На Богоявление, когато хората се хвърлят в ледените води, за да извадят кръста, Кюстендил посреща празника с голяма ледена скулптура с формата на кръст. Концепцията на проекта е вдъхновена от динамиката на климатичните промени, затоплянето и намаляването на питейната вода в глобален мащаб.
"Денят, в който наистина водата, кръстът, вярата и надеждата за по-добър живот се обединяват“, казва в "Нашият ден“ художникът Евгени Серафимов.
Идеята за този пърформанс идва през 2022 година точно на Богоявление.
"Ние художниците сме такива хора. Получаваме натрапчива мисъл. Някои го наричат вдъхновение. И така при мен се съчета идеята за замръзналата вода. Спасяването на кръста и водата, вярата в едно общо. Представих си как до Кюстендил, до замръзналите басейни, се вдига една мащабна ледена скулптура с формата на кръст. И как той би засиял в студеното януарско утро“, споделя художникът.
И допълва, че благодарение на Националния фонд "Култура" идеята може да превърне в реалност, стига атмосферните условия да позволят това. Идеята е да се проследи във времето, как тази ледена скулптура се разтапя и как се връща във водата.
"Догодина след още 365 дни на Йордановден ще покажем видеото по изграждането на този леден кръст“, посочва Серафимов.
Художникът стои зад други мащабни проекти като картината с името "Майсторът на един декар" в Кюстендил. В продължение на 3 дни млади художници изрисуваха площад "Велбъжд" с един от автопортретите на Владимир Димитров-Майстора.
"Изкуство се прави лесно навсякъде, стига то да тупти у теб. При осъществяването на всяко едно изкуство се появяват хиляди пречки и спънки и неща, които затрудняват неговото осъществяване“, казва още Евгени Серафимов.
Според него изкуството винаги се променя. В България и тук на Балканите ние сме по-консервативни не само на тема изкуство, а по принцип. И когато се каже "изобразително изкуство", ние си представяме рамка, галерии. А изкуството отдавна е излязло на площадите, по фасадите на сградите. Отишло е дори в природата.
В изграждането на кръста ще участват 50 души, които са част от школата "Новите майстори“, и 10 деца от ромски произход от кюстендилския квартал "Изток“.
"През тези 6-7 години, в които се занимаваме с проекти в такъв голям формат, е още по-лесно, защото ние вече имаме бекграунд и много лесно се получава. Превърнали сме се в нещо като марка за ниво и качество, и за интересно и нестандартно изкуство“, посочва още Евгени Серафимов в интервю на Кирил Чобанов за “Нашият ден“.
Снимки – личен архив"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..
Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..
Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм. Пабст остава спорна фигура и до днес..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
В навечерието на освобождаването на поредните трима израелски заложници, според споразумението между Израел и Хамас, разговаряме в "Мрежата" с Димитър..
Преподавателката във Факултета по математика и информатика на Софийския университет коментира идеята на министъра на образованието и науката Красимир..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg