Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Пловдив чете", или какви литературни срещи ни очакват на фестивала?

| обновено на 24.05.24 в 12:21
Директорът на библиотеката Димитър Минев и Гергана Георгиева от фестивала “Пловдив чете”
Снимка: БНР

Фестивалът "Пловдив чете" е едно от най-значимите литературни събития в България, което събира любители на книгата от всички възрасти и културни среди. С многогодишни традиции, този фестивал не само представя новите произведения на българските автори, но и създава платформа за срещи между писатели, преводачи и читатели.

Гергана Георгиева, една от организаторите на фестивала, сподели в ефира на "Нашият ден" своите впечатления и опит от събитието. На въпроса дали Пловдив и България наистина четат, тя отговори:

"За да се случва фестивалът, се изисква постоянство. Опитваме се да привлечем млади хора, доброволци, които да помагат да се случва фестивалът. Да ги срещаме с българските илюстратори и преводачи, това е нашето ежедневие. Четенията, срещите, посещаването на места, които са места за случване на четения, са в нашите дейности. Това е една възможност да се запознаем с авторите."

Тази година фестивалът предлага разнообразна програма, обхващаща почти целия месец юни. Сред гостите ще бъдат преводачката Анджела Родел, която ще участва в литературни срещи в библиотеката, поетът Стефан Цанев, както и писателите Петя Кокудева и Галин Никифоров. Тези събития предоставят уникални възможности за запознаване с нови автори и техните произведения.

Димитър Минев, директор на Народната библиотека "Иван Вазов" в Пловдив, подчерта значимостта на фестивала:

„Фестивалът е наистина уникално събитие. Той е много пловдивски, да благодарим на Божана Апостолова, която роди този фестивал. От самото начало, през тези 22 години, библиотеката си партнира с издателството „Жанет 45“. Можем да кажем, че всяка година резултатите от този фестивал са видими и много по-добри.“

Минев също така отбеляза, че интересът към четенето и книгите продължава да расте. Все повече хора проявяват интерес към аудиокнигите, използвайки времето си максимално ефективно, като слушат книги по време на пътувания. Това е привилегия на новото време и новите технологии.

Един от важните въпроси, който предстои да бъде решен, е проблемът с авторските права. Дигитализацията на библиотечните фондове е важен процес, но същевременно трябва да се гарантира, че съвременните автори няма да бъдат пренебрегвани.

Фестивалът "Пловдив чете" продължава да вдъхновява и обединява всички, които обичат книгите и литературата, създавайки истински празник на българската книга.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Да живееш лесно

Ден преди посрещането на изгрева с July morning на Uriah Heep от много българи, си припомняме друг хит на групата – Easy livin’ – "Да живееш лесно".  Всъщност стремежът към по лек и пълен с повече удобства живот е движил човешката цивилизация, откакто съществува човечеството. Техническите придобивки обаче и разцветът на консуматорското общество..

публикувано на 01.07.24 в 11:10

Светлана Драгнева: Имаме кураж и воля, за да продължаваме напред

Деветнадесетата световна среща на българските медии, традиционно организирана от БТА, се проведе в Одеса, Украйна, между 18-21 юни, под мотото "Медии и общност". Наред с много срещи на различни нива, наред с посещението на ключови места, градове и села, свързани с българите и историята им в Украйна, бяха сключени договори и подписани меморандуми за..

публикувано на 01.07.24 в 10:11

Разград посреща лятото с образователни игри в "Абритус"

Регионалният исторически музей в Разград кани всички деца да се включат в образователната програма "Приключения в Абритус". Инициативата се организира за трета поредна година и е насочена към учениците от първи до пети клас от лудогорския град и техните връстници, които ще са на гости в района през лятната ваканция. Заниманията ще се провеждат в..

публикувано на 01.07.24 в 09:36

Да получим пълни знания за лечебните растения – къде и как?

На 1 юли Православната църква чества деня на свети безсребреници Козма и Дамян, а в народния календар този празник е известен като свети Врач. Светите братя са наричани безсребърници, защото за своите лечебни услуги не искали нищо в замяна, освен да бъдат благочестиви християни. Култът към братята лечители е развит в Източната Римска империя, където се..

обновено на 01.07.24 в 09:30

Светостта

Минала през множество превратности Христовата Църква успява да оцелее, пазена от Св. Дух, пребиваващ в нея. В историята ѝ има тежки времена, в които вражески сили се надигат срещу Църквата и учението ѝ. През тези години изповядващите Христос търпят гонения и жертват живота си в Негово име. Всеки ден от църковната година е посветен на един или..

публикувано на 30.06.24 в 09:20