Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

НСРОБ – пример за единство в многообразието

Автор: арх. Балин Моллов
От древни времена София е известна със своята етническа и религиозна толерантност. Затова не е случаен фактът, че и тази година за 14-и пореден път в столицата бе организиран традиционният Празник на религиите. Мир, единство, толерантност, единни и равни в многообразието – това бяха най-често повтаряните думи от членовете на Управителния съвет на Националния съвет на религиозните общности в България (НСРОБ). И неслучайно, благодарение и на неговите усилия като продължение на многовековна традиция, днес берем добри плодове, както се изрази един от неговите членове. И дано тези усилия, заедно с усилията и молитвите на  всички нас, устоят и надвият вихрещите се днес войнолюбиви страсти.

А ето какви са посланията и смисълът на този празник според членовете на УС на НСРОБ?

"Смисълът на този празник е толерантността и разбирателството. Нашето мото винаги е било "Заедно в своите различия". Идеята е да почувстваме любов и единение. Има нужда от такива празници, които събират хората, а не ги разделят" – казва председателят на УС на НСРОБ  Роберт Джераси, представител на еврейската религиозна общност.

"Мир и съвместно съществуване. Всеки да живее както намери за добре и както реши за самия себе си, но винаги да има уважение към другия, който изповядва нещо различно. Всеки да запази своята същност и същевременно да бъдем единни", казва проф. Гарабед Минесян, представител на вярващите от Арменската апостолическа православна църква.

„Смисълът на празника е разбирателство и толерантност между религиозните общности в България. Основното послание е мир и разбирателство. Религиозните общности и вероизповедания могат да служат като пример и да провеждат тази вълна на мир“ – според Хайри Емин, представител на мюсюлманското вероизповедание в УС на НСРОБ.

"Нашият НСРОБ е своеобразно функциониране на основните ценности, заложени в обществото и формирани от нашите вероизповедания. Това, че можем да живеем заедно и да се разбираме, а разбирайки се, преодоляваме страха от различието и се разбираме. България има традиции в това отношение. Ние можем да живеем заедно – това е основното послание. Живеем заедно, работим заедно, смеем се заедно, разказваме си вицове един за друг – това означава, че животът ни е свързал. Всеки има своята уникалност, но този букет от култури е истинското ни богатство" – твърди адв. Грета Ганева, секретар на Обединените евангелски църкви и техен представител  в Съвета.

Думи за тазгодишния празник на религиите сподели и доскорошният зам. гл. мюфтия Бирали Мюмюн.

"Празникът идва, за да покаже нашето различие и че въпреки него ние можем да бъдем заедно. Виждаме как всеки изминат ден става все по-важно да бъдем заедно в нашите различия."

Акцент в тазгодишния празник е разположената под купола на Софийското Ларго изложба на арх. Балин Моллов, пресъздал в картини софийските храмове на различните религиозни общности, както и на исторически сгради, свързани с тях.

"Центърът на града, който е бил и център на древна Сердика, има храмове на всички религии. Обикновено казваме, че ние трябва да се гордеем с това. Според мен ние трябва да се чувстваме благословени, защото живеем в място, белязано с много светли неща".

ВИЖТЕ ОЩЕ

ДС срещу Българската православна църква

Тоталитарната държава не търпи други авторитети, освен своя собствен (отделен е въпросът доколко го има). Затова утвърдени институции като Българската православна църква са ѝ трън в очите. Трън, чиито бодли недъгавата власт прави всичко възможно да изтръгне, а ако не може – жестоко да съсече.  Тъкмо този процес на война срещу Църквата и нейните..

публикувано на 23.07.25 в 16:35

Частицата живот…

Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги..

публикувано на 22.07.25 в 15:35

Когато детето се бори с числата: какво трябва да знаем за дискалкулията

Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз не страдам от това?" Наричана още математическа или числова дислексия, дискалкулията представлява специфично разстройство на аритметичните умения – способността на човек да разбира, обработва и..

обновено на 22.07.25 в 11:27

Ефектът на новостта върху запаметяването

Във "Време за наука" ас. Богомил Пешев от Института по невробиология към БАН разказва за ефекта на новостта върху запаметяването на емоционално неутрална или нискоемоционалната информация. Когнитивната схема у хората е свързана със стимулите, нивата на стрес и новост, които преживяваме в дадени ситуации, по думите на Пешев. Когато мозъкът се..

публикувано на 22.07.25 в 11:22

Подводна карта ориентира водолази и гмуркачи за 28 подводни обекта по Южното Черноморие

Сдружение  "Приятели на морето - Бургас" е учредено на 16.01.2013 година, с цел да осъществява дейност в обществена полза, изразяваща се в постигане на развитие и утвърждаване на духовните ценности, гражданското общество, образованието, физическата култура и опазване на околната среда на Черноморското крайбрежие. Водолази - членове на сдружението..

публикувано на 22.07.25 в 10:15