Книгата "One Coin: жената, която измами света" е следствие от разследванията на журналиста Николай Стоянов.
Сюжетът на книгата поставя светлина върху българката Ружа Игнатова, вече Доктор Ружа, която през 2014 година дава началото на уанкойн. Заявката е, че предстои финансова революция, че ще демократизира плащанията, че ще е като фейсбук на криптовалутите... В действителност обаче това се оказва просто фасада за една от най-големите финансови измами в света.
Само три години по-късно компанията е събрала по най-скромни оценки над 4 млрд. долара от милиони жертви от цял свят, а създателката ѝ подобаващо се обгражда с луксозни имоти, коли, яхти, картини, рокли и бижута... докато изведнъж не изчезва от лицето на земята. От края на 2017 г. тя е издирвана от ФБР и не се е появявала публично. С това обаче историята не само не свършва, но и се изпълва с още обрати и мистерии – арести и дела, натъпкани с пари апартаменти, любовна история, шпиони и шейхове.
Но може би най-впечатляващото е, че след всичко това "One Coin" е още жива, продължава да ползва централата си в София и да привлича нови жертви. Книгата вече е в книжарниците в печатен вариант, а преди това излезе и достъпна като аудиокнига, разказва авторът и разследващ журналист от "Капитал“ Николай Стоянов:
"Когато се натъкнах на тази тема, нямах никаква представа какъв размах ще има. За мен това беше една интересна история в този момент, доколкото никой не знаеше нищо за Ружа Игнатова, която се появи и започна да пазарува едни знакови сгради в София. Бързо ми стана ясно, че това е една измама, но тогава нямаше как да го заявим като такава, просто предупреждавахме хората за опасностите. Не съм си представял, че ще стигнем до книга и до една от най-търсените личности в Топ 10 на ФБР. Аз лично съм я срещал Ружа и съм ѝ вземал интервю. Това, което можем да изградим като нейн образ, е, че тя е човек, който обича да е в центъра на вниманието, движена е от това да постигне някакъв грандиозен успех, а не от това какви щети ще създаде с него. Тя тръгва по сивите плоскости и стига до това да направи грандиозна измама. Нейната цел е била бързо да стане богата, независима, твърде успяла и уважавана, може би това се крие и в детството ѝ. Не е била от богато и заможно семейство. Ружа е омъжена, има и дете, но чувствата ѝ към Гилберт Армента избухват в периода, когато тя е най-богата, той е от нейните финансисти – "перачи на пари“, както го нарича брат ѝ – Константин. Тя подслушва своя любим, защото иска да напусне съпругата си, да заживеят заедно, и така научава, че той съдейства на ФБР, така научава, че нейното положение не е сигурно. Последните официални следи за нея са, когато тя се качва на полет от София за Атина.“
В книгата Николай Стоянов изследва и историята на дигиталните пари, първите им появи са през 2009 година, свързани със Сатоши Накамато. Разкрива се и фигурата на Себастиан Грийнууд в книгата, съдружник на Ружа Игнатова. И в тази история има любов, Ружа и Гилбърт Армента. Ружа е в неизвестност от 2017 година. На финала на книгата Николай Стоянов завършва с посланието, че човешките слабости са вечни и с факта, че "One Coin“ още е жива.
Снимки – изд. Изток-Запад
В редакция "Хумор и сатира" се радваме на всяка нова атрактивна инициатива, но невинаги участваме. Какво забавление в метрото пропуснахме този път, може да научи всеки – облечен или не, в неделя, веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпълнени..
17-ото издание на MENAR се открива днес с йорданския филм "Дано да е момче!" – критика на патриархалните нрави в повечето страни на Близкия изток. Можете да го гледате днес (17 януари) в Дома на киното от 19.00 часа. Няколко са акцентите в таз годишното издание на фестивала – фокус "турско кино" с няколко продукции – къде драматични, къде..
Може ли всеки да бъде творец? Какво е творчество и защо ни е днес, когато имаме изкуствен интелект, който създава? Как да събудим творческото начало в нас, за да променим живота си? Около думата “творчество” в дискусията се включват Преслава Виденова, поетеса, Виктор Минчев, рекламист, Дамян Дамянов, художник, и Адрияна Михайлова, ПР експерт. Те..
Джани Родари , писателят, станал световноизвестен с незабравимите си книги "Приключенията на Лукчо", "Приказки по телефона" и "Граматика на фантазията", е роден през 1920 година в Северна Италия. Неговите произведения са сред първите обичани истории от детството. Няколко поколения български деца се радват и на стиховете на Джани Родари..
ЕЙ БО, коемдийният инфлуенсър на годината! Познаваме го от Tik Tok, Instagram, Facebook, YpouTube, Treads...Това е актьорът Борислав Вълов. Роден е в Монтана, завършил журналистика и актьорско майсторство. Работи като актьор в Шуменския театър и участва в спектакли на Теди Москов. Гледали сте го, той просто изскача от всякъде! Пеенето е..
На днешния 16 януари, в ефира на "Нашият ден" отдаваме почит на една от най-ярките фигури в българската литература – Алек Попов. Роден на тази дата през..
На днешния 17 януари си спомняме за големия български поет Атанас Далчев , който ни напусна на тази дата през 1978 година . Атанас Далчев е..
"Нечовек" е първата премиера в Народния театър за 2025 година. Спектакълът ще се играе на 17 и 18 януари от 19:00 часа на сцена "Апостол Карамитев" ...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg