В рубриката "Епизоди от живота" беше представен проект с работното заглавие "Известните неизвестни жени в миналото и бъдещето на България". Този проект е уникален с това, че създава първия по рода си "женски" туристически маршрут в София, който поставя акцент върху значими българки и техния принос към историята и културата. На 19 октомври маршрутът бе представен в Регионалния исторически музей София.
Росина Тодорова от международната женска федерация BPW International споделя в ефира на предаването "Нашият ден" как се е зародила идеята за проекта. В клуба членуват жени от различни националности, живеещи в България. Чужденките в клуба обърнали внимание, че по софийските улици не се забелязват паметници на известни жени и че имената на улиците, носещи имена на забележителни българки, са малко. Това наблюдение провокирало дискусии в клуба, в които се установило, че липсва туристически маршрут, насочен изключително към значимите жени от историята на България.
"В големите европейски столици съществуват не само един, а няколко подобни маршрута в зависимост от историческата епоха", споделя Тодорова. Това вдъхновило дамите да предложат на Музея на София съвместна разработка на маршрут, който да почете българските жени и да постави началото на нов вид културно-исторически туризъм в страната.
Сред вдъхновителките на проекта е и Екатерина Каравелова, която оставя значима следа в историята, като съоснователка на Българския женски съюз и като активна участничка в спасяването на българските евреи. Въпреки изключителния й принос, заслугите й често остават в сянката на тези на съпруга й. Друг забележителен пример е царица Елеонора, спасителка на Боянската църква, където се намира и нейният гроб.
Проектът предвижда и внимание към съвременни българки, като Кристалина Георгиева, която е заемала висок пост в Световната банка, и Ирина Бокова, бивш директор на ЮНЕСКО. Включени са и имена от културния свят, като оперната певица Гена Димитрова и актрисата Невена Коканова.
С този маршрут организаторите се надяват да вдъхновят жени от различни поколения и да предложат нов начин за откриване и опознаване на българската история чрез приноса на тези изключителни личности.
Чуйте разговора в звуковия файл.
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
На 22 ноември в зала 1 на НДК в рамките на 38-ото издание на Киномания ще се състои българската премиера на "Берлингуер. Голямата амбиция " . Филмът..
От 18 до 20 ноември за трета поредна година се провежда Седмицата на редките болести в Европейския парламент в Брюксел. За очакваните решения и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg