Трудно начало за правителството на Кирил Петков с натрупване на кризи и разминаване между очаквания и реалност. Това мнение изразяват анкетирани от БНР по повод първите 100 дни на кабинета.
Темата коментира в “Нашият ден“ журналистът Петко Георгиев:
“Рано е да се дава оценка на правителството. Стоте дни не са време за оценка, те са тези, които по класическия вариант на тази постановка би трябвало всички грешки на правителството да се прощават.
Виждаме един много различен стил на управление, който може да бъде тълкуван по различен начин. От една страна, може да бъде тълкуван като “слаб“, по нашите географски части това да си диалогичен, да си готов на компромиси, да търсиш възможност да се договориш дори с хора, с които не си на едно и също мнение, понякога се счита за “слабост“.
Това, което изглежда като слабост на това правителство, е възможно да му дава силата да оцелява, като се има предвид разнородният състав на коалицията.“
Войната в Украйна
“Най-сложният елемент, с който трябва да се справя кабинетът, са вътрешните противоречия по темата Украйна. Ясно е, че там от едната страна стоят ДБ, ПП и ИТН по някакъв начин, от другата страна – са БСП, които имат категорично различен подход по тази криза, но като правителство нямат алтернатива, освен да действат заедно.
Този подход е различен от това, с което българите са свикнали – да има един началник, който тропа по масата и казва на всички останали какво да правят и не търси диалог с никого, управлява силово.
Това е заблуда, която се задържа лесно в общественото мнение, че силовото управление е силно управление. Всъщност силното управление е това, което може да намира подкрепа сред разнородни членове на управляващото мнозинство, нещо, в което сегашното правителство все още не е убедително.
За мен отстъплението от необходимостта да се даде много по-категорично подкрепа на Украйна, включително с изпращането на въоръжение, е провал на правителството.
В България има едно малко, но политически активно и кресливо малцинство, което за мое лично изумление и на целия свят, продължава да поддържа Путин. Те са достатъчно кресливи, за да създават впечатлението, че са някаква голяма част от българското общество.
Демонстрацията снощи в София, както и преди това хилядите случаи на човешко действие и съчувствие и помощ за бежанците от Украйна, което категорично говори, че българското мнозинство е различно и не се различава от световното, осъждащо престъпленията, което иска тази война да свърши час по-скоро, но и справедливо.“
След арестите
“Това, което се случи в резултат на арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, е, че се изясни на чия страна в този спор е Прокуратурата и тя не е на страната на закона.
Излиза, че това е възможно. Имаме избирателно прилагане на закона и прокурори, които се държат като адвокати. Ясно е, че без промяна в Прокуратурата България не може да върви напред. Реална борба с корупцията не може да има.
Но подобна промяна не може да се прави с начина, по който МВР се опитва. Със средства, които са или на ръба, или от другата страна на закона. Това също е недопустимо.
Трябва да се промени така българското законодателство, че да не е възможно една институция да съществува без никакъв външен контрол от други институции и от гражданското общество. Има такава сентенция – “всяка власт корумпира, абсолютната корумпира абсолютно.
Не смятам, че трябва да възлагаме някакви надежди на обективно провеждане на разследване.
Възприемане на действия за изграждане на различен публичен образ на Прокуратурата и на Бойко Борисов е едно, търсене на истината и разследване на евентуално извършени престъпления е нещо съвсем друго.
Лично нямам никакви илюзии, че в този състав на Прокуратурата е възможно да се стигне до някакво обективно разследване. Това е структурен проблем, който трябва да бъде решен. Проблемът е, че за промяна на Конституцията в парламента никога няма да има конституционно мнозинство.“
Чуйте разговора в звуковия файл.
Чл.-кор. проф. Атанас Семов гостува в "Нашият ден", за да представи новоизлязлата си книга "Конституцията и Европейският съюз", както и да коментира разделението в обществото ни на теми като въвеждането на европейската единна валута и идеята за обучение по религия и добродетели в българското училище. Проф. Семов заявява: "ЕС е първата в..
За българо-ирландските бизнес отношения, ирландското икономическо чудо, довело до милиарди чуждестранни инвестиции, за сходствата в историческата съдба и манталитета на българския и ирландския народ, за културния обмен между двете държави – разговор в "Нашият ден" с Н. Пр. Катрин Банън, посланик на Ирландия в София . Преводът в ефир е на Емилия..
За "софийската тежка транспортна стачка", туристите и пенсионерите. На прага на лято 2025 Гърция въвежда нови правила за кемпери и каравани. Какви са правилата, забраните, глобите и как се смеят чайките? Хърватия – "страната на лазурното море, красивите острови и абсурдните правила за туристи". Транспортни ненормални правила – кой как може да шофира в..
Директорката на 98-о начално училище "Св. Св. Кирил и Методий" в София – Милена Милева-Дрончева, с радост гостува в ефира на "Семейно радио", за да представи голямото и щастливо семейство на единственото общинско начално училище в София. Основано през далечната 1885 година, школото преминава изпитанията на вековете, за да привлича днес деца..
Опазването на околната ни природа винаги е било сред интересите на водещите на "И рибар съм, и ловец съм" и то не само защото ловците и риболовците са призвани, а и задължени, да работят в тази посока. Както повечето от тях, Росен Мирчев и Асен Масларски го правят с душа и сърце. Те с удоволствие гостуваха на Спасителния център за диви животни..
На 13 май Централната минерална баня в София навърши 112 години. Сградата, която е построена по проект на архитектите Фридрих Грюнангер и Петко Момчилов,..
Емоционалната интелигентност (EQ) се открива в способността да разпознаваш, разбираш и управляваш собствените си емоции, като това включва и..
Най-дълго поставяният американски мюзикъл в историята пристига да дебютира пред родните меломани като част от своето европейско турне, за да оживее в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg