Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Разговор с Мира Сталева

Отвъд червения килим на фестивала в Кан

Мира Сталева
Снимка: Cineuropa

Разговор в междузвездното пространство – за изминалия фестивал в Кан, след който предстоят редица бляскави кинофестивали като този в Карлови Вари.

Гост в "Артефир" е Мира Сталева – продуцент, директор на София филм фест, член на Европейската филмова академия и модератор в секцията "Мрежа на продуцентите", която е част от индустриялния панел на фестивала "Кан Марше".

Навлизаме в света на Кан по червения килим. "Българското кино пътува и е признато на най-големите кинофоруми в света.", заявява Сталева. Филмът "Безсрамните" на режисьора Константин Божанов беше показан в най-важната селекция на фестивала – "Особен поглед". Индийската актриса Анасуя Сенгупта, изпълнителка на главната роля във филма, за която това е първо актьорско превъплъщение, получи награда за най-добра актриса в секцията "Особен поглед". По думите на Сталева това е невероятно признание за българското кино, което показва един галактически режисьор в лицето на Божанов.

"Златна палма" за късометражен филм получи заглавието "Човекът, който не можа да мълчи" на хърватския режисьор Небойша Слижепчевич. Филмът е с основен продуцент Хърватския филмов център, но е копродукция с България, като звукът и художественото оформление са дело на български професионалисти, разказва Сталева.

 На червения килим в Кан тази година Мария Бакалова имаше бляскаво присъствие по време на премиерата на филма "Стажантът". Това е биографичен филм за Доналд Тръмп, в който Бакалова се превъплъщава в ролята на Ивана Тръмп – първата съпруга на противоречивия политик.

Фестивалът в Кан е един сложен механизъм от огромно значение в киноиндустрията – той е най-големият пазар, който обединява сейлс агенти, продуценти, дистрибутори, програматаори от цял свят. "Под шапката на "Кан Марше" има най-различни секции, които представят индустрията. Най-забележителната секция е показът на нови, неселектирани филми. Прожекциите са затворени и се гледат само от професионалисти – тези филми ще излязат на следващите фестивали.", споделя Сталева, която е модератор на продуцентските срещи в секцията "Мрежа на продуцентите" – част от "Кан Марше".

Миналата година Сталева е поканена от ФИАПФ – Световната асоциация на продуцентите, която всъщност акредитира фестивалите – да представи състоянието на съвременната филмова индустрия. Тази година една от темите на фокус е бил изкуственият интелект, като инструмент с потенциал в киното. Човекът е парадокс, който не може да бъде симулиран дори от това технологично постижение, смята Сталева.

Панелът "София мийтингс", който се осъществява всяка година в рамките на София филм фест, партнира на пазара в Кан и е част от голямото семейство на филмовата борса, заявява Сталева и допълва, че киното е лускозно занимание, в което копродукциите са необходимост.

Целия разговор чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Харалд Йенер

"Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955" от немския журналист Хералд Йенер

Доц. д-р Владимир Златарски представя в "Артефир" документалното изследване на германския журналист Хералд Йенер, озаглавено "Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955". По думите на доц. Златарски, който заедно с проф. Богдан Мирчев, е консултант на изданието, книгата представлява сериозно явление на нашия книжен пазар. "Това е..

публикувано на 19.07.25 в 08:35

Лили Гогова, синът ѝ Сашко и изкуството да сгъваш смисъл

Срещнахме ги в пълен състав на петото издание на чудесния фестивал "Хисарлъка Expirience", където, под една шатра накичена с красиви тениски, торбички и други неща, те, заедно със своите съмишленици и ментори, очакваха малки и големи да се потопят в чудния свят на древното източно изкуство оригами. "Те" са Лили Гогова, нейният съпруг Николай и двете..

публикувано на 18.07.25 в 16:20
Снимката е илюстративна

Нещо полезно, ценно или вкусно

В редакция "Хумор и сатира" следим какво става не само у нас, но най-вече по света, защото оттам може да падне нещо полезно, ценно или вкусно. За една възможност от далечна Япония ще разкажем в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Климент..

публикувано на 18.07.25 в 15:15
Клери Костова - Балцер

Пророкът Джордж Оруел

"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във Великобритания. Там тя е част от обществото на Оруел и предлага на българските читатели свое изследване на непознати факти от живота на писателя. "Когато завършва Итън, Оруел заминава в Бирма, където пет..

публикувано на 18.07.25 в 08:55

Многоликият свят на Васил Захариев в мащабна изложба

"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа.  Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..

публикувано на 17.07.25 в 15:41