Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Колко малко знаем?"... за собственото тяло и дух

Акад. Владимир Овчаров
Снимка: Кирил Чобанов

Този въпрос разисквахме с доайена на българските анатоми акад. Владимир Овчаров. Говорихме за болката – физическа или емоционална, с акценти върху болката при онкологични  болести и при тежки травми, за сетивността на организма и неврологичния стрес, който преживяваме при подобни състояния. Разбира се, споменахме и за позитивните усещания дори при изтощение на организма – например след маратонско бягане или тежко физическо натоварване. Като удивителен факт в коментара на акад. Овчаров прозвуча истината, че има хора, родени без усещане за болка. И поради липсата на защитни механизми и профилактични мерки, за жалост те живеят твърде кратко.

Последни изследвания на мозъка от началото на тази година показват, че претърпяваме значителни неврологични последици след боледуване от Ковид. Едно от доказателствата – загубата на обоняние. Доказано е, че самият вирус навлиза в невроните и там се размножава.

"Мускули и миокини" бе друг фокус в поредното издание "За здравето". Подчертано бе, че след определена възраст мускулната маса намалява и отслабва, а единствено умереното натоварване, движението и спортът поддържат жизнеността на мускулите. В разговора внесохме и яснота на понятието "трансджендър идентификация".


"Акценти от седмицата" засегна темата за психологичната помощ при онкологичноболните – разговор на Кирил Чобанов с д-р Полина Лъжанска, медицински онколог и председател на фондация "Победи рака".


По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Учтиви… ама не твърде

Толкова сме свикнали с тях, че рядко ни правят впечатление, освен когато успеят да привлекат вниманието ни с нещо оригинално, понякога глупаво, дори скандално. Става дума за онези надписи, които ни посрещат още на вратата на кварталния магазин, сергията на пазара, пощата, селската кръчма. Какво вижда в тях специалистът филолог – доц. Даниела..

публикувано на 20.01.25 в 17:35

Останки от римски военни съоръжения от I век откриха в Лом археолози

При археологически разкопки в квартал Калето в Лом, които завършиха в последните дни, на дълбочина около 7,5 метра, са открити стени и ровове на римски отбранителни съоръжения от I век след Христа, съобщава в предаването "Следобед за любопитните" на БНР ръководителят на разкопките гл. ас. д-р Владислав Живков от Националния археологически..

публикувано на 20.01.25 в 10:40

Хаджи Станьо Врабевски, премълчаният поборник

В българските национално-освободителни борби има имена, които някак са затулени от големите и мощни сенки, хвърляни от гигантите Васил Левски, Христо Ботев, Георги Раковски, Георги Бенковски, Любен Каравелов, Панайот Волов, Стефан Караджа… Но те също са вградили себе си в бъдещето Освобождение, допринесли са да стане факт. Такава фигура е..

публикувано на 18.01.25 в 12:35

Над 1 млрд. лв. годишно е финансовият ефект от присъединяването ни към Шенген

Пет конкретни ползи с общ финансов ефект от 1.63 млрд. лв. годишно получава България от присъединяването си към Шенгенското пространство по суша. Това сочи оценката на учените от Института за икономически изследвания при БАН (ИИИ при БАН) в специално проучване, проведено в началото на 2024 г. по инициатива на Министерството на икономиката и..

публикувано на 17.01.25 в 13:20
Проф. Даниела Авджиева-Тзавелла

Приказка за... възрастни

Разказана от педиатъра-генетик проф. Даниела Авджиева-Тзавелла. Говорихме с нея не само за педиатрия и за здравословните проблеми, свързани с генетичните аномалии или с редките болести в ранната възраст, но и за симптомите, които родителите трябва да следят, за да реагират навреме. Още в началото специалистът разграничи редките от генетичните..

публикувано на 17.01.25 в 08:35