Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Младите и ефектът на близкото минало

7
Снимка: @slavki.prikazki

Две млади художнички, завършили в чужбина, отвориха преди няколко месеца темата за Прехода, социалистическото ни минало и влиянието им върху днешния ни живот със своя проект "Славки приказки". Той ги превърна в своеобразен символ на поколението, което търси своите отговори за тези едновременно близки до нас и недостатъчно осмислени времена. 

"Хората на нашата възраст са в едно много сложно положение между двата периода – социализма, Прехода и новото време и имат нужда да си отговорят на някои въпроси. Въпросите за настоящето винаги водят към миналото." – казва Анна Иванова

"Учихме в Университета Фалмут във Великобритания, имахме обща носталгия, тогава се роди идеята за "Славки приказки". Когато си в чужбина и си на двайсет и малко, имаш естествената нужда от идентичност. Когато кажеш, че си от България в очите на всеки чужденец изскачат различни неща наум. Има любопитство, как живееш, какво правиш, как изглежда България. И започваш да се замисляш всъщност ти какво отношение имаш". – добавя Калина Иванова – "Това, което определя какво ще бъде едно поколение са събитията, които са се случили преди да се родим или когато сме били малки. Това е основата. Когато си дете, ти просто приемаш подсъзнателно."

В своя оригинален проект Анна Иванова и Калина Иванова изработват макети на панелен блок и на два апартамента от различни години, като пресъздават дори най-малките детайли от българското всекидневие. В жилището се открояват някои знаци, свързани със социализма, но много от вещите насочват и към Прехода и навлизането на западната култура в България. Днес двете вече мечтаят да видят своите макети в музей, за да бъдат разглеждани от други млади, които пък да зададат своите въпроси към епохата. Чуйте Анна Иванова и Калина Иванова в "Какво се случва".

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Манипулираната реалност на Калоян Илиев - Кокимото

Известният попарт художник Калоян Илиев - Кокимото открива интересна изложба в галерия "Видима", Севлиево. Роден е през 1979 г. във Варна. Завършва Факултета по изобразителни изкуства във Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий". Специализира "Графика" в класа на проф. Радко Спасов, а след това в графичния департамент на Академията за..

публикувано на 01.02.25 в 09:15

Предизвикателството да създаваш театър

Механизмите, които трябва да подпомагат финансово държавните театри, почти не работят. Културните политики са в някаква агония, а е необходимо да се обърне внимание на потребностите на всеки един културен институт, за да може той максимално добре да изпълнява своята функция. Това смятат директорката на Театрална работилница "Сфумато" проф...

публикувано на 01.02.25 в 09:10

143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора

Навършват се 143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора. За 13-и път ще бъде връчена Националната награда за живопис на името на художника. Ден преди награждаването на новия лауреат и откриването на изложбата на миналогодишния носител на наградата – Димитър Чолаков, в "Артефир" е разговорът с директора на Художествената галерия..

публикувано на 01.02.25 в 08:10
Дария Шушкова, Марина Ребека и Джошуа Гереро

"Мадам Бътерфлай" от Виена

В предаването ви предлагаме документален запис от 4 ноември 2024 г. от залата на Виенската държавна опера на спектакъла на "Мадам Бътерфлай" – триактната драма от Джакомо Пучини, под диригентство на Джампаоло Бизанти. Композиторът открива сюжета за своята шеста опера по време на престоя си в Лондон, където гледа едноактната трагедия "Гейша" на Давид..

публикувано на 01.02.25 в 08:00

"С образа на онези деца, които бяхме" гостува авторът Андрес Сааведра

 "С образа на онези деца, които бяхме" – в "Артефир" гостува авторът на мемоарната книга Андрес Сааведра Бараона . Институтът Сервантес бе домакин на представянето на книгата, написана от чилиецът Сааведра, който вече 40 години живее в България. В своята мемоарна книга Сааведра събира спомени, лица, анекдоти, съдби на онези млади..

публикувано на 31.01.25 в 16:29