Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Лебедът, който изядохме“ с Росен Димитров

2
Снимка: @janet45publishing

Когато доволно си се нагрешил, но искаш още да опиташ от живота; когато смирен застанеш пред вратите на миналото и кажеш „Тръгвам, но само за да се върна пак при себе си!“; когато флиртуваш с езика, за да надскочиш сладострастието и да се оставиш на опасното ежедневие на любовта, от което цял би излязъл само ако се приемеш; когато чуваш гласа на началото, което на жена прилича и като жена обича, и топло се сгушиш в прегръдките на историята – тогава започваш да разбираш защо най-топлият хляб е думата и точно от нея искаш да отхапваш винаги.

Думата в „Артефир“ имаше поетът Росен Димитров. „Лебедът, който изядохме“ беше причината.

Заради книгата преброихме активите, прекосихме обезлюдения град на аватарите и се отдадохме на едно щастливо плаване. Междувременно фалираха консуматорите, но се родиха преживенците.

За новата стихосбирка на Росен чуйте в звуковия файл. В него вкусни думи говорят за храната на душата.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Мила Искренова

Хореографът Мила Искренова в деня на своята 65-годишнина

С Мила Искренова , гост в "Нашият ден", разговаряме за танца, българската културна сцена и темите, които я вълнуват. Повод за разговора е 65-годишнината на водещия хореограф в съвременния танц, един от посланиците на културата в инициативата на БНР. Освен хореограф на известни български танцови групи, Искренова е и автор на книгите "Радостта..

публикувано на 06.02.25 в 09:40

"Срещи с археологията" за пенсионерите в Пловдив

Регионалният археологически музей в Пловдив всеки месец организира "Срещи с археологията", насочени специално към хора в пенсионна възраст. Февруари е месецът на любовта и виното, но и на археологията, затова днес ще се състои среща, посветена на траките и виното. Екатерина Илиева, експерт изложби и събития в Регионалния археологически..

публикувано на 06.02.25 в 08:47

Академията в Княжество и Царство България

6 февруари е важна дата в историческата хроника на Националната художествена академия в София. На този ден през 1896 година княз Фердинанд подписва указа за основаването на Държавното рисувално училище . Така започва началото на една от най-значимите институции в културната история на България, която изиграва решаващо въздействие върху..

публикувано на 06.02.25 в 08:00

Райко Гърлич ще получи Наградата на София на 29-ия Международен София филм фест

Наградата на София, която връчва Столичната община за принос към изкуството на киното, тази година ще получи големият хърватски режисьор Райко Гърлич, съобщиха организаторите на фестивала, който ще се проведе от 13 до 31 март. Филмите на Гърлич смело и честно разкриват болезнените истини на Балканите, улавяйки сложността на човешките взаимоотношения..

публикувано на 05.02.25 в 18:32

Силата да бъдеш "Чист"

Актьорът Теодор Папазов дава още един ракурс към темата за зависимостите в "Какво се случва". Известно време той играе документалния моноспектакъл "Чист", базиран на истории на зависими, а познава добре силата на преживяното, защото за него това е и лична история. "За мен думата чист има доста силно значение, защото преди десет години и аз бях..

публикувано на 05.02.25 в 17:30