Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Росица Попова: Близо 60% от българите страдат от наднормено тегло

Снимката е илюстративна
Снимка: @pixabay

По данни на Световната здравна организация около 2,8 млн. души умират всяка година вследствие на наднормено тегло или затлъстяване. Тревожна е статистиката и на Стария континент – повече от половината европейци са с повишено тегло – с индекс на телесната маса над 25, а при близо 20 на сто той е над 30 – или налице е затлъстяване.

"Проблемът със затлъстяването, особено в детска възраст,  е твърде тревожен. Предлагането на вредни храни навсякъде около нас е огромно и всъщност изкушенията са твърде големи. Физическата активност, от друга страна, е крайно намалена, защото децата са пред компютрите и движението е все по-малко“, казва в "Нашият ден“ д-р Росица Попова, специалист по диететика и хранене.

Здравословното хранене трябва да бъде балансирано и енергийният прием да бъде равен на нашите енергийни нужди, а не както в повечето случаи, да приемаме повече енергия отколкото е нужна. 

Доброто балансирано хранене се базира на няколко основни принципа. Менюто трябва да съдържа храни, които доставят на организма необходимото количество хранителни вещества, за да функционират всички системи нормално. Препоръчително е да се спазва съотношение между приеманите въглехидрати, белтъчини и мазнини, както и достатъчен прием на вода. Добре е половината храна да се набавя от плодовете и зеленчуците, една четвърт да бъдат протеини и останалата една четвърт пълнозърнести храни и нишесте.

"При метаболитните нарушения най-напред настъпва промяна в кръвно-захарния контрол, има изменения в липидния статус с повишени стойности на общия холестерол, както и на лошия холестерол, повишени стойности на триглицеридите. Наблюдава се покачване и на стойностите на пикочната киселина, което води до други метаболитни заболявания“, допълва д-р Попова.

Тя допълва, че затлъстяването е заболяване, при което се наблюдават ендокринни нарушения с промени на щитовидната жлеза, промени във функцията на репродуктивните органи, които водят до стерилитет.

Физическата активност е много ценна, защото подпомага метаболитната, сърдечната и дихателната функция независимо от теглото. Тя има основно значение за предотвратяване на затлъстяването и задържането на нормално тегло, но би могла да подпомогне и процеса на отслабване.

Хранителни разстройства

През последните 10-20 години проблем са поведенческите хранителни разстройства. Това са неврогенната анорексия, неврогенната булимия, както и неврогенната орторексия, които са психосоматични заболявания.

"От 3% до 5% от жените страдат от някакъв тип анорексия през своя живот, като най-често са засегнати младите жени между 12 и 26 години“, твърди д-р Попова.

Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мозъчни донори

В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме много и щедро го раздаваме, не ни се свиди. Огледаме се, видим област, където явно се нуждаят от акъл и веднага ставаме мозъчни донори, така да се каже.  За съжаление често пъти акълът ни се отхвърля, не влиза в работа, което си личи навсякъде у нас. Това обаче не ни разколебава, продължаваме да раздаваме в..

публикувано на 25.11.24 в 15:15
Мина Киркова и Михаил Мишев

Между страха и истината – или къде е Дявола?

Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как фалшивите, подвеждащи и изфабрикувани новини се разпространяват по различен начини в различните общности?  В "Работилница за журналисти" на АЕЖ - България беше представено ново проучване на..

публикувано на 25.11.24 в 14:06
Илияна Типова

Антон Митов представя: Илияна Типова, журналист от Радио Кърджали

В Деня на патентоване на първата електрическа самобръсначка и първото изкуствено кръвопреливане в света, гост в студиото е Илиана Типова – отличник на випуска на 10-ия майсторски клас по радиожурналистика на БНР. Тя е автор и водещ на предаването за туризъм и хоби на Радио Кърджали "Накъде в неделя". За връзката между Граф Дракула, Хелоуин, гробищата..

публикувано на 25.11.24 в 13:27
Детелина Стаменова, психолог

Въздух, стрес, храна – епигенетичните фактори, предавани през поколенията

Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни фактори – въздух, стрес, хранене, и в някои случаи се предават на следващите поколения. За епигенетичните фактори и тяхното овладяване в изпълненото със стрес ежедневие в "Terra Култура" говори..

публикувано на 25.11.24 в 13:12
Саша Безуханова

Саша Безуханова: Икономиката на бъдещето ще бъде зелена, освен дигитална

От 2 декември всеки понеделник между 8:30 ч. и 9 ч. в ефира на "Нашият ден" ще гостуват български иноватори със зелена бизнес ориентация. Поводът е първото национално проучване на Move.bg "Зелени решения от България 2024" . За "зелените решения" в бизнеса и данните от проучването в предаването разговаряме със Саша Безуханова –..

публикувано на 25.11.24 в 11:44