Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Община Симитли – пример за успешни социални практики!

Снимка: Уикипедия

Съществуват и хора, които правят нещата както трябва в сферата на социалните услуги. Това са социалните в Община Симитли.

Ивайло Гоцев, ръководител на звено "Заведения за социални услуги" разказва в “Нашият ден“ как работят тези хора и какво точно правят, за да има Общината им толкова добре развити социални услуги за хора от уязвими групи.

Споменава и думата “пълнолетни с умствена изостаналост“ в село Брежани, в което преди време местните жители протестираха срещу откриването на дома, но така или иначе социалната услуга функционира и днес, а хората от селото са в прекрасни отношения с нейните ползватели.

“През последните години Община Симитли успя да се утвърди като едни от най-добре развитите центрове за социални услуги в цяла Югозападна България. Отношението и любовта към това, което правим, винаги е било водещо в грижата за децата и възрастните хора, които имат най-голяма нужда от нашата подкрепа.

Социалните услуги в Общината биха могли да се разделят на две: социални услуги за деца и за възрастни.“

“Най-важното е да имаш сърце за това, което правиш. След време те израснаха като специалисти, защото преминаха през различни видове обучения. Радостното за нас е, че нямаме почти никакво текучество на специалисти. Успяхме да ги мотивираме и задължим. Възнагражденията са мотивиращи на този етап, виждаме тяхното желание и устрем за работа“, казва още той в интервю за БНР.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Връзката между вярата и благодарността

Случвало ли ви се е някой ваш познат или приятел да ви сподели, че отива в храма, за да благодари на Бога за едно или друго благодеяние, което е получил или за радостта и щастието, които са го сполетели? Много рядко, нали? В днешното евангелско четиво за 10-те прокажени става дума точно за това как ние хората не сме свикнали да благодарим на..

публикувано на 19.01.25 в 11:13
Лалка Димитрова

Отвъд граничната бразда, ключовият маршрут, или как се дислоцират проблемите

На 14 януари т.г. вътрешният, към тази дата, служебен министър Атанас Илков, се срещна със своя турски колега в Истанбул, за да бъде направен анализ и оценка на дейността по отношение на противодействието на незаконната миграция, на трафика на наркотици и като цяло, на съвместните действия по противодействие на организираната престъпност. Поводът за..

публикувано на 19.01.25 в 09:10
Георги Марчев

Проверителите на факти не премахват съдържание от социалните мрежи

В рубриката "Въпреки мрежата" Георги Марчев , журналист, работил като проверител на факти (факт-чекър), разказва как се проверяват факти и твърдения, защо проверителите на факти не са цензори и какво представлява работата им. "Проверителят на факти работи журналистическа работа. Не в нейната цялост, но тук специализацията е в откриването на факти..

публикувано на 19.01.25 в 08:50

Понятието "biodeutsch" не може да бъде заметено под килима

Понятието " biodeutsch" ( биогермански)  бе избрано за антидума за 2024 година в Германия. Защо журито определи това понятие за дискриминационно? Кампанията "Антидума" в Германия съществува от 1991 година и оттогава разглежда термини и изрази, които, по мнението на експертите, нарушават принципите на човешкото достойнство или имат негативен..

публикувано на 18.01.25 в 09:00

Импулсът в мен: Гняв

Тийнейджърският гняв – същинска електроцентрала. Това е темата на тийнейджърския подкаст "Импулсът в мен". Споделяме какво мислим и разглеждаме съветите на психолозите: Сещайте се, че никой не е съвършен, дори и вие. Понякога намалявайте малко претенциите и признавайте грешките си. Опознайте чувствата си. Когато се ядосате,..

публикувано на 17.01.25 в 16:13