В началото на месеца жители на Малко Белово излязоха на протест срещу изграждането на соларен парк в близост до техните домове и продажбата на общински имоти.
Миглена Зашева, една от организаторите на протеста, изрази своето неудовлетворение в ефира на "Нашият ден". Тя сподели, че през октомври месец миналата година забелязали багер, който започнал разчистването на терена до техните домове. Тогава разбраха, че на 1 километър разстояние от Малко Белово и Белово ще бъде изграден голям соларен парк с площ от 120 декара, без предварително обществено обсъждане. Те подават официално възражение, в което подписват разстояние от 2000 метра между парка и техните жилища. Възражението е подкрепено от подписите на 613 души.
Притесненията са били представени пред общинския съвет на Белово през октомври месец миналата година, като кметът на Белово тогава е изразил съгласие и заявил, че ако е знаел за подписите, е щял да подпише лично.
“От общинския съвет застанаха на наша страна и казаха, че докато гражданите и фирмата не намерим консенсус, те няма да гласуват промяна на статута на земите. Това продължи няколко месеца, до май месец тази година. Изведнъж в началото на май месец фирмата започна строежа на първите четири мегавата от соларния парк на няколко метра от вратите ни, където в частния имот попадат нашите водопровод и канализация, до които няма достъп. Един общински път е изцяло затворен. Така разбрахме, че кметът е разписал документи за смяна на статута на земите и е издал разрешително за строеж“, казва тя.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
Експертът по фотоволтаични централи, Антон Желев, изрази своето мнение по въпроса в ефира на "Нашият ден". Той обясни, че производството на електроенергия в тези централи се осъществява чрез използване на силициеви панели, които поемат фотоните и генерират електроенергия, без да излъчват радиация. Той увери жителите, че няма опасност за техния живот във връзка с възможни заболявания или вредни излъчвания.
Въпреки това, жителите на Малко Белово продължават да се противопоставят на изграждането на соларния парк в непосредствена близост до техните домове. Те изискват яснота относно продажбата на общински имоти и се стремят към защита на своите интереси и качеството на живот. Темата остава актуална и ще бъде обсъдена на предстоящите заседания на местния парламент, където се очаква да бъдат представени аргументи и решения по спорните въпроси.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
В рамките на рубриката "Епизоди от живота", редакторът Светла Тодорова сподели интересен, но и поучителен момент от своя живот – епизод, в който става жертва на джебчийство и преминава през процедурите на полицията. След кражбата на портфейла ѝ, Светла реагира незабавно, като се обажда на телефон 112. Само пет минути по-късно на мястото пристигат..
В ноемврийското издание на рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" се обсъжда социалният модел на увреждането и идеята за грижа. Гост на предаването беше д-р Гергана Мирчева от Института за философски изследвания (ИФС) към БАН, която разгледа етическите измерения на грижата и тяхната социална значимост. Според д-р Мирчева е..
В студените зимни месеци темата за бездомните хора става особено актуална. Липсата на подслон, храна и здравни грижи често поставя живота на тези хора в риск. В ефира на "Нашият ден" Евгений Радушев, ръководител на мобилна група за бездомни към организацията "Каритас", сподели предизвикателствата, пред които се изправят бездомните, както и..
За "местните агенти", които преодоляват недостатъците на градския и обществен живот, в "Нашият ден" разговаряме Марина Кисьова , която събира около себе си активните граждани на Пловдив . Преди 15 години Кисьова заминава за Ирландия, където по европейска доброволческа програма се занимава с благотворителност. След завръщането си в България..
Михаил Мишев е журналист на свободна практика, който работи върху дезинформационните наративи, разпространени в ромските общности на България. Мишев се включва в "Нашият ден" от Сливен, където е една от най-големите ромски махали у нас. "Страхът води хората към някакви действия, той е универсален инструмент за влияние" , казва..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg