Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Вестникът като колекционерска ценност

Снимка: academicabooks.bg

Антонио Станоев притежава около 4500 вестника, които колекционира от 1990 година. Сред притежанията му има и такива стари издания, които не се намират дори в Националната библиотека. "Аз и до ден днешен събирам както стари отпреди 1944– та година, така и съвременни вестници– казва той- Започнах първоначално с първи броеве, както и юбилейни издания, когато печатът започна да замира добавих и последни броеве."

Според Антонио Станоев он-лайн изданията на медиите вече не могат да се наричат вестници, тъй като имат възможност непрекъснато да обновяват съдържанието си. Няма го и удоволствието от разгръщането на страниците. "По време на пандемията пререждах колекцията си и удоволствието беше голямо." – казва той.

Книгата "Преглед на печата. 100 интригуващи истории от старите вестници. (1884-1943)", която е издание на Сдружение Българска история е базирана изцяло на колекцията на Антонио Станоев. "Ако погледнем вестниците отпреди 100 години хората в нашата страна са се интересували от същите неща, както днес. Страстите не се променят. Скандали, политически, корупционни, проблеми с канализацията на София, много статии за бежанците след войните, отношенията България – Русия. Нищо не е се променило." Чуйте Антонио Станоев в "Какво се случва".


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до края на ноември

Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..

обновено на 21.11.24 в 15:49
Георги Борисов

Историите на Георги Борисов

"Моите истории" се наричат двата тома, които Георги Борисов представя тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Те обхващат дълъг период от живота му – от 1973 до 2023 година.  Без да нарича томовете дневник, спомени или да определя изобщо жанра им, авторът "представя непубликувани свои стихотворения, мисли и наблюдения, философски есета..

публикувано на 21.11.24 в 15:30

По следите на Михайло Парашчук

Кураторът Иво Милев и фотографът Стефан Н. Щерев започват изследователски проект, който представя творчеството на видния европейски скулптор Михайло Парашчук , посветил живота си на България. Документалната изложба "По следите на Михайло Парашчук ", с материали от Държавна агенция "Архиви" и съвременни фотографии на..

публикувано на 21.11.24 в 08:05

В сърцето на авторския театър

Далеч от въпроси като "Какво е искал да каже авторът?", а и "Какво е искал да каже героят?", с ясното съзнание, че авторът и разказвачът не са едно и също нещо и напълно в обстоятелствата на това, че колкото автори, толкова и формулировки на дадено понятие, състояние или форма можем да открием, ние, като зрители, имам възможността да усетим свободата..

публикувано на 20.11.24 в 17:50

Небостъргачи, баби и още нещо

Една от структуроопределящите рубрика в "Голямата къща на смешните хора" е "Животът ни като виц".  Този път повод за виц е появилата се за пореден път вест, че грандиозен комплекс от 50-метрови небостъргачи ще се строи на площ от 50 декара край булевард "Черни връх". Причината вестта, че и във Варна се канят да изсекат 5 декара горичка в местността..

публикувано на 20.11.24 в 17:20