Конференцията на Европейския хемофилен консорциум ще се проведе от 4 до 6 октомври 2024 г. в Гранд хотел "Милениум София", съобщават организаторите. Това ежегодно събитие събира водещи експерти в областта на хемофилията, пациенти, представители от европейските асоциации по хемофилия, представители на фармацевтичната индустрия и други заинтересовани страни, за да обсъдят открито напредъка в грижите за пациентите и качеството на живот на хората с хемофилия и други нарушения на кръвосъсирването.
През 2024 г. конференцията ще бъде официално открита от Мигел Крато, президент на Европейския хемофилен консорциум, Йордан Недевски, президент на Българската асоциация по хемофилия, д-р Галя Кондева, министър на здравеопазването на Република България, както и доцент Атанас Банчев, детски хематолог и водещ специалист в лечението на деца с хемофилия в България.
В интервю за "Lege Artis", Йордан Недевски, президент на Българската асоциация по хемофилия и баща на дете с хемофилия, сподели своите впечатления за предстоящата конференция и значението ѝ за пациентите и медицинските специалисти. Той подчерта, че акцентите на конференцията традиционно включват най-новите постижения на медицинската наука и как те могат да бъдат приложени в практиката, за да осигурят по-качествено лечение и по-добър живот за хората с хемофилия.
"Новостите, които навлизат в лечението на хемофилията, не интересуват само медицинските специалисти, но и представителите на пациентската общност. Тази конференция е една от малкото възможности, когато тези две общности се събират на едно място, за да обсъдят важните въпроси", отбелязва Недевски.
По въпроса за мястото на България в лечението на хемофилията, Недевски споделя, че страната се намира на сравнително добро ниво в прилагането на добри практики. "Винаги има какво още да се желае, но що се отнася до лечението на децата с хемофилия, стандартите в България не отстъпват на тези в останалите страни." Той обаче отбелязва, че все още съществуват предизвикателства за решаване, особено при по-възрастните пациенти.
Чуйте в звуковия файл.
Какво представлява пректозаконът за споделеното родителство? Какви ще бъдат неговите функции и ще спомогне ли за подобряването на отношенията в едно вече разпаднало семейство? Според вносителите на този законопроект, споделеното родителство дава възможност и двамата родители да имат думата при вземане на важните решение касаещи образованието,..
Проектът за завръщането на брадатия лешояд – вид, вписан като "изчезнал" в Червената книга на България, дава своите първи резултати. На 17 май на територията на Природен парк "Сините камъни" ще бъдат освободени първите брадати лешояди в българската природа от 1972 година насам. Целта е видът да бъде възстановен не само за България, но и за целия..
Безплатни прегледи за меланом се провеждат днес от над 200 специалисти в над 30 града из страната в рамките на кампанията "Евромеланома" 2025. За превенцията и лечението на рака на кожата говори в Lege Artis онкодерматологът д-р Валерия Матеева , началник на отделението по дерматохистопатология и имунохистохимия към УМБАЛ "Александровска"...
В рамките на Европейската седмица на общественото здраве тази година, темата за "Здравословно стареене срещу мултиморбидности в цифровия свят" беше във фокуса на дискусиите. По този повод в ефира на предаването Lege Artis доц. д-р Гена Грънчарова, председател на Българската асоциация по обществено здраве, коментира ключови въпроси, свързани със..
Медицинските сестри и акушерките настояват за по-високи възнаграждения и по-добри условия на труд. Ще бъдат ли изпълнени исканията – интервю в Lege Artis с Мая Илиева , председател на Синдиката на българските медицински специалисти. По думите на Илиева е проведена среща между Синдиката и екип от Министерството на здравеопазването. Срещата е..
Никога не съм си представяла, че ще готвя за слонове в Тайланд! Че аз за себе си рядко подхващам тиган или тенджера. И изведнъж… усвоявах рецептурник за..
Медицинските сестри и акушерките настояват за по-високи възнаграждения и по-добри условия на труд. Ще бъдат ли изпълнени исканията – интервю в Lege Artis..
В изданието на предаването "Часът на етиката", излъчено по "Време за наука", проф. Стоян Ставру насочи вниманието към една от най-сериозните съвременни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg