Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Йордан Недевски: България е на добро място в лечението на децата с хемофилия

Експертен център за хемофилия, таласемия и други редки доброкачествени хематологични заболявания при деца
Снимка: болница ИСУЛ

Конференцията на Европейския хемофилен консорциум ще се проведе от 4 до 6 октомври 2024 г. в Гранд хотел "Милениум София", съобщават организаторите. Това ежегодно събитие събира водещи експерти в областта на хемофилията, пациенти, представители от европейските асоциации по хемофилия, представители на фармацевтичната индустрия и други заинтересовани страни, за да обсъдят открито напредъка в грижите за пациентите и качеството на живот на хората с хемофилия и други нарушения на кръвосъсирването.

През 2024 г. конференцията ще бъде официално открита от Мигел Крато, президент на Европейския хемофилен консорциум, Йордан Недевски, президент на Българската асоциация по хемофилия, д-р Галя Кондева, министър на здравеопазването на Република България, както и доцент Атанас Банчев, детски хематолог и водещ специалист в лечението на деца с хемофилия в България.

В интервю за "Lege Artis", Йордан Недевски, президент на Българската асоциация по хемофилия и баща на дете с хемофилия, сподели своите впечатления за предстоящата конференция и значението ѝ за пациентите и медицинските специалисти. Той подчерта, че акцентите на конференцията традиционно включват най-новите постижения на медицинската наука и как те могат да бъдат приложени в практиката, за да осигурят по-качествено лечение и по-добър живот за хората с хемофилия.

Експертен център за хемофилия, таласемия и други редки доброкачествени хематологични заболявания при деца

"Новостите, които навлизат в лечението на хемофилията, не интересуват само медицинските специалисти, но и представителите на пациентската общност. Тази конференция е една от малкото възможности, когато тези две общности се събират на едно място, за да обсъдят важните въпроси", отбелязва Недевски.

По въпроса за мястото на България в лечението на хемофилията, Недевски споделя, че страната се намира на сравнително добро ниво в прилагането на добри практики. "Винаги има какво още да се желае, но що се отнася до лечението на децата с хемофилия, стандартите в България не отстъпват на тези в останалите страни." Той обаче отбелязва, че все още съществуват предизвикателства за решаване, особено при по-възрастните пациенти.

Чуйте в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12