Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Читалище "Никола Вапцаров" – 130 години история и традиции в Банско

3
Снимка: bansko.bg

Читалище "Никола Вапцаров" в гр. Банско отбелязва 130 години от своето създаване, носейки със себе си история и значимост в културно-просветната дейност на града. В разговор в мобилното студио на предаването "Нашият ден" Силвия Терзиева, секретар на читалището, и Елена Калайджиева, организатор на събития, споделиха как се подготвят за годишнината и каква е ролята на читалището в обществото.

Читалището е основано през 1894 г. под името "Селска почивка"  и тази година чества своята 130-а годишнина. С разнообразни културно-просветни дейности, читалището отбелязва значими дати, личности и събития, както официални и професионални празници, така и празници от християнския календар. Още в първия ден на годината се провежда Новогодишният кукерски карнавал, подготвен от местните жители с помощта на читалището. Сред останалите празници, които се отбелязват, са Бабинден, Денят на самодееца, Денят на жената, Цветница, Великден и Коледа. Читалището също така организира чествания на Националния празник на България на 3-ти март, Деня на славянската писменост и култура на 24 май, Деня на детето на 1 юни, Деня на Ботев на 2 юни, Деня на Банско на 5 октомври и Деня на народните будители на 1 ноември.


Елена Калайджиева, организатор на събития в читалището, сподели, че годишнината ще бъде отбелязана с множество мероприятия, които предизвикват много емоции и вълнение. Тя подчерта, че читалището играе важна роля в израстването на децата в града, не само творчески, но и като личности. Според нея спортът и сценичните изяви каляват психиката, дават дисциплина и последователност, и сбъдват мечти.

Калайджиева разказа и за традициите на Банско, които читалището ревностно пази и предава. В града се провеждат демонстрации на местни занаяти, като плетене и замесване на хляб с квас, което е част от културната програма на читалището. Тези демонстрации продължават до края на октомври пред туристическия информационен център, където семействата могат да се запознаят с традиционните умения и занаяти на Банско.


Секретарят на читалището, Силвия Терзиева, която е актриса и не е родом от Банско, но живее в града от 10 години, също сподели своя опит. Тя призна, че вече започва да разбира местния диалект, въпреки че все още не се осмелява да говори на него.

Всички културни прояви, организирани от читалището, се радват на изключителен интерес и се посещават от жителите на Банско и гостите на града.

В звуковия файл можете да чуете какво означава думата "разкръстница" и защо е толкова важна за Банско. 


Снимки: bansko.bg
По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Мария Маркова: От радиото до класната стая – пътят на преоткриването

Посрещаме първия учебен ден в училище "Космос", село Осоица.  Откриването на това учебно заведение връща живота в изоставената училищна сграда и създава възможности за развитието на селото. Училището "Космос" не е просто ново учебно заведение, а част от международната образователна мрежа. След като сградата, проектирана и построена преди близо век от..

обновено на 16.09.24 в 12:18

Как село Осоица стана част от глобалното образование

В училище "Космос" всяка нова учебна година носи надежда за цялата местна общност. Откриването на това учебно заведение, преди години, връща живота в изоставената училищна сграда и създава възможности за развитието на селото. Както споделя Виолета Христова , секретар на читалище "Никола Савов – 1922 г.", по време на изнесеното студио на..

обновено на 16.09.24 в 10:42
Раул Бумб, Елена Дукова, Божидар Александров, Жужана Ерен

Учители от цял свят обединяват знания в с. Осоица

Как различни култури се смесват в търсене на знанието и как каузата за качествено образование в село Осоица обединява учители от целия свят – разговор с българските учители Раул Бумб от Румъния, Ирения Васкес от Хавана, Куба и Жужана Ерен от Унгария. Превежда Елена Дукова , българка, завършила в САЩ, но завърнала се, за да преподава в..

публикувано на 16.09.24 в 10:18
Божидар Александров, Виолета Христова и Михаела Танева

Михаела Танева: Да посяваш семето на добродетелите в училище

Възпитанието на децата е като отглеждането на градина. То се нуждае от търпение, постоянство и любов. В първия учебен ден в импровизираното изнесено студио в една от класните стаи на училище "Космос" разговаряме с Михаела Танева – учител по земеделие, социално-емоционални занятия, кино и изкуство. В своята педагогическа работа Танева посява..

публикувано на 16.09.24 в 09:46

Първият учебен ден в Осоица: Учебният звънец звучи с народна песен

На живо от живописното село Осоица, община Горна Малина, честитим първия учебен ден на всички учители, ученици и родители. Училището винаги е било сърцето на всяка общност, мястото, което изгражда и обединява културните и социални връзки между хората", споделя Татяна Захариева, творчески директор и съосновател на училище "Космос". Тя ни..

обновено на 16.09.24 в 09:11