Трудно начало за правителството на Кирил Петков с натрупване на кризи и разминаване между очаквания и реалност. Това мнение изразяват анкетирани от БНР по повод първите 100 дни на кабинета.
Темата коментира в “Нашият ден“ журналистът Петко Георгиев:
“Рано е да се дава оценка на правителството. Стоте дни не са време за оценка, те са тези, които по класическия вариант на тази постановка би трябвало всички грешки на правителството да се прощават.
Виждаме един много различен стил на управление, който може да бъде тълкуван по различен начин. От една страна, може да бъде тълкуван като “слаб“, по нашите географски части това да си диалогичен, да си готов на компромиси, да търсиш възможност да се договориш дори с хора, с които не си на едно и също мнение, понякога се счита за “слабост“.
Това, което изглежда като слабост на това правителство, е възможно да му дава силата да оцелява, като се има предвид разнородният състав на коалицията.“
Войната в Украйна
“Най-сложният елемент, с който трябва да се справя кабинетът, са вътрешните противоречия по темата Украйна. Ясно е, че там от едната страна стоят ДБ, ПП и ИТН по някакъв начин, от другата страна – са БСП, които имат категорично различен подход по тази криза, но като правителство нямат алтернатива, освен да действат заедно.
Този подход е различен от това, с което българите са свикнали – да има един началник, който тропа по масата и казва на всички останали какво да правят и не търси диалог с никого, управлява силово.
Това е заблуда, която се задържа лесно в общественото мнение, че силовото управление е силно управление. Всъщност силното управление е това, което може да намира подкрепа сред разнородни членове на управляващото мнозинство, нещо, в което сегашното правителство все още не е убедително.
За мен отстъплението от необходимостта да се даде много по-категорично подкрепа на Украйна, включително с изпращането на въоръжение, е провал на правителството.
В България има едно малко, но политически активно и кресливо малцинство, което за мое лично изумление и на целия свят, продължава да поддържа Путин. Те са достатъчно кресливи, за да създават впечатлението, че са някаква голяма част от българското общество.
Демонстрацията снощи в София, както и преди това хилядите случаи на човешко действие и съчувствие и помощ за бежанците от Украйна, което категорично говори, че българското мнозинство е различно и не се различава от световното, осъждащо престъпленията, което иска тази война да свърши час по-скоро, но и справедливо.“
След арестите
“Това, което се случи в резултат на арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, е, че се изясни на чия страна в този спор е Прокуратурата и тя не е на страната на закона.
Излиза, че това е възможно. Имаме избирателно прилагане на закона и прокурори, които се държат като адвокати. Ясно е, че без промяна в Прокуратурата България не може да върви напред. Реална борба с корупцията не може да има.
Но подобна промяна не може да се прави с начина, по който МВР се опитва. Със средства, които са или на ръба, или от другата страна на закона. Това също е недопустимо.
Трябва да се промени така българското законодателство, че да не е възможно една институция да съществува без никакъв външен контрол от други институции и от гражданското общество. Има такава сентенция – “всяка власт корумпира, абсолютната корумпира абсолютно.
Не смятам, че трябва да възлагаме някакви надежди на обективно провеждане на разследване.
Възприемане на действия за изграждане на различен публичен образ на Прокуратурата и на Бойко Борисов е едно, търсене на истината и разследване на евентуално извършени престъпления е нещо съвсем друго.
Лично нямам никакви илюзии, че в този състав на Прокуратурата е възможно да се стигне до някакво обективно разследване. Това е структурен проблем, който трябва да бъде решен. Проблемът е, че за промяна на Конституцията в парламента никога няма да има конституционно мнозинство.“
Чуйте разговора в звуковия файл.
През 2025 г. фермерският пазар във Варна отбелязва своята десетгодишнина, готвейки се за все по-успешни и богати събития, с все повече интерес от потребителите. Според Никола Куташки, един от организаторите на пазара, успехът на начинанието в бъдещето е повече от сигурен, защото освен качествена храна, фермерските пазари създават и безценна..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..
В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..
С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..
В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg