Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Над 200 ученици взеха участие в конкурса “Живеем в земята на Ботев"

Снимка: БНР

Отбелязваме Деня на Христо Ботев и на загиналите за свободата и независимостта на България. В 12 часа сиренната система в цялата страна ще бъде задействана в продължение на 2 минути. При подаването на сигнала всички пешеходци и пътни превозни средства в населените места в страната трябва да преустановят движението си по улиците и площадите, като останат на място.

Националният конкурс за стихотворение и/или есе на тема "Живеем в земята на Ботев" се провежда за 27-а година. Организатори са Центърът за подкрепа и личностно развитие "Център за работа с деца" и Общината във Враца, със съдействието на Министерството на образованието и науката, Националния дворец на децата и Регионалното управление на образованието (РУО) в града под Околчица. Конкурсът тази година е посветен на 147-ата годишнина от подвига на Христо Ботев и неговата чета.

Тази година за участие в конкурса своите творби изпратиха 239 ученици от цялата страна. Произведенията им бяха оценени от жури в две възрастови категории – от IV до VII клас и от VIII до XII клас.

Отличените млади автори бяха наградени на церемония във Враца по време, на която те представиха творбите си.

На церемония във Враца, някои от отличените ученици споделиха своите впечатления. Марко Семов, който участва с есе, споделя, че главната му мотивация за участие в конкурса е била неговата учителка по литература. Той изрази убеждението си, че винаги трябва да има място за Христо Ботев в живота на българите и подчерта, че това трябва да бъде, не само в националния и социален аспект, но и в личностното усещане на всеки от нас. Той смята, че Ботев би се занимавал с нещо по-чисто и искрено от политика в днешно време и си го представя като народен будител.

Друг ученик, Дария Георгиева от Плевен, която участва със стихотворението “По Ботевски ще те обичам“, сподели, че за нея Христо Ботев е въплъщение на любовта. Той я вдъхновява с начина, по който говори за либето и родината. За нея той е безстрашен юнак и най-величавата личност в българската история, а думата, която би използвала, за да го опише, е "българин".

Конкурсът продължава да бъде важен форум за младите гласове, които изразяват своите идеи и усещания през стихове и есета, посветени на Христо Ботев и неговото наследство.

Чуйте репортажа в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Емона Иванова

Емона Иванова за спорта и мечтите

Емона Иванова е парасъстезател по бадминтон. Родена с рядко увреждане на гръбначния стълб, тя бива изоставена от родителите си. Израснала е в институции. Обстоятелства, които я превръщат в борбена и смела жена.  Открива своето призвание, когато за първи път хваща ракета като ученичка. Оттогава бадминтонът е нейният начин да докаже, че хората с..

публикувано на 03.04.25 в 15:56
Мария Шаркова

Защо нараства броят на делата срещу лечебните заведения?

За 3 години се отчита 6% ръст на делата, заведени от близки на починали пациенти, показват данни, изнесени на Кръгла маса за застраховане на медицинската професионална отговорност, инициирана  от Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ), Асоциацията на българските застрахователи (АБЗ) и адвокатското дружество по медицинско право..

обновено на 03.04.25 в 10:58

146 години от обявяването на София за столица – поглед назад

На днешния 3 април се навършват 146 години от обявяването (1879) на София за столица на България от депутатите в Учредителното събрание в Търново. Предложението е направено от един от първите български историографи, съосновател на Българската академия на науките, проф. Марин Дринов. Мотивите му са географското разположение на града и потенциалът за..

обновено на 03.04.25 в 10:13
Проф. Николай Габровски

Бъдещето на донорството: ще се промени ли нагласата на българите?

Проучване на "Тренд", проведено за Изпълнителна агенция "Медицински надзор", разкрива, че макар 62% от българите да одобряват донорството на органи, едва 40% обаче биха се съгласили да дарят органи след своята смърт. Това изследване беше обсъдено от специалисти, събрани от агенцията, за да анализират предизвикателствата пред трансплантациите в..

обновено на 03.04.25 в 09:35

Мая Методиева: Бедността в България е без точен профил, никой няма гаранция за утрешния ден

Над 500 души в нужда от Враца и областта очакват хранителни пакети в навечерието на великденските празници. Каузата се нарича "Подари Великденска трапеза на баба и дядо от Северозапада ". От години доброволците от организацията "Прави добро! Бъди добър!" се грижат да дарят глътка радост на възрастни и самотни хора в един от най-трудните за живот..

публикувано на 02.04.25 в 17:20