Eмисия новини
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Светът не забравя: Международен ден в памет на жертвите на Арменския геноцид

Арменско цивилно население, ескортирано от въоръжени османски войници през град Харпут (днес Елязъг), към затвора в Мезире, април 1915 г.
Снимка: Уикипедия

24 април е Международен ден в памет на жертвите на Арменския геноцид. По време на Първата световна война в Османската империя са били избити 1,5 млн. арменци. Турция е признала само за масови гонения, но е отрича, че е извършвала геноцид.

За да решат т.нар. "арменски проблем“, през 1915 и 1916 година османските войски започват да депортират стотици хиляди арменци към сирийската пустиня. Арменци от всички краища на Османската империя са били масово събирани и екзекутирани. Много историци наричат тези зверства над арменското население геноцид. Турското правителство обаче и досега признава само за масови гонения и насилия, но отрича това да е геноцид.

Останки от избити арменци в Ерзинджан. Подобни гледки можели да се видят навсякъде из Армения
Останки от избити арменци в Ерзинджан. Подобни гледки можели да се видят навсякъде из Армения

Крикор Сренц от Пловдив разказва в интервю за БНР как семейната му история се вписва в историята на арменските бежанци.

На днешния 24 април в Османската империя започват арестите на арменски интелектуалци, а малко след това и тяхното избиване. В списъците за ликвидиране присъства и Саркиз Сренц от град Родосто, преподавател с голям авторитет в местната общност и един от на-изтъкнатите преводачи на арменските класици на турски език.

За късмет Саркиз успява да избегне тази участ и по-късно се заселва в Румъния, а неговият племенник Крикор се бори до последно за правото си да остане там, където е роден – при морето. В крайна сметка обаче е принуден да се раздели с гледките, с които е отраснал, и идва в България, където, също като чичо си, преподава.

За двамата арменци и за съдбата на всички арменци, разказва човек, който носи тяхното име, а заедно с името и тяхната болка и копнеж по онези места, от които са били изтръгнати със сила.

Гладуваща жена и детето ѝ по време на арменския геноцид
Гладуваща жена и детето ѝ по време на арменския геноцид

Това е личната история на един от потомците, намерили убежище в България – Крикор Сренц.

“Историята на моето семейство е съвсем идентична с историята на хилядите арменски семейства, които живеят в чужбина. Моето семейство през два различни етапа на геноцида е пристигнало в България – част от предците ми са дошли тук в край на ХIХ век, а останалата по време на тези събития, които отбелязваме на 24 април. Друга част от семейството ми е от последната вълна, която е дошла тук и е намерила в България своя нов дом“, разказва Сренц в ефира на “Нашият ден“.

Интересното във връзка с неговите корени е, че човекът, на когото е кръстен, е бил един от видните интелектуалци в град Родосто, както и един от най-добрите преводачи от турски на арменски език. Той е превел едни от най-известните произведения на арменските класици на турски език. Като виден интелектуалец е бил в списъка, който е причина на 24 април да отбелязваме тази паметна дата.

Поради разминаване в имената Саркиз Сренц е успял да избегне арестуване, а впоследствие заживява в Румъния. Неговият племенник пък, дядото на Крикор, идва в България с последните бежански вълни.

Чуйте разговора в звуковия файл. 

По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Д-р Валерия Матеева

Безплатни кожни прегледи в рамките на кампанията "Евромеланома" 2025

Безплатни прегледи за меланом се провеждат днес от над 200 специалисти в над 30 града из страната в рамките на кампанията "Евромеланома" 2025. За превенцията и лечението на рака на кожата говори в Lege Artis онкодерматологът д-р Валерия Матеева , началник на отделението по дерматохистопатология и имунохистохимия към УМБАЛ "Александровска"...

публикувано на 14.05.25 в 12:58
д-р Гена Грънчарова

Европейска седмица на здравето: България с най-висока смъртност в ЕС и застаряващо население

В рамките на Европейската седмица на общественото здраве тази година, темата за "Здравословно стареене срещу мултиморбидности в цифровия свят" беше във фокуса на дискусиите. По този повод в ефира на предаването Lege Artis  доц. д-р Гена Грънчарова, председател на Българската асоциация по обществено здраве, коментира ключови въпроси, свързани със..

обновено на 14.05.25 в 12:50

Българските медицински специалисти искат рязко увеличение на заплатите

Медицинските сестри и акушерките настояват за по-високи възнаграждения и по-добри условия на труд.  Ще бъдат ли изпълнени исканията – интервю в Lege Artis с Мая Илиева , председател на Синдиката на българските медицински специалисти. По думите на Илиева е проведена среща между Синдиката и екип от Министерството на здравеопазването. Срещата е..

публикувано на 14.05.25 в 12:01

Преди София Прайд 2025: Какво е да бъдеш куиър младеж в България

Точно месец преди София Прайд 2025 в "Нашият ден" своята лична история разказва Велислав Петров. Като куиър младеж в България, той описва осъзнаването на принадлежността си към ЛГБТИ общността, взаимоотношенията с родителите, отношението на учителите, особено в рамките на допълнението в Закона за предучилищното и училищното образование от 2024..

публикувано на 14.05.25 в 10:18
проф. Стоян Ставру

Ангажираност вместо истина: Новата формула за медийно съдържание

В изданието на предаването "Часът на етиката", излъчено по "Време за наука", проф. Стоян Ставру насочи вниманието към една от най-сериозните съвременни заплахи за обществото – манипулацията на вниманието, фалшивите новини и размиването на границите между журналистика и пропаганда. Според проф. Ставру, днес повече от всякога е необходимо да водим..

обновено на 13.05.25 в 14:07