Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Боян Иванов: Юзърът е всеки от нас

Снимка: rusetheatre.com

Драматичният театър "Сава Огнянов" в Русе гостува на софийската публика със стендъп комедията "Юзър". На сцената е актьорът Алексей Кожухаров, а текстът е написан от него и от режисьора на спектакъла Боян Иванов.

"Юзърът, както самото заглавие иронично подсказва, е обикновеният юзър – този, който трябва да се справя и се конфронтира постоянно с техниката, която му предлага много възможности, но в крайна сметка въпросът по-скоро е той какво прави с тази техника, изобщо прави ли нещо с нея или може ли да прави нещо с нея.

Цялото представление е посветено на зависимостта ни от тези технологии. Защото много хора наистина не съзнават, че са зависими – аз самият в някаква степен съм зависим, но го осъзнавам. Така че юзърът на практика е всеки от нас", сподели в "Артефир" Боян Иванов.

Видеомапингът в спектакъла е на Тодор Тодоров, музикално оформление -S.U.S.F. "Юзър" ще се играе на 14 януари от 19 часа в Театрална работилница "Сфумато".

Боян Иванов е директор на Русенския театър и разказа кои са новите представления, чиито премиери предстоят там в следващите месеци.

Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Българския културен институт в Рим – домът на Борис Христов

България в Рим

На улица "Мадона ди Кампильо" в аристократичния квартал в Рим, там, където някога се е помещавала Българската академия за изкуство и култура, днес ни посреща домът, който съхранява спомени, озарен от очакването за музика. Това всъщност е Българският културен институт – наследството на световноизвестния ни оперен певец Борис Христов, което все още..

публикувано на 26.10.25 в 08:45
Покана за събитието

Филм по разказ на Алек Попов

В рамките на "Синелибри" за първи път на 26 октомври от 19 часа в РЦСИ "Топлоцентрала" ще видим филма на Деляна Манева по разказа на Алек Попов "Пътят на охлюва". Сценарият е работен дълго от двамата. В ролите са Михаил Билалов, Касиел Ноа Ашер, Мартина Апостолова и Дона Вълова. Филмът е късометражен. Ето и анотацията му: "Гергьовден. Войната в..

публикувано на 25.10.25 в 16:20
Нела Рачевиц – директор на музея, и кураторът на изложбата Красимир Илиев

100 години от рождението на Борис Димовски

На 23 октомври 2025 година в Музея на хумора и сатирата в Габрово се откри изложба, посветена на 100-годишнината от рождението на художника и карикатурист Борис Димовски. Защо в Габрово? Защото художникът е сред първите творци, свързали името си с Дома на хумора и сатирата (както тогава се нарича музеят) – "изографисал" е в стила на габровския..

публикувано на 25.10.25 в 15:25
Достена Лаверн

Достена Лаверн: Картините са сгъстено време

Световете на културния антрополог, художничка и писателка Достена Лаверн са магични и свързват богоизбраните с богове, митични създания и хора, които одухотворяват материята. Зрителите наричат платната ѝ живи, а критиците обясняват феномена с това, че те са пространства, в които светлината се въплъщава в живописна структура, вдъхновена от пейзажите..

публикувано на 25.10.25 в 14:44

Борис Димовски – 100 години от рождението

С изложба и валидиране на пощенска марка се отбелязва 100-годишнината от рождението на Борис Димовски в Музея на хумора и сатирата в Габрово. Експозицията включва 233 произведения с акцент върху габровските шеги и подчертава приноса на Димовски за основаването и развитието на музея. Художникът е сред първите творци, свързали името си с Дома..

публикувано на 25.10.25 в 13:05