Гост в ефира на "Нашият ден" е Виктор Топалов, който е многостранна личност – автор, разказвач, гид, общественик и бунтовник с кауза, представяйки редица инициативи и проекти, чрез които спомага за запазването на културното наследство на България и подтиква обществения ангажимент. Темите, които разглежда в своята работа, са от изключителна важност за разбирането на историята, културата и личностите, които са оформили нашия национален идентитет.
С дълбоко убеждение Виктор Топалов сподели в предаването защо е важно да познаваме човека зад твореца, каквото е заглавието на цикъл от теми, посветени на бележити наши писатели.
“Има много какво да се каже за нашата столица... Хората, които днес наричаме "велики", са такива не само заради творбите си, но и заради начина, по който те са се държали, когато са били живи и са създавали своите творби“, казва той в ефира на предаването.
Виктор Топалов активно се ангажира с различни инициативи, като създаването на сайта и книгите "Бохемска София", които изследват и представят културното наследство на столицата. Той организира и поредицата лекции "Човекът зад твореца," като следващата, посветена на Пейо Яворов и на Алеко Константинов, ще се проведе на 12 и 13 януари. Всички тези инициативи целят да ни дадат по-дълбок поглед върху живота и влиянието на великите писатели на България.
Освен това Топалов не се ограничава само до изследването на културното наследство, но се ангажира и с инициативи за преименуване на улици в "Люлин" и поставяне на паметна плоча на мястото на Писателското кафене на бул. "Цар Освободител." Този вид дейност отразява неговия ангажимент към обществените въпроси и настоятелното желание да подчертае важността на културното наследство в съвременното общество.
Чуйте разговора в звуковия файл.
През 2025 г. фермерският пазар във Варна отбелязва своята десетгодишнина, готвейки се за все по-успешни и богати събития, с все повече интерес от потребителите. Според Никола Куташки, един от организаторите на пазара, успехът на начинанието в бъдещето е повече от сигурен, защото освен качествена храна, фермерските пазари създават и безценна..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..
В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..
С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..
В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg