Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Коментар на журналиста Райна Асенова пред БНР

Хърватия след въвеждането на еврото: Търговци спекулативно закръгляват цените в своя полза

Райна Асенова
Снимка: стопкадър bloombergtv.bg

Хърватският премиер Андрей Пленкович осъди вчера вдигането на цените след въвеждането на еврото като официална валута в Хърватия, като каза, че правителството ще се противопостави на това с мерки, които ще се прилагат в предстоящия период, съобщи хърватската национална телевизия ХРТ.

Пленкович заяви, че някои хора "са се възползвали от смяната (на хърватската куна с евро) и необосновано са вдигнали цените, за което не съществува никаква причина, нито оправдание".

Хърватският министър на икономиката Давор Филипович представи пред правителството предложение за забрана на неоправданото повишение на цените и каза, че всички обекти, които са повишили цените на стоките и услугите в разрез със закона за въвеждането на еврото, са задължени да ревизират цените на дребно, така че да не бъдат по-високи от цените, които са били посочени в последния ден от миналата година.

“В Хърватия очаквано се повишиха цените на хранителните продукти, както и на редица други  стоки. Основният проблем е в реда на услугите, където повишението на цените достигна до 70%, както каза министърът на икономиката Давор Филипович, но тези цени са неоснователно високи.

Става въпрос за това, че търговци спекулативно се опитват да закръгляват цените в своя полза. На места това е доста драстично. Например кафето, към което хърватите са пристрастени и пият поне по три-четири на ден, което би трябвало да струва 80 евроцента, това е неговата равностойност в куни до края на миналата година, сега е 93 на места.

Имаше случаи на кафенета в Загреб, в които за улеснение на клиентите цената му е едно евро“.

Това коментира в интервю за БНР журналистът балканист Райна Асенова.


“Хлябът също доста е поскъпнал. Обикновеният хляб е по-скъп с 20 евроцента, сиренето е по-скъпо с 23 евроцента. Цените на безалкохолните напитки и хранителните продукти са се повишили най-много, както и посещенията в ресторанти, кафенета и заведения за хранене. Там скокът е най-силен, както и във фризьорските салони. Има доста драстични случаи, което накара правителството да се събере още на третия ден“, посочва още тя.

Първите реакции на управляващите…

“И премиерът, и министър Филипович заявиха, че ще вземат най-строги мерки, за да се сложи край на тази спекула и гражданите да не бъдат мамени. Пак казвам, че за увеличението на цените няма никакво основание. Още от самото начало те се изписват и в куни, и в евро. Няма как да се лъже и подобни закръгляния ще бъдат санкционирани, като ще бъдат проверявани от данъчното управление, управлението на митниците и държавния инспекторат“, посочва още Асенова и допълва:

Правителството предвижда дори да отмени тези помощи, които бяха дадени по време на пандемията за намаляване на цените на енергийните източници за редица производители и търговски обекти.

Другото, което може да се каже, е, че освен, че ще бъдат санкционирани, може да бъдат замразени цените на редица стоки. Сега са замразени цените на девет основни хранителни продукти, но може да се стигне и до замразяването на 100 стоки.

Имаше много сериозен разговор на министър Филипович с представители на търговските вериги и ясно беше заявено, че няма да се позволи гражданите да бъдат мамени.

Инфлацията в момента в Хърватия е 13% и половина, което допълнително повишава цените и средната заплата в Хърватия е около 1000 евро“.

“Не е лесно в първите дни след въвеждане на еврото, но съм уверена, че правителството ще се справи с този проблем. Не е изключено да се тръгне по пътя на Словения и да се въведат черни списъци на търговците, които са нелоялни и подхождат спекулативно“, казва още Райна Асенова в интервю на Александър Райчев за “Нашият ден“.

По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За семейството с любов

В студиото на "Семейно радио" изгрява слънце от любов по време на гостуването на фамилията на актьора и баща за пример Димитър Иванов-Капитана. Семейната среща е в навечерието на "Беше ми 100лично" в зала 1 на НДК на 25 ноември – първият комедиен спешъл за един от най-успешните стендъп комици и единствен вентролог в България. В..

публикувано на 23.11.24 в 13:04

Сталийска махала – между миналото и бъдещето

Село Сталийска махала се намира на 10-ина километра от общинския си център Лом и е най-голямото село в общината. Преди години в него са живеели около 5 хиляди човека, днес жителите са малко над 1100. През 1474 г. възниква Ефляковча (Влашка) махала със 7 къщи на левия бряг на река Лом. Първите заселници са дошли от Румъния /Влашко/ и затова името..

публикувано на 23.11.24 в 11:05
Ирина Морозовская

Ирина Морозовская: Моята одеска война е обикновена

В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след като руските окупатори отново атакуваха с ракети Одеса –  най-големия  черноморски град на Украйна. Има загинали и много ранени. На 19 ноември в града беше обявен траур. Аз следя нейните..

публикувано на 23.11.24 в 08:50
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Предоставяне на правна помощ от адвокат на граждани със затруднено материално положение

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на  П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..

публикувано на 22.11.24 в 13:30
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

Отново конституционни ребуси

Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента?  Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..

публикувано на 22.11.24 в 12:40