"Поколения..." – под това мото екип "За здравето" постави проблема за младите в българската медицина. С д-р Димитър Черкезов, освен за правото на професионален избор и на специалност, акцентирахме върху безценните уроци на опитните лекари и преподаватели, и на позитивното влияние на семейството.
Като студент по медицина д-р Черкезов е учил през първите 4 години във ФРГ, но се завръща в България, завършва с отличие и като специализант избира дерматологията за своя професионална съдба. Разбира се, попада на уникални преподаватели, с които българската дерматологична школа се гордее. Един от тях – проф. Николай Цанков, член-кор. на БАН, става негов ментор и научен ръководител. Това не е просто професионален шанс – подчерта в своите думи проф. Цанков, това е логичното израстване на един млад лекар, интелигентен и ерудиран младеж. Който не само следва мечтата си, но "попива" всичко позитивно в своята лекарска среда.
Актуалното в диалога между специализант и научен ръководител не остана само в рамките на уроците по дерматология, но и на най-важните съвременни тенденции в лечението на папилома вирусите и основните болести във венерологията. Коментирани бяха и най-честите кожни проблеми, възникнали след преболедуване от Ковид 19 – тяхната симтоматика и лечение. Като косопада и уртикарията, например.
Научихме също, че д-р Димитър Черкезов не гледа с едното око към други държави с по-развита и по-добре платена медицинска практика, но вече работи по своята специалност в българска болница, създал е семейство и се радва на своя двугодишен син Теодор. Именно така постигнахме емоционалната кулминация в предаването – с разговора между син и баща: проф. Тодор Черкезов също е дерматолог, той е преподавател във ФОЗ и от дълги години ръководи Областната болница в Кърджали. Екипът ни постигна и другата своя цел – да подчертае огромното влияние и ролята на семейната среда в създаването на един професионалист, на един лекар!
В минутите на редактора Кирил Чобанов представи едно уникално технологично решение в областта на стоматологията.
Представителите от ИП-БАН ас. Ина Анастасова – носител на наградата "Проф. Иван Шопов“ на Съюза на химиците в България "Изявен млад учен в областта на полимерите“ за 2025 г., Анна Пранчева – носител на награда за най-добър доклад на 16-ата научна сесия "Младите учени в света на полимерите" 2025 г. и отличена с грамота за достойно представяне в..
Има теми и дялове от науката за езика, които не са често предмет на разговор дори в предаването "За думите". Не за друго, а защото е много трудно да бъдат "преведени" на достъпен за нас, неспециалистите, език. Такава област безспорно е компютърната лингвистика, иначе казано, обработката на естествения език така, че да може да бъде анализиран и..
Когато бях малка, в научнопопулярно списание (може би "Космос"), прочетох за антигравитационния хълм в Салала. Тогава султанатът Оман ми се струваше толкова невъобразимо далечен и екзотичен! Щом имах възможност да посетя тази държава, освен Руб Ал Хали, втората по големина пустиня в света след Сахара, бях много ентусиазирана да видя това магнетично..
Целебната сила на вълшебната приказка не е мит, осъзнали са го психотерапевтите от Фройд насам, особено Юнг, който насочва вниманието към архетипите в общочовешкото психическо функциониране. Още оттогава вълшебната приказка е част от професионалния психоаналитичен и терапевтичен арсенал. "Приказката е мост между съзнаваното и несъзнаваното… ние..
Малко повече от 80 стихотворения, няколко писма – до Мина, до Дора Габе, предсмъртните писма на поета до д-р Кръстев и Тодор Александров и част от автобиографията, която той диктува на Владимир Василев, са включени в двуезично издание, излязло наскоро във Франция. Избраното заглавие е на поетичната антология "Подир сенките на облаците", съставена от..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо..
В Националната библиотека се откриват две изложби, с които се отбелязват 1140 години от успението на св. Методий . Част от експонатите в "Азбука и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg