Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Магията на филмовите вечери под звездите за пореден път

| обновено на 05.07.24 в 11:42

Лятото е време за кино на открито и "Кинематограф" не пропуска възможността да ни предложи незабравими филмови изживявания под открито небе. Юлиян Спасов, част от екипа на "Кинематограф", разказва повече за програмата и локациите, които ще приютят летните прожекции.

"Това е една от най-вълнуващите дейности, с които се занимава "Кинематограф", споделя Юлиян Спасов в ефира на "Нашият ден". "Летните кина имат специално място, защото събираме прекрасни местенца в градове и села, като все повече села ни канят да организираме кина."

Прожекциите на открито не само събират хора на едно място, но и предоставят възможност за социализация и обмен на идеи. "Това е кино, което в голяма степен е непоказвано и трудно достъпно на други места, което се оказва страхотно изживяване", допълва Спасов.

"Всяка година в България кинотворците заснемат между 50 и 100 късометражни филма. Голяма част от тях пробиват на български и световни фестивали и съответно идват и при нас, тъй като на практика ние сме единствената платформа в България, която разпространява късометражно кино", обяснява Спасов.

"Това, което прави проектът ни още по-ценен, са местата, на които се реализират летните кина. Това стана начин да изградим една нова връзка между хората и града, да го видят по един нов начин", подчертава Спасов.

Всяка седмица прожекциите се провеждат на различни места. През първата седмица на юли те ще бъдат в Западен парк, парк Света Троица, парк Студентски, парк Братска могила и парк Майчин дом. "В голяма част от тези паркове не са се случвали такива събития и така успяваме да докоснем хора в по-периферни квартали, които нямат толкова активен културен живот", споделя Спасов.

Програмата на всяка прожекция започва с около 15-20 минути детско кино, насочено към най-малките зрители, което създава уютна и приятелска атмосфера за цялото семейство.

Събитията на "Кинематограф" не само обогатяват културния живот на местата, където се провеждат, но и предлагат уникална възможност за запознаване с българското късометражно кино. Така летните вечери се превръщат в празник на седмото изкуство под звездите.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова
ВИЖТЕ ОЩЕ

Националната галерия показва графични листа от Пабло Пикасо

Националната галерия поставя началото на цикъл от изложби, чиято цел е да запознае посетителите с богатия и разнообразен музеен фонд от чуждестранна графика. Началото е с 21 графични листа от Пабло Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Серията "Подвижни пясъци"..

публикувано на 24.12.24 в 13:25
Елена Петрова

Женският поглед към киното – актрисата Елена Петрова за киното като убежище

Изкуството има силата и привилегията да се съхранява, то оцелява въпреки нас, смята актрисата Елена Петрова. Идеята според нея е, докато човек е на тази земя - да дава. Да дава от таланта, уменията, опита и знанията си, от душевността и креативността си. Тъкмо тази индивидуалност допринася за пълнотата на изкуството, тя го съживява. Често обаче..

публикувано на 24.12.24 в 12:50
Las Posadas

Околосветско пътешествие през традициите на Рождество и Коледа

Посрещането на Бъдни вечер и Рождество по света крие голямо разнообразие от традиции и странности, които отразяват културата и наследството на всяка страна. В предаването "Нашият ден" обикаляме земното кълбо с някои любопитни и малко познати обичаи от различни краища на света: Латинска Америка Венецуела: Пътуване до църквата с..

публикувано на 24.12.24 в 11:05
Юрий Бутусов

Юрий Бутусов ще бъде главен режисьор на Плевенския театър

От пролетта Драматично-кукленият театър "Иван Радоев" в Плевен ще има главен режисьор. Юрий Бутусов е едно от големите имена на европейския театър. Той е емблематичен режисьор с много награди. Напуснал е Русия преди няколко години, сега живее във Франция и поставя пиеси в цяла Европа. Тази година той е бил в Плевен на пилотното издание на..

публикувано на 23.12.24 в 17:48
Мирослав Дачев (вляво) и Емил Янев

Образът и словото – по следите на знаците

В епизод 570 "Трамвай по желание" среща своята публика с ректора на НАТФИЗ Мирослав Дачев. Мирослав Дачев е професор по семиотика на изкуството в НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов". Възпитаник е на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Доктор на филологическите науки от 1997 г. с тезата "Семиотика на цвета". Доцент от 1999 г. и професор по..

публикувано на 23.12.24 в 16:45