Дали човек се ражда с дарбата да бъде ефективен мениджър, или се изгражда посредством обучение и практика? Този въпрос вълнува много мениджъри и собственици на бизнеси, търсещи начини за постигане на бърз растеж. Владислав Цветанов, доктор по икономика в катедра "Предприемачество" на УНСС и автор на новоизлязлата книга "Ръководство на ефективния мениджър," споделя своите виждания за ефективното управление на бизнеса и как то може да допринесе за успешното развитие на една компания.
В рубриката “Денят делово“ на предаването “Нашият ден“ Цветанов заявява, че около 95% от мениджърите заемат ръководна длъжност, без да имат нито практическа, нито теоретическа подготовка. Според него най-честата грешка, която се допуска, е назначаването на най-добрия оперативен служител за мениджър. Това е грешка, защото добрият оперативен служител има набор от качества, които му помагат да върши оперативна работа, а мениджърската изисква други качества.
Голямата разлика между мениджър и служител, според Цветанов, е, че служителят постига резултати чрез собствения си труд, докато мениджърът го прави чрез труда на своите служители. Основните функции на мениджъра включват планиране на дейността, организиране, създаване на организацията на фирмата (особено ако е на по-високо ниво), ръководене и взаимодействие с хората, контрол и мониторинг за съответствие между план и резултати, взимане на коригиращи действия, и прогнозиране.
Цветанов подчертава и това, че ролята на човешкия фактор нараства и хората стават все по-важни в работата на всяка една фирма. Затова качествата, необходими за успешен мениджър, са все повече насочени към взаимодействие с хората. Ефективният мениджър трябва да бъде в състояние да мотивира и вдъхновява своя екип, да създава среда, в която служителите да се чувстват ценени и подкрепяни.
“Не бива да се назначава за ръководител човек, чиито поглед е насочен към това – кой е прав, а не какво е правилното действие“, казва още той.
Владислав Цветанов ясно обяснява, че успешното управление на бизнес не е просто въпрос на вродени умения, а резултат от целенасочено обучение и практика. Мениджърите трябва да развиват уменията си за планиране, организиране и взаимодействие с хората, за да постигнат устойчив и бърз растеж на бизнеса си. Човешкият фактор играе ключова роля в този процес, правейки качествата на мениджъра, насочени към ефективно управление на хората, все по-важни.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Защо свързваме играта с удоволствие, а ученето с тегоба? Този въпрос засяга порочния начин на мислене, който ограничава потенциала на игрите в образованието. Мария Алкалай от Сдружение "Възможности без граници" коментира в ефира на „Нашият ден“, че всъщност няма нищо по-ефективно от ученето чрез игра . Всяко дете още от най-ранна възраст..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" гостува Зорница Русинова , председател на Икономическия и социален съвет (ИСС), която коментира новите анализи на съвета, насочени към предизвикателствата в демографията, образованието и пазара на труда в България. По нейни думи, през настоящата година ИСС е изготвил няколко ключови..
Австрийската библиотека "Д-р Волфганг Краус" и Австрийското посолство в София организират на 31 октомври 2024 г. от 19:00 ч. в Балната зала на Националната галерия / Двореца събитие, което съчетава литературно четене и музикален концерт с участието на писателя Илия Троянов и музикантите Александър и Константин Владигерови. По време на..
Международният ден на Черно море се отбелязва на днешния 31 октомври. Той е обявен през 1996 г. в Истанбул, Турция, по време на срещата на министрите на околната среда на България, Грузия, Румъния, Русия, Турция и Украйна . Целта е да се повиши осведомеността на международната общност за необходимостта от регионално сътрудничество за опазването на..
След Световния ден на инсулта в Lege Artis разговаряме за съвременните възможности за овладяване на инсулта с доц. Росен Калпачки , началник на Клиниката по неврология в УМБАЛ "Св. Анна" и председател на Българското дружество по инсулт. В началото на разговора доц. Калпачки информира слушателите докъде е стигнало разработването на мобилното..
105 години от създаването си празнува Общинският драматичен театър "Боян Дановски" в Перник. Театърът е създаден през 1919 година под името..
Столичната галерия за модерно градско изкуство "Риволи" открива втората си изложба "Поколение ботокс" на 31 октомври от 18.00 ч. Експозицията..
След Световния ден на инсулта в Lege Artis разговаряме за съвременните възможности за овладяване на инсулта с доц. Росен Калпачки , началник на Клиниката..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg