Този въпрос разисквахме с доайена на българските анатоми акад. Владимир Овчаров. Говорихме за болката – физическа или емоционална, с акценти върху болката при онкологични болести и при тежки травми, за сетивността на организма и неврологичния стрес, който преживяваме при подобни състояния. Разбира се, споменахме и за позитивните усещания дори при изтощение на организма – например след маратонско бягане или тежко физическо натоварване. Като удивителен факт в коментара на акад. Овчаров прозвуча истината, че има хора, родени без усещане за болка. И поради липсата на защитни механизми и профилактични мерки, за жалост те живеят твърде кратко.
Последни изследвания на мозъка от началото на тази година показват, че претърпяваме значителни неврологични последици след боледуване от Ковид. Едно от доказателствата – загубата на обоняние. Доказано е, че самият вирус навлиза в невроните и там се размножава.
"Мускули и миокини" бе друг фокус в поредното издание "За здравето". Подчертано бе, че след определена възраст мускулната маса намалява и отслабва, а единствено умереното натоварване, движението и спортът поддържат жизнеността на мускулите. В разговора внесохме и яснота на понятието "трансджендър идентификация".
"Акценти от седмицата" засегна темата за психологичната помощ при онкологичноболните – разговор на Кирил Чобанов с д-р Полина Лъжанска, медицински онколог и председател на фондация "Победи рака".
С Мария, Анна и Антон тръгваме на едно пътешествие из екзотични места – там, където какаовият плод е приютен под щедрите сенки на високи бананови палми или отрупани с манго и папая дървета. Островът, на който отиват е Гренада и е сред многото в Карибския басейн. А Мария, Анна и Антон, не просто търсят приключения сред джунглата на "Какаовия колан"...
"Ганьограф" е авторско работно наименование на кратките визуално-словесни творби в социалните мрежи, описващи "класическия българин" или "класѝка", нещо като съвременния Бай Ганьо. Негов автор е д-р Богдан Дичев, гл.ас. в Института за етнология и фолклористика с етнографски музей при БАН, гост на предаването "За думите". Той изследва публикуваните в..
Способни ли са машините да мислят? Има ли връзка между разбирането, интелигентността и съзнанието? Каква е природата на мозъчните процеси, които са в неговата основа, и могат ли да бъдат прехвърлени в електронен носител? Тези и други въпроси обсъждат авторите на статиите, включени в сборника "Изкуствен срещу естествен интелект", чийто съставител е..
Представете си ярко розово езеро със захарно бели облаци… във водата. Трудно е дори за разюздано въображение. А такова място съществува! Селото около езерото вече е квартал на Баку, столицата на Азербайджан. Нещо като нашата Бояна. Наоколо строят къщи състоятелни люде, които имат проблеми с щитовидната жлеза и трябва да дишат йодни пари. Така..
Представителите от ИП-БАН ас. Ина Анастасова – носител на наградата "Проф. Иван Шопов“ на Съюза на химиците в България "Изявен млад учен в областта на полимерите“ за 2025 г., Анна Пранчева – носител на награда за най-добър доклад на 16-ата научна сесия "Младите учени в света на полимерите" 2025 г. и отличена с грамота за достойно представяне в..
На 7 април – Деня на здравния работник, отбелязваме значимостта на хората, които се грижат за здравето ни не само в болничните зали, но и чрез словото...
Представете си ярко розово езеро със захарно бели облаци… във водата. Трудно е дори за разюздано въображение. А такова място съществува! Селото около..
"Ганьограф" е авторско работно наименование на кратките визуално-словесни творби в социалните мрежи, описващи "класическия българин" или "класѝка", нещо..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg