Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

платена публикация
"Лични финанси. Третата революция" или как да управляваме личните си средства?

Снимка: jabulgaria.org

На 19 февруари беше отбелязана премиерата на книгата "Лични финанси. Третата революция", написана от професор д-р Даниела Бобева и професор д-р Красимир Маринов. Изданието, публикувано от "Джуниър Ачийвмънт България", има за цел да подобри финансовата грамотност и да помогне на читателите да управляват своите лични финанси с повече знания и увереност.

В съвременната дигитална епоха познанието на лични финанси е от основно значение за всеки, който се грижи за своето финансово благополучие. Професор Даниела Бобева от Института за икономически изследвания на БАН, един от авторите на книгата, споделя, че вече финансите не са ограничени само до професионалисти, а са важна част от живота на всеки от нас. Посочва, че целта не е просто да оцелеем, а да управляваме рисковете и да извличаме максимална полза от своите лични финанси, което в крайна сметка ни прави по-щастливи.

Мотивацията за създаването на книгата идва от личния опит на проф. Даниела Бобева, която преди десетина години се сблъска с трагични последици от проблеми с личните финанси в семейството си. Това я насочва към убеждението, че външната ѝ професионална дейност трябва да включва и помощ за хората за избягване на  финансови проблеми, които биха могли да унищожат тяхното здраве и живот. Със своите учебници и програми тя успява да обучи хиляди студенти и да насочи вниманието към важността на личните финанси.

От "Джуниър Ачийвмънт", организация с 27-годишен опит в България, изпълнителният директор Ирина Илиева споделя, че образователните програми, които предлагат, включват обучение по финансова грамотност и предприемачество. Тези умения са от решаващо значение за младите хора, които искат да успеят в реалния свят след завършването на училище.

Николай Устамитев, финансов консултант в "Моите пари", призовава за обучение в семейството или на училище, тъй като това е най-трайният начин за усвояване на знанията за управление на личните финанси.

В края на краищата, знанията за лични финанси са ключов елемент за успешното функциониране в съвременния свят. С дигиталната революция и развитието на финансовите пазари, уменията за управление на личните финанси стават все по-важни за всеки от нас.

Чуйте разговорите в звуковите файлове. 



По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Искаме ли Христос в живота си?

Като избягваме да се взираме в злото на този свят, рядко си задаваме въпроса за неговата причина. Случили ни се нещо неприятно, достигне ли ни нещастие, сме склонни да припишем вината на хората, които са около нас, но трудно я търсим в себе си. Вгледаме ли се в своите постъпки ще разберем, че и на нас ни се случва нерядко да грешим. Понякога..

публикувано на 20.10.24 в 10:05

Възрастните хора и дигиталните медии и обучение

По-уязвими ли са поколенията, израснали преди интернет, към фалшиви новини, пропаганда, конспиративни теории и здравна дезинформация?  Конференцията "Информацията има значение: Практики за повишаване на дигиталната и медийна грамотност на възрастните", организирана от фондация "Глобални библиотеки" - България , беше посветена на..

публикувано на 19.10.24 в 16:54

Религията и религиозните войни

Религията е универсален и всеобхватен факт. Няма период в историческото развитие, когато човекът да не е бил религиозен. Науката не познава съвременна или древна нерелигиозна култура. Предвид всеобщността на религията несъмнено причината за нейното пораждане трябва да бъде обща за цялото човечество. Когато нещо е всеобщо и универсално, то..

публикувано на 19.10.24 в 12:35

Рабиша, селото в което се живее трудно

Село Рабиша се намира в община Белоградчик, област Видин и е известно с пещерата "Магура", която се намира на 3 километра от селото и с най-голямото по площ вътрешно езеро у нас – Рабишкото езеро. Според последното преброяване в Рабиша живеят 245 човека. Преди 90 години жителите на селото били 1296. Църквата "Свети пророк Илия" е построена..

публикувано на 19.10.24 в 08:15
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

За дискриминацията – тормоз, преследване, подбуждане

В рубриката "Съветите на адвоката" на юридическото предаване "Законът и Темида" д-р Орлин Колев – експерт по конституционно право, преподавател в ЮФ на СУ "Св. Климент Охридски", член на Комисията за защита от дискриминация, дългогодишен консултант на предаването, отговаря в ефир на слушателски въпроси. Петър Ненов, София: С оглед на обстоятелството,..

публикувано на 18.10.24 в 15:00