Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спешната помощ у нас – нужни ли са промени?

Снимка: БГНЕС

След случая на агресия в Центъра за спешна помощ в Самоков напрежението сред лекарите остава. Вече има депозирани и няколко оставки.

Добре известен факт е, че спешните медици напускат работа след сблъсък с агресивни пациенти или техни роднини. Младите лекари не искат да останат да работят като спешни медици заради дефицита на кадри и многото извънредни дежурства. Само преди дни МЗ разпространи позицията на здравния министър, в която се казва:

"Като министър, ще настоявам за по-бързи съдебни производства и за ефективни присъди, за да покажем, че институциите са на своето място и осигуряват справедливост за хората, избрали за свой професионален път опазването на живота и здравето – на всички нас. Случаят в Самоков за пореден път ни напомни, че трябва всички заедно активно да работим за възстановяване на доверието между лекари и пациенти, преди безвъзвратно да сме го загубили, а с него и тези, които са останали в България, за да ни лекуват“.

Доверието между лекари и пациенти

Твърди се, че агресията към медици настъпва поради незнанието на правата и задълженията на пациентите.

"При комуникацията между пациент и лекар не може да има лечебен процес, в който липсва доверието“, посочва в "Нашият ден“ д-р Ивалина Трендафилова, отговорник на ФСМП в Самоков. Функцията на спешните медици е да осигурят приоритетен транспорт до най-близкото адекватно лечебно заведение с ниво на компетентност. Ние сме медицина на колела, която трябва да реанимира и да транспортира до съответните места“, посочва още тя. 

Здравната медиация

"Ромските лидери обещаха чрез техните медиатори да помагат, предвиждат и разяснителни кампании за това кой пациент е спешен. Да им бъде разяснен алгоритъмът на спешната помощ", допълва д-р Ивалина Трендафилова.

Повече можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Варненски фермерски пазар

Варненски фермерски пазар

През 2025 г. фермерският пазар във Варна отбелязва своята десетгодишнина, готвейки се за все по-успешни и богати събития, с все повече интерес от потребителите. Според Никола Куташки, един от организаторите на пазара, успехът на начинанието в бъдещето е повече от сигурен, защото освен качествена храна, фермерските пазари създават и безценна..

публикувано на 23.07.25 в 14:15
Д-р Илко Семерджиев

Д-р Илко Семерджиев: Говорим за заплатите, а не говорим за здравната рамка

Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..

публикувано на 23.07.25 в 13:45

Силвия Гордеева: Искаме пълно финансиране на корсетите за деца със сколиоза

В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..

обновено на 23.07.25 в 13:08

Димитър Маринов: Работата е много, но лекарствата няма да поскъпнат заради еврото

С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..

обновено на 23.07.25 в 12:15

Безплатни тестове за хепатит В и С в цялата страна

В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..

публикувано на 23.07.25 в 12:10