Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Класическата певица Дарина Петкова: Когато в Полша кажеш, че си оперен певец на теб се гледа по специален начин

2
Снимка: Личен архив

Дарина Петкова е оперна певица и музикален педагог. След дипломирането си се изявява на оперни сцени в Полша. След завръщането си в България има по-малко изяви на оперна сцена и се занимава предимно с обучение на деца, но любовта към операта остава. Тя не е спирала да прави собствени записи.

Дарина Петкова живее в Катовице – главния град на район Силезия в Южна Полша, където е постоянен солист на симфоничния и камерния женски оркестър. Развитието на съставите е спонсорирано от тогавашния минен холдинг в града. Оркестрите поддържат разнообразен репертоар както в областта на операта, така и на оперетата и песенното изкуство на различни народи. Заедно с колегите си Дарина концертира непрекъснато из цяла Полша, а също и в чужбина, включително и няколко гостувания в България. 

“Родена съм и израснала в Пловдив. Винаги съм обичала да пея, реших, че трябва да сбъдна и тази своя мечта. Завършвайки първото си висше образование, продължих в Софийската музикална академия, където завърших второ висше образование със специалност “Оперно пеене“ в класа на проф. Илка Попова, – казва в ефира на “Нашият ден“ Дарина Петкова и допълва –

На 28 години заминах за Полша и там стоях близо осем години. В Полша бях постоянна солистка на едни младежки оркестър. Това е Женският камерен оркестър.

Самото решение да се завърна в България беше много трудно точно поради тази причина, че един човек, който дълго време не е бил в страната си, е загубил връзки и контакти. Хората са го позабравили и това изисква смелост. Трябваше много дълго време, за да се усетя отново в обстановката, може би повече от година. Много си харесвам и обичам страната, но трябваше отново да се приспособя“, разказва още тя.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.

Снимки: Личен архив
По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Сърце на борец: Сара Фаизи и нейният афганистански ресторант в София

Днес в "Мигранти с таланти" ви представяме една впечатляваща дама и жена с излъчване на борец - афганистанката Сара Фаизи. Родена е в Кабул през 1988 г., в модерно мислещо, светско семейство, в което всички деца, независимо от пола, са образовани и работещи. Сара завършва университет и започва работа в частна банка. През 2014 г. ситуацията в..

обновено на 20.12.24 в 12:45

Всяка украса на хляба има дълбока символика

Хлябът заема специално място в живота на българина, а думите "Никой не е по-голям от хляба" красноречиво говорят за неговата важност през вековете. В българската традиция обредните хлябове играят съществена роля, съпътствайки важни празници и обреди като Коледа, Гергьовден, Великден, както и житейски събития като оран и сеитба . Да омесим..

обновено на 20.12.24 в 12:36

Стоян Терзиев: Между съдебната зала, поезията и фентъзито

В рубриката "Разговорът" имахме удоволствието да беседваме със Стоян Терзиев – журналист от Радио Пловдив, поет, автор на пет поетични книги и носител на редица лирически награди, сред които престижната награда "Орфей" за цялостно представяне на едноименния поетически фестивал през 2021 г. Освен това Терзиев е автор на разкази, публикувани в..

обновено на 20.12.24 в 12:16

Конкурс за тъп разказ: Можем ли да направим глупавото забавно?

В предаването "Нашият ден" Снежана Ташева, преподавател по физика и английски език, писател и преводач, разказа за нестандартната идея, вдъхновила създаването на конкурс за "тъп разказ". Според нея целта е да се предизвикат авторите да излязат от зоната си на комфорт и да създадат нещо, което едновременно да ги затрудни и заинтригува читателите...

публикувано на 20.12.24 в 10:36

Поглед отвъд личното: Интерпретиране на сънища за социален смисъл

В рубриката "Темите на деня" разговаряхме с Милена Статева , доктор по психология и социален психолог, която ни разказа за един иновативен метод за изследване на потиснатите социални смисли – матрицата за социално сънуване . Методът е разработен през 1980-те години от британския изследовател Гордън Лоурънс. Той се основава на разбирането, че..

обновено на 20.12.24 в 10:34