Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мими Виткова:

Не можем да мислим здравната система само като пазарен субект

| обновено на 09.11.23 в 09:58
Мими Виткова
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Бившият министър на здравеопазването Мими Виткова изрази своето мнение относно работата на Министерството на здравеопазването в интервю за предаването "Нашият ден". В своите изказвания тя подчерта важни проблеми и тенденции в здравеопазването в България, които според нея трябва да бъдат разгледани и решени.

Мими Виткова сподели своята загриженост по повод дългосрочната перспектива на системата за здравеопазване. Тя подчерта, че през последните две десетилетия липсват дългосрочни идеи за развитие и оценка на резултатите от предприетите промени, които започнаха през 90-те години и началото на новия век. Според нея промените в системата са превърнали здравната система в напълно пазарна, но липсва задълбочен анализ на това какви проблеми от старата система са били решени и дали са възникнали нови.

Също така бившият министър изтъкна резултатите от проучване, проведено от Центъра за изследвания при Народното събрание, което показва тревожни оценки от страна на гражданите. Над 60% от българските граждани смятат, че не могат да получат медицинска помощ, а 45% вярват, че биха могли да я получат само ако имат лични контакти с лекарите. Според нея е особено обезпокоително е, че над 800 хил. българи нямат никакъв достъп до лекар и първична медицинска помощ.

По думите на Мими Виткова проблемът не е само в малките болници, "които вече липсват", но и в областните градове, където здравеопазването е в "окаяно състояние". Тя предупреди, че може да се стигне до тотална липса на здравна система и призова да се промени перспективата към здравеопазването, като се откажем от нейния вид на пазарен субект.

Освен това, бившият министър изрази критика и по отношение на въвеждането на електронните рецепти. Тя посочи, че противопоставянето между фармацевти и лекари е довело до бъркотия, а въвеждането на електронните рецепти е трябвало да бъде предвидено по-гъвкаво и да се предостави "гратисен период", по време на който и хартиените, и електронните рецепти да бъдат валидни.

Тези коментари отразяват становището на Мими Виткова относно здравната система в България и предизвикват обсъждания и размисли за бъдещето на здравеопазването в страната.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Етиката като инструмент за посрещане на бъдещето

Етически комисии, етически стандарти, етически кодекси биват формирани във все повече тясноспециализирани полета – медицина виртуални пространства, експерименти и прочее – като опит за превръщане на етиката в инструмент за взимане на решения.   Неизбежен ли е прогресът и дали онова, в което виждаме положителна промяна днес, няма да се окаже в..

публикувано на 01.10.24 в 12:10

Кристина Божилова: Нидерландия остава водеща дестинация за българските студенти

Изложението "Световно образование" предоставя чудесна възможност за задълбочаване на познанията относно тенденциите в образователната сфера, както и за отговор на редица въпроси – запазва ли се интересът към образование в чужбина, дали България се утвърждава като привлекателна дестинация за обучение, продължава ли Нидерландия да бъде лидер и..

публикувано на 01.10.24 в 11:26
Юлияна Антонова-Мурата

Юлияна Антонова-Мурата представя "Хай, хай, Япония": Уроци за радостта в ежедневието

Юлияна Антонова-Мурата разказа с топлина и лични примери за своята втора родина – Япония, като сподели, че не е търсила сензации в историите си, нито е сравнявала Япония с България . Тя подчерта, че историите в книгата "Хай, хай, Япония" са простички и човешки, без да се стреми към сензационност или драматизъм. За нея е важно да предаде усещането..

обновено на 01.10.24 в 11:18

Българският застрахователен пазар през 2024 година

Днес се връчват наградите "Застраховател на годината" – празник за всички служители в застрахователния сектор. Гост в "Нашият ден" е Мария Велева , изпълнителен директор на дружеството, което миналата година получи награда за цялостен принос в застрахователното посредничество. Велева запознава слушателите със състоянието на..

публикувано на 01.10.24 в 10:11

Днес се връчват наградите "Застраховател на годината"

Днес  за 16-та поредна година се връчват наградите "Застраховател на годината" . Награда ще бъде присъдена за пенсионноосигурително дружество на годината и за застрахователен брокер на годината, като отличени ще бъдат най-добрите компании в сектора. Организатори на събитието са Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ), Асоциацията на..

публикувано на 01.10.24 в 09:16