Конференцията на Европейския хемофилен консорциум ще се проведе от 4 до 6 октомври 2024 г. в Гранд хотел "Милениум София", съобщават организаторите. Това ежегодно събитие събира водещи експерти в областта на хемофилията, пациенти, представители от европейските асоциации по хемофилия, представители на фармацевтичната индустрия и други заинтересовани страни, за да обсъдят открито напредъка в грижите за пациентите и качеството на живот на хората с хемофилия и други нарушения на кръвосъсирването.
През 2024 г. конференцията ще бъде официално открита от Мигел Крато, президент на Европейския хемофилен консорциум, Йордан Недевски, президент на Българската асоциация по хемофилия, д-р Галя Кондева, министър на здравеопазването на Република България, както и доцент Атанас Банчев, детски хематолог и водещ специалист в лечението на деца с хемофилия в България.
В интервю за "Lege Artis", Йордан Недевски, президент на Българската асоциация по хемофилия и баща на дете с хемофилия, сподели своите впечатления за предстоящата конференция и значението ѝ за пациентите и медицинските специалисти. Той подчерта, че акцентите на конференцията традиционно включват най-новите постижения на медицинската наука и как те могат да бъдат приложени в практиката, за да осигурят по-качествено лечение и по-добър живот за хората с хемофилия.
"Новостите, които навлизат в лечението на хемофилията, не интересуват само медицинските специалисти, но и представителите на пациентската общност. Тази конференция е една от малкото възможности, когато тези две общности се събират на едно място, за да обсъдят важните въпроси", отбелязва Недевски.
По въпроса за мястото на България в лечението на хемофилията, Недевски споделя, че страната се намира на сравнително добро ниво в прилагането на добри практики. "Винаги има какво още да се желае, но що се отнася до лечението на децата с хемофилия, стандартите в България не отстъпват на тези в останалите страни." Той обаче отбелязва, че все още съществуват предизвикателства за решаване, особено при по-възрастните пациенти.
Чуйте в звуковия файл.
В днешния свят финансовата грамотност е съществено умение, което трябва да бъде интегрирано в образованието. В рубриката "Темата на деня" експерти обсъдиха как личните финанси могат да станат част от знанията, които българските ученици получават в училище, и как представители на бизнеса могат да допринесат с личния си опит. Гости в ефира на "Нашият..
Легендата разказва, че старовремската софра и рецептите, съхранени в семействата и родовете на русенското село Бабово, са завещани от баба Ханджийка. Селото е на 1 км от главния път между Русе и Силистра и от древни времена там имало ханче, което се стопанисвало от баба Ханджийка. Тя се прочула с вкусните гозби и гостоприемство. След време..
Броени дни след 24-тия благотворителен Виенски бал в София, в "Моето семейство" гостуват продуцентът и режисьор проф. д. и. Румен Нейков и съпругата му Мария. София застава елегантно и уверено на световната карта на виенските балове благодарение и на семейство Нейкови. Отзвукът и посланията от Виенския бал в българската столица остават..
Въпросът "Вреден ли е смартфонът?" витае около нас непрекъснато. Всеки от нас е чувал изречението: "Хайде остави го този телефон!" От една страна, смартфонът е невероятно изобретение, което винаги позволява да поддържаме връзка със семейството и приятелите. В същото време разбираме, че това може да бъде вредно за здравето. Особено след..
Кристина и Нено Костови живеят в София, а фермата им за култивирани боровинки е в с. Осетеново до Калофер. Съвременните технологии им позволяват да контролират поливането и подхранването на растенията, сред които сортовото разнообразие е доволно богато. И Нено, и Кристина работят в IT сектора и работата им позволява да са гъвкави и да..
Колкото е необяснимо абсолютното, толкова е необяснимо и това, което ни подтиква към неговото търсене, смята актьорът Стелиан Радев. Той влиза в ролята на..
"Йерма" от Федерико Гарсия Лорка е най-новото заглавие в афиша на Yalta Art Room. Премиерата на спектакъла е на 16 и 24 февруари от 19.30 ч. на..
Кои са митовете за страшния интернет? Каква е представата на родителя за неговото дете в социалните мрежи? Къде е то – в страшната гора, в която са..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg