Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Росица Попова: Близо 60% от българите страдат от наднормено тегло

Снимката е илюстративна
Снимка: @pixabay

По данни на Световната здравна организация около 2,8 млн. души умират всяка година вследствие на наднормено тегло или затлъстяване. Тревожна е статистиката и на Стария континент – повече от половината европейци са с повишено тегло – с индекс на телесната маса над 25, а при близо 20 на сто той е над 30 – или налице е затлъстяване.

"Проблемът със затлъстяването, особено в детска възраст,  е твърде тревожен. Предлагането на вредни храни навсякъде около нас е огромно и всъщност изкушенията са твърде големи. Физическата активност, от друга страна, е крайно намалена, защото децата са пред компютрите и движението е все по-малко“, казва в "Нашият ден“ д-р Росица Попова, специалист по диететика и хранене.

Здравословното хранене трябва да бъде балансирано и енергийният прием да бъде равен на нашите енергийни нужди, а не както в повечето случаи, да приемаме повече енергия отколкото е нужна. 

Доброто балансирано хранене се базира на няколко основни принципа. Менюто трябва да съдържа храни, които доставят на организма необходимото количество хранителни вещества, за да функционират всички системи нормално. Препоръчително е да се спазва съотношение между приеманите въглехидрати, белтъчини и мазнини, както и достатъчен прием на вода. Добре е половината храна да се набавя от плодовете и зеленчуците, една четвърт да бъдат протеини и останалата една четвърт пълнозърнести храни и нишесте.

"При метаболитните нарушения най-напред настъпва промяна в кръвно-захарния контрол, има изменения в липидния статус с повишени стойности на общия холестерол, както и на лошия холестерол, повишени стойности на триглицеридите. Наблюдава се покачване и на стойностите на пикочната киселина, което води до други метаболитни заболявания“, допълва д-р Попова.

Тя допълва, че затлъстяването е заболяване, при което се наблюдават ендокринни нарушения с промени на щитовидната жлеза, промени във функцията на репродуктивните органи, които водят до стерилитет.

Физическата активност е много ценна, защото подпомага метаболитната, сърдечната и дихателната функция независимо от теглото. Тя има основно значение за предотвратяване на затлъстяването и задържането на нормално тегло, но би могла да подпомогне и процеса на отслабване.

Хранителни разстройства

През последните 10-20 години проблем са поведенческите хранителни разстройства. Това са неврогенната анорексия, неврогенната булимия, както и неврогенната орторексия, които са психосоматични заболявания.

"От 3% до 5% от жените страдат от някакъв тип анорексия през своя живот, като най-често са засегнати младите жени между 12 и 26 години“, твърди д-р Попова.

Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
IV издание на Градски фестивал на семената

Градски фестивал на семената

На 29 март за четвърти пореден път в София бе проведен Градски фестивал на семената. Освен традиционната размяна на семена, в програмата на фестивала имаше и лекции – свързани както с отглеждането на растения и запазването на агробиоразнообразието чрез възпроизвеждане на семената от стари местни сортове, така и такива, представящи инструментите на..

публикувано на 09.04.25 в 17:39

Анестезиологът проф. Темелков: Не бързайте със заключенията за трагедията в Пловдив

В ефира на медицинското предаване Lege Artis проф. д-р Атанас Темелков – дългогодишен анестезиолог в МВР-болница – коментира трагичния случай с починалото дете в Пловдив. Според него прибързаните изводи в обществото и медиите крият риск от неправомерно насочване на вината и пропускане на съществени детайли в разследването. "В момента се..

обновено на 09.04.25 в 12:48
Цветеслава Гълъбова

Преместване и ремонт: достатъчни ли са козметичните промени в психиатрията?

Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава Гълъбова – директор на Държавната психиатрична болница "Св. Иван Рилски", коментира актуалното състояние на сектора, като откровено постави въпросите за кадрите, условията на труд и бъдещите планове..

обновено на 09.04.25 в 12:03

Вместо ножици, дайте на младите хора криле

Те идват с очи, пълни с въпроси. С ръце, които искат да създават, рушат и пак да изграждат. С гласове, които още не са се научили да мълчат от страх. Младите. Онези, които винаги наричаме „бъдещето“, а рядко слушаме в настоящето. Те не искат позволение да бъдат различни – просто са. Не защото протестират нарочно, а защото още не са забравили как се..

обновено на 09.04.25 в 11:14
Йоана Цонева, Нейко Нейков, Красимир Ранков

Тайните на добрия сън – какво казва науката

Защо в българския фолклор и народопсихология има изрази като "От сън спомен няма", "Като умра – ще се наспя"? Как да направим съня си по-консистентен? Как двигателната дейност влияе на съня?  Това издание на "Гласът на времето" е посветено на съня и неговото влияние върху здравето и живота ни. Сънят е неразделна част от нашето ежедневие, но често..

публикувано на 09.04.25 в 10:05