Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Награди за гражданска доблест и човешка доброта в помощ на украинския народ

5
Владимир Йончев и Петър Стоянов (от ляво надясно)
Снимка: Николета Атанасова

Граждански форум под егидата на президента Петър Стоянов обяви носителите на "Награда за гражданска доблест и човешка доброта в помощ на украинския народ". 

Ето репортаж от събитието на Николета Атанасова, с номинация за тази награда.

"Идеята на този форум е да се говори за добро и съпричастност. За съжаление смисълът на тези думи доста се е разместил заради начина, по който нашето общество приема всичко, което се случва в Украйна. Голямата награда в три категории взеха: за "Бизнес организация“ – издателят Манол Пейков, за "Неформално сдружение“ – "Мати Украйна“, и за личност голямата награда получи Тихомира Методиева, която още през 2014 по време на украинския Майдан беше в Украйна. 

В речта на Тихомира Методиева по време на награждаването със спомен оттогава – 2014-а – тя илюстрира какво я мотивира днес да помага на украинския народ във войната, която Путин започна в Украйна. Тя разказа, как пред очите ѝ тогава са пребили студентите на площада в Киев, но най-много са я впечатлили възрастните, които на следващия ден са се стекли на площада с плакати: "Няма чужди деца".

Солидарността, както и че добрите дела пазят злото да седи далече от нас, влезе в посланията на всички наградени.

Иван Калчев (Глиги) каза, че според него: 

"Истинските герои не са тези, които се сражават на фронта, а цивилното, невинно население в Украйна.“ И даде пример от фронтовата линия – как от едната страна на шосето падат бомби, а от другата – виждаш как комбайн жъне огромна нива или някакъв старец полива градината си в полуразрушена къща."

Един от най-значимите за мен въпроси е: Защо е важно обществото и политиците в България да показват ясна позиция за войната, която Путин започна в Украйна, а и с целия цивилизован свят. За това разговарях малко преди началото на церемонията с журналиста Веселин Стойнев, според когото: 

"Този въпрос е важен, за да знаем кои сме ние. Откак започна войната, в България загубихме голяма част от националното си достойнство, главно чрез нашите политически представители, които и до ден-днешен държат страната в разкрач между Кремъл и моралния избор. Това срива националното ни достойнство. Ние сме сред малкото страни, които не са се определили ясно. Също така, не можем да разберем, че е в полза на българския национален интерес да застанем на страната – против агресора, защото после лесно можем да се превърнем в негова мишена. Ние сме като в стария виц – ако Брежнев кихне, българите си отварят чадърите. Това е ситуацията у нас сега.“

Едно от най-важните послания на този форум беше, че "отношението към тази война не е въпрос на политика, а въпрос на базов морал и всички, които имат колебания за тази война, имат проблем именно с базовия морал, с обикновените човешки ценности като съпричастност, солидарност, инстинкт към добрина.“

Снимки – Николета Атанасова, БНР

По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Форма на дискриминация ли е недостъпната архитектурна среда

В рубриката "Съвети на адвоката" на юридическото предаване "Законът и Темида" д-р Орлин Колев – експерт по конституционно право, преподавател в ЮФ на СУ "Св. Климент Охридски", член на Комисията за защита от дискриминация, дългогодишен консултант на предаването, отговаря в ефир на слушателски въпроси. Гена Видева от Ямбол: Предоставянето на услуги и..

публикувано на 01.11.24 в 14:30
Иво Сиромахов

Защо продължаваме да търсим примери в миналото?

В Деня на народните будители в рубриката "Разговорът" на "Нашият ден" гостуват Иво Сиромахов, писател и автор на книгата "Моите вдъхновители", и Христо Блажев, създател на сайта "Книголандия" и групата "Какво четеш" с над 200 000 членове. Те споделиха своите мисли за будителите и вдъхновителите. Иво Сиромахов разказа, че след като е..

обновено на 01.11.24 в 13:22
проф. Илин Славов и Анелия Торошанова

Проф. Илин Савов: Киберкултурата в България е на много ниско ниво!

Изкуствен интелект и киберсигурност – възможности за генериране на престъпления и ниво на защита. Каква е ролята на ИИ и има ли той негативни страни? Проф. Илин Савов е директор на Научноизследователския институт по продоволствена сигурност към Тракийския университет в Стара Загора (единствен у нас).  Експерт по проблемите на националната,..

публикувано на 01.11.24 в 12:45

Евгени Черепов, учител: Младежите днес четат активно

В рамките на рубриката "Темите на деня" учителят по български език и литература Евгени Черепов, който преподава в Езикова гимназия "Ромен Ролан" в Стара Загора и е автор на романа "Извън обхват", номиниран за наградата "Перото" в категория проза, споделя своите наблюдения и мисли за младото поколение и неговото отношение към литературата. В ефира..

обновено на 01.11.24 в 12:16

Безплатна платформа помага на младите хора в кариерното ориентиране

Profesii.info е нова безплатна онлайн платформа , създадена да подпомогне кариерното ориентиране на ученици и младежи в България. Тя е проект на Фондация на бизнеса за образованието и предлага актуална и достъпна информация за различни професии и специалности, както и интерактивни инструменти, които помагат на потребителите да разпознават своите..

обновено на 01.11.24 в 10:12