След случая на агресия в Центъра за спешна помощ в Самоков напрежението сред лекарите остава. Вече има депозирани и няколко оставки.
Добре известен факт е, че спешните медици напускат работа след сблъсък с агресивни пациенти или техни роднини. Младите лекари не искат да останат да работят като спешни медици заради дефицита на кадри и многото извънредни дежурства. Само преди дни МЗ разпространи позицията на здравния министър, в която се казва:
"Като министър, ще настоявам за по-бързи съдебни производства и за ефективни присъди, за да покажем, че институциите са на своето място и осигуряват справедливост за хората, избрали за свой професионален път опазването на живота и здравето – на всички нас. Случаят в Самоков за пореден път ни напомни, че трябва всички заедно активно да работим за възстановяване на доверието между лекари и пациенти, преди безвъзвратно да сме го загубили, а с него и тези, които са останали в България, за да ни лекуват“.
Доверието между лекари и пациенти
Твърди се, че агресията към медици настъпва поради незнанието на правата и задълженията на пациентите.
"При комуникацията между пациент и лекар не може да има лечебен процес, в който липсва доверието“, посочва в "Нашият ден“ д-р Ивалина Трендафилова, отговорник на ФСМП в Самоков. Функцията на спешните медици е да осигурят приоритетен транспорт до най-близкото адекватно лечебно заведение с ниво на компетентност. Ние сме медицина на колела, която трябва да реанимира и да транспортира до съответните места“, посочва още тя.
Здравната медиация
"Ромските лидери обещаха чрез техните медиатори да помагат, предвиждат и разяснителни кампании за това кой пациент е спешен. Да им бъде разяснен алгоритъмът на спешната помощ", допълва д-р Ивалина Трендафилова.
Повече можете да чуете в звуковия файл.
Георги Трайков от София се захваща с реставрирането на мебели почти като на шега, а се увлича дотолкова, че създава собствено ателие и се сдобива и с помощник – тапицера Александър Петренко. Да се реставрират мебели изглежда лесно, но е свързано с много груба и фина работа, усет за душата на предметите и за тяхната история. И понеже Георги..
В неделното евангелско четиво Христос излекува двама слепци и един, обхванат от бяс ням човек. За Сина Божи, който е Лекар на душите и телата, това не е първото изцеление. Прави впечатление не отричането на безспорното чудо, а неговото обяснение. Множество са физическите недъзи, които Христос облекчава, но винаги показва, че истинският носител на..
Защо 12 години след протестите ДАНСwithme и "Белия автобус" днес по площадите на големите български градове отново има протестиращи хора, които искат справедлива съдебна система у нас . Какво пропусна гражданското ни общество, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ. Какво..
Осъдителната присъда за журналиста Борис Митов и "Медиапул" коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова , преподавател във ФЖМК. "Това дело е изключително важно в няколко посоки, особено сега, когато говорим за събитията с кмета на Варна и за всички последици от действието на прокуратура, на Антикорупционната комисия и..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Минчо Димчев, Търговище: Съседът ми направи ламаринен гараж в двора си, непосредствено до моята ограда. Направих молба до Общината и до МРРБ. От министерството ми отговориха, че от Общината могат да разрешат въпроса. Зная, че..
Защо 12 години след протестите ДАНСwithme и "Белия автобус" днес по площадите на големите български градове отново има протестиращи хора, които..
В тазгодишното издание на фестивала във фокус са българските музиканти. Концепцията на музикалното събитие е да кани имена, които са желани и помнещи се от..
Екипът на Театър 199 "Валентин Стойчев" посвещава театралния сезон и премиерните спектакли през цялата юбилейна година на своя дългогодишен директор Анна..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg