Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пътят на Петър Георгиев - Рей

4
Снимка: Столична библиотека

Представяли сме изложби в София на Петър Георгиев - Рей, защото той, въпреки че е завършил актьорско майсторство във ВИТИЗ "Кръстьо Сарафов", от 31 години живее в Монреал и е известен повече като художник – има над 40 изложби в Канада, САЩ и България. 

Преди години американският критик Кен Мофет го обявява за един от най-оригиналните художници, които творят през 21-ви век. Но освен това е автор на сборник със стихове (през 1995 г. е номиниран за поет на годината от International Society of Рoets в САЩ) и на издадените в България романи "Мислителят или насаме с един живял" и "Завоеватели". 

Сега излязоха двете му книги, написани по време на пандемията, "Пътят" и "Планината". Двете книги са обединени от една идея – желанието на автора да предаде своя житейски опит на читателите. Затова и двете заглавия – "Пътят" и "Планината" са метафорични. Това са повествования с автобиографични моменти и изведени от личния опит общочовешки послания, които показват, че човек трябва да преследва мечтите си и никога да не се отказва от тях, както казва самият автор. 

Чуйте повече в звуковия файл от интервюто с Петър Георгиев - Рей.

Снимки – Столична библиотека


По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Българо-британската продукция "Дяволски игри" тръгна по кината

Продуцентката и актриса Деси Тенекеджиева , режисьорът и съсценарист Бен Чарлз Едуардс , изпълнителният продуцент и актьор Гари Стреч и операторът Денис Мадeн – създателите на новия българо-британски филм "Дяволски игри"  – са в студиото на "Артефир". Става ясно, че драматичният трилър, който днес тръгва по кината у нас, е вдъхновен от..

публикувано на 07.02.25 в 17:00

"Взрив" – спектакъл за тийнейджърите, но и за родителите

Драматичният театър "Любомир Кабакчиев" в Казанлък гостува на софийската публика с един от най-новите си спектакли – "Взрив" от Елизе Вилк. Постановката по пиесата на съвременната румънска драматуржка е дело на Бюрхан Керим, който е работил по превода на Лора Ненковска. "Модерна гимназия. Таблоидите биха казали, че това е гимназия за..

публикувано на 07.02.25 в 16:35

Младежкият театър представя "Трамвай "Желание"

Часове преди премиерата на "Трамвай "Желание" в Младежкия театър "Николай Бинев"  в "Артефир" разговаряме с  режисьора Антон Угринов. Сюжетът на пиесата от Тенеси Уилямс проследява историята на Бланш Дюбоа (Веселина Конакчийска), която решава да избяга от личните си проблеми, като отива при по-малката си сестра Стела (Ния Кръстева) и нейния..

публикувано на 07.02.25 в 15:28

За десети път Мaster of Аrt

Десетото издание на филмовия фестивал "Мастер оф арт" започва днес с биографичен филм за песен. Това е известната My way. Програмата включва 50 документални филма. Както винаги официалната селекция е на филми за архитектура, музика и танц, литература, театър и кино, изящни изкуства, фотография и съвременно изкуство, дизайн и мода, видеоарт, изкуство..

публикувано на 07.02.25 в 14:55

200 оригинални скици на художника Салвадор Дали ще бъдат показани в Индия

200 оригинални скици  на художника Салвадор Дали ще бъдат  показани за първи път в  стoлицата на Индия – Ню  Делхи, съобщи BBC. Самостоятелната изложба е озаглавена "Дали идва в Индия". В колекцията ще бъдат показани още акварелни картини и графики. Експозицията е подготвена от Кристин Аржилет, дъщеря на френски колекционер, който е бил..

публикувано на 07.02.25 в 14:25