморфозите на тялото, и начина, по който то реагира и комуникира с технологиите, и връзката на телата и Земята. А това са все проблеми, които се въртят около живота и смъртта.

Михаил Михайлов
Това, което Михаил Михайлов предлага в проекта е една серия, която той разработва от 8 години, от ренесансово направени рисунки на финия човешки отпадък, който ние оставяме всеки ден в жизненото си пространство. Това по някакъв начин отмерва всеки един изминал ден от човешкия живот и реферира и към това, как то взаимодейства с нашата жизнена среда и как се опитваме да заличим това взаимодействие. Михайлов включва в изложбата и едни пространствени обекти от серията „Музейни пиедестали“, които в неговия прочит са сюрреалистично поднесени с прикрепени към тях различни почистващи средства. Така целият проект се завърта около метафоричното описание на човешкото усилие да намери смисъл в ежедневието, да намери смисъл едновременно да бъде и да се приобщава и трансформира към средата, в която пребивава.

Чуйте повече в интервюто с Ирина Баткова.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Фестивалът Aerowaves и 20 години сцена "Дерида"

Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..

публикувано на 23.11.24 в 09:35

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..

публикувано на 23.11.24 в 09:00

Рисунка. Майстори

"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..

публикувано на 22.11.24 в 17:30

В "Панспермия" Полина Видас разказва нашия живот

Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..

публикувано на 22.11.24 в 16:50

Всичко е измама!

В редакция "Хумор и сатира" знаем, че всичко е измама, но това не е причина да не търсим постоянно истинското. Какво сме открили тази седмица можете да разберете в неделя, веднага след новините в 18 часа , когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Татяна Лолова, Васил..

публикувано на 22.11.24 в 16:30