Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Епизод 510

Митарствата на Момчил

В епизод 510 "Трамвай по желание" продължава своята трилогия "Векът на Апостол", посветена на изключителния актьор и личност Апостол Карамитев, чиято 100-годишнина отбелязваме през цялата 2023 г.

В епизод 501, озаглавен "Щастията на Чочо" ви представихме радиопортрет на легендата, съставен от малко познати случки от професионалния и личния му живот. 

Този път във фокус застава синът му Момчил Карамитев. За да разберем Чочо, трябва да опознаем фамилията му.

Фактите от справката са следните: Момчил Апостолов Карамитев е български и американски актьор и режисьор. Завършва кино и телевизионна режисура в Рим при проф. Анджело Д'Алесандро, Масимо Мида, Алберто Марама и Пиеро Спила. Преди това се е дипломирал с актьорско майсторство в НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" в класа на проф. Надежда Сейкова и доц. Елена Баева през 1986 г.

По-късно участва в практическия курс на Сюзан Страсберг в Рим и в Academia D'Arte Dramatica Silvio D'Amico. През 90-те години специализира кинорежисура и кинодраматургия в Ню Йорк Юниверсити в Ню Йорк.

Започва да работи като професионалист в театри, кино и телевизионни продукции от 1984. После се премества в Лос Анджелис, където работи по ниско- и високобюджетни международни и американски филми. Момчил режисира документалния филм "Апостол Карамитев" – носител на наградата на Българската филмова академия през 2011 за най-добър телевизионен филм и на множество международни награди. След това той поставя "По пътя на предците ни в Окситания", за който получава награда за режисура и множество международни отличия, включително в Лос Анджелис, Азия и Ванкувър, Канада. Понастоящем живее в България.

Коя е точката на запалване на този творчески и приключенски двигател, защо на Запад Момчил е известен като Макс Фрийман и защо свободата предопределя всичко в неговия живот, ще разберете от епизод 510 на "Трамвай по желание".

Снимка – личен архив

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лилия Илиева разказва звездни мъжки истории в книгата "Заведи ме в теб"

Журналистката Лилия Илиева издаде книга, в която  е събрала 33 от най-атрактивните си интервюта през годините – все срещи с известни български мъже и на финала – със също тъй известна дама. Книгата е провокирана от разговора на авторката с френския писател Фредерик Бегбеде, но е посветена на баща ѝ. Александър Кадиев, Андрей Баташов, Бойко Борисов,..

публикувано на 15.05.25 в 09:30

Невъзможният живот на изкуствения интелект

Изкуственият интелект не може да замени естествения, защото не може да разбере живота, съзнанието и да генерира смисъл, е тезата на Сергей Герджиков, професор по философия на науката в Софийския университет "Свети Климент Охридски". Той я разработва в новото си изследване "Естествен и изкуствен интелект". "Ние не можем да дадем съзнание на нито една..

публикувано на 15.05.25 в 08:46

"Шанс за таланта": благотворителна вечер в подкрепа на българския талант

Фондация "Шанс за децата и природата на България " вече 15 години работи активно за откриване, развитие и подкрепа на млади таланти на възраст между 6 и 25 години. Благодарение на нейната дейност вече десетки деца и младежи имат международни отличия в областта на изкуствата, науката и новите технологии. Фондацията организира благотворителна..

публикувано на 15.05.25 в 08:05

Полският писател Анджей Сташук

Анджей Сташук е писател , поет, драматург, есеист, публицист и издател, лауреат на Наградата на фондация "Кошчелски", Литературната награда " Нике " и Литературна награда на Гдиня. Роден е на 25 септември 1960 г. във Варшава . В началото на 80-те години е ангажиран в дейността на "Движение Свобода и мир". Автор е на фейлетони, публикувани в..

публикувано на 14.05.25 в 18:16

Никола Петров представи новата си стихосбирка

Един от най-интересните съвременни млади поети Никола Петров снощи имаше премиера на новата си стихосбирка „Ето го разкаяния победител“. Тя се състоя в Камерната зала на Младежкия театър "Николай Бинев " . Ценителите на добрата поезия изпълниха залата, за да чуят как впечатляващо поетът рецитира стихотворенията си наизуст  – с емоционален усет и без..

публикувано на 14.05.25 в 18:14