Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Веселин Боришев и Христо Комарницки представят Бай Хой

Веселин Боришев, Силвия Чолева и Христо Комарницки (от ляво надясно)
Снимка: Белослава Димитрова

След "О, спомняте ли си, госпожо?" и "Ох, спомняте ли си, госпожо, годината на Идиота?", с тежки стъпки идва "О, спомняте ли си, Бай Хой".

Подобна книга е осъдена на популярност. Тя продължава серията "О, спомняте ли си...". Първоначалният рефлекс на човек при отварянето на тази книга е да се смее. Много бързо обаче този смях става горчив и накрая изобщо не ти е смешно... а остава едно такова усещане за прекрасната възможност на всяко нещо – и най-сериозното, и най-трагичното, и най-тъжното – да му намериш цаката и да го видиш и от смешната страна. И това е най-голямото умение в България, където всички гледат на всичко мноого сериозно.

Един разговор на карикатурата с фотографията плюс един трети елемент – текстовете на Иво Балев, които затварят цялата картина като рамка.

Кой е Бай Хой?
Откъде тръгна?
Докъде стигна?
Е, настъпи л.йното и позачезна.
Но ще се върне ли пак?
На бял кон или на магаренце?
Има ли нов антураж?
...

Веселин Боришев и Христо Комарницки разказват за общата си книга в "Артефир"

Чуйте повече от звуковия файл.

Снимки – БНР и личен архив

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Унгарски танци на Тенерифе

"Унгарски танци на Тенерифе" е първата книга на Весо Портарски, издадена в България. 25 разказа от личния дневник на автора се превръщат в скечове през погледа на един българин в чужбина, турист в курорти със съмнителни практики, йога инструктор и гост на хайлайф събития. През последните 30 години Портарски живее и твори в Германия, където е..

публикувано на 13.06.24 в 17:36

Вътрешният свят на художника и музикант Венцислав Диков

"Стилът на Венцислав Диков е разностранен – едновременно фигуративен и абстрактен. Графичният аспект също присъства осезателно в творчеството му. Впечатлен съм от чистотата на рисунъка на отделните персонажи. Композициите се характеризират с богата вариантност от геометрични и недотам стандартни, причудливи форми. В добавка, почеркът на художника..

публикувано на 13.06.24 в 13:53
проф. Цочо Бояджиев

Проф. Цочо Бояджиев: Всяко отделно занимание е почивка от предходното

Гост в "Нашият ден" е проф. Цочо Бояджиев – един от водещите български учени хуманитаристи, основоположник на философската медиевистика в България, поет, преводач на философия и поезия и фотограф.  Всяко отделно занимание е почивка от предходното, определя проф. Бояджиев. Професорът, който дълго време е преподавал история на античната и..

публикувано на 13.06.24 в 10:20
Анна Багряна

Анна Багряна: За живота между два езика и литературата като защита

Анна Багряна живее между две литератури. Тя е поетеса, преводачка, писателка и драматург от украински произход, но се чувства свързана с българската култура – дори псевдонимът ѝ е вдъхновен от поезията на Елисавета Багряна.   Багряна е гост в "Нашият ден", за да сподели впечатленията си от изминалия преди дни Черноморски литературен фестива..

публикувано на 13.06.24 в 09:30
Михаил Зигар

"Война и наказание" рисува контекста на войната в Украйна

На български излезе "Война и наказание" – новата книга на руския журналист Михаил Зигар, който от години работи в емиграция.   "Превъзходен анализ на всичко, което доведе до жестокото и злощастно нашествие на Путин в Украйна...  Книгата на Зигар е пламенно проникновение в настоящето",  пишат за нея New Yorker, които я нареждат сред най-добрите..

публикувано на 12.06.24 в 16:23