В началото на юли 1895 г. Халю, Талю и Боне раняват по зверски начин Стефан Стамболов на улицата; почти му отсичат ръцете, разцепват му главата, екс-премиерът остава и без око. Малко по късно умира; почти целият цивилизован тогавашен свят е потресен.
Що е политическо насилие, какво му е мястото в новата ни история; защо българи с качества стават негова жертва, но и понякога сами го практикуват? За Стефан Стамболов и ролята му, за последните му часове и дни, за противоречивата му слава век и четвърт след смъртта му говорим с историка доцент Стефан Дечев, автор на книгата "Стамболов след Стамболов", и с поета и автор на сборник за великите българи Цанко Лалев.
Доцент Дечев разказва интересни факти около убийството; как полицията по време на акта вместо да преследва убийците, разоръжава охранителя на Стамболов Гунчо. Разказва и как Стамболов е попаднал на двайсетолевката – не поради политическите си заслуги, а защото по предишно решение на Парламента да няма политически фигури по парите, зачитат литературните му опити в младостта. Цанко Лалев разсъждава за политическото насилие и за това, че то засяга не само преките му жертви, а и семействата им, и понякога по-тежко. И двамата разглеждат и ролята на Фердинанд, и ролята на Руската империя около убийството на Стамболов, и дори зловещата "кинематографичност" на акта, който се е подготвял от дълго време и Стамболов предварително е бил назовал кои ще го убият.
Предаването е посветено на 90-годишнината от основаването на Българското национално радио и на изработената по този повод дигитална платформа за неговата история от професор Боян Добрев. Заедно с Милен Митев, генерален директор на БНР, Милена Димитрова, председател на Обществения съвет към БНР, Кин Стоянов, директор на програма "Христо Ботев" към..
2025 година ще бъде една от най-топлите, откакто се води статистика, защото прагът на повишаване на температурата от 1,5 градуса по Целзий ще бъде преминат, съобщиха от британската метеорологична служба в края на 2024 година. Прогнозата на експертите за 2025 г. показва, че тя вероятно ще бъде една от трите най-топли в историята, като средната..
Има една известна метафора, която гласи, че не бива да започваш да копаеш кладенец, когато си вече жаден. В контекста на водните ресурси в България това твърдение придобива буквално значение. Макар страната ни да разполага с пресни водни запаси, климатичните промени и екстремното засушаване създават нови предизвикателства. По покана на посолството..
В предишни издания "За здравето" наричахме срещата ни по повод Деня на родилната помощ "Бабинден за …мъже". Този път сменихме заглавието, но не и същността. Защото поканихме за среща в ефира отново трима специалисти в областта на АГ и на "ин витро" процедурите. Започнахме разговора с обрисуването на ритуалите и една матриархална картина, "нарисувана" от..
Дори да посетите Аржентина за кратко, като мен, пак ще усетите някои особености на тамошните нрави и специфични професии, които правят впечатление на чужденците. Например занаятът Отваряч на врати. Това е специална услуга, предлагана по аржентинските улици. Хващате такси. Идва кола и след това от нищото се втурва човек. Не се страхувайте от..
Дори да посетите Аржентина за кратко, като мен, пак ще усетите някои особености на тамошните нрави и специфични професии, които правят впечатление на..
В петък, 24 януари в родните киносалони влиза българският игрален филм "Клас 90". Сюжетът събира съученици 33 години след завършването на средното им..
На днешния 21 януари отбелязваме 146 години от смъртта на Любен Каравелов – революционер, поет, журналист и енциклопедист, оставил дълбока следа в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg