Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Петя Алтимирска:

България постигна много за забраната на фермите за ценни кожи на международно ниво

Снимка: ЕPA/БГНЕС

Защо България влезе в новините на международните организации, които се борят срещу убиването на животни заради кожите им? Кои са българските новини!

В деня на годишната среща на Eurogroup for Animals "Reunited for Animals" в Брюксел – Петя Алтимирска от сдружение КАЖИ.

"Тази конференция показва какво е постигнато в защитата на животните през годината. Прекрасно събиране с много съмишленици. Това, заради което България може да се похвали, е, че постигна много по пътя за забраната на фермите за ценни кожи – не само на национално, а и на международно ниво. Буквално преди месец беше издадена заповед от министъра на околната среда и водите Борислав Сандов, с която да се прекрати вносът на американска норка в България, вкл. и да се забрани развъждането на този вид. А това ще доведе до прекратяването на фермите за американско норки в България. 

Много поздравления получихме от другите организации за тази инициатива и този опит ще бъде приложен и в много други страни. 

Стартира преди месец и Европейската гражданска инициатива (ЕГИ) "Европа без ценни кожи" (evropabezkozhi.eu), чиято цел е: Да се забранят всички ферми за ценни кожи в Европейския съюз, да се забранят продуктите от ферми от ценни кожи на европейския пазар. До момента са събрани близо 200 хиляди подписа. Това не е просто петиция – всички данни се събират от ЕК.

За предстоящите законодателни промени у нас и в Европа, за обществената подкрепа на тази кауза – чуйте разговора от звуковия файл.

Снимки – БГНЕС, БНР

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мария Алкалай: Игровизацията допринася за трайността на знанията

Защо свързваме играта с удоволствие, а ученето с тегоба? Този въпрос засяга порочния начин на мислене, който ограничава потенциала на игрите в образованието. Мария Алкалай от Сдружение "Възможности без граници" коментира в ефира на „Нашият ден“, че всъщност няма нищо по-ефективно от ученето чрез игра . Всяко дете още от най-ранна възраст..

публикувано на 31.10.24 в 11:23
Зорница Русинова

Зорница Русинова: Гъвкаво обучение е ключът към адаптацията в технологичната ера

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" гостува Зорница Русинова , председател на Икономическия и социален съвет (ИСС), която коментира новите анализи на съвета, насочени към предизвикателствата в демографията, образованието и пазара на труда в България. По нейни думи, през настоящата година ИСС е изготвил няколко ключови..

обновено на 31.10.24 в 11:18

Вечер на литературата и музиката в Двореца

Австрийската библиотека "Д-р Волфганг Краус" и Австрийското посолство в София организират на 31 октомври 2024 г. от 19:00 ч. в Балната зала на Националната галерия / Двореца събитие, което съчетава литературно четене и музикален концерт с участието на писателя Илия Троянов и музикантите Александър и Константин Владигерови. По време на..

обновено на 31.10.24 в 10:00

Петиция за Черно море: Над 15 000 души подкрепят създаването на защитени зони

Международният ден на Черно море се отбелязва на днешния 31 октомври. Той е обявен през 1996 г. в Истанбул, Турция, по време на срещата на министрите на околната среда на България, Грузия, Румъния, Русия, Турция и Украйна . Целта е да се повиши осведомеността на международната общност за необходимостта от регионално сътрудничество за опазването на..

обновено на 31.10.24 в 09:25
Доц. Росен Калпачки

Българското дружество по инсулт ще обучава лекарски екипи в областните болници

След Световния ден на инсулта в Lege Artis разговаряме за съвременните възможности за овладяване на инсулта с доц. Росен Калпачки , началник на Клиниката по неврология в УМБАЛ "Св. Анна" и председател на Българското дружество по инсулт. В началото на разговора доц. Калпачки информира слушателите докъде е стигнало разработването на мобилното..

публикувано на 30.10.24 в 15:53