Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Представиха първия в България туристически маршрут с фокус върху жените и тяхната роля

| обновено на 25.10.24 в 09:52
Снимка: Яна Боянова

В рубриката "Епизоди от живота" беше представен проект с работното заглавие "Известните неизвестни жени в миналото и бъдещето на България". Този проект е уникален с това, че създава първия по рода си "женски" туристически маршрут в София, който поставя акцент върху значими българки и техния принос към историята и културата. На 19 октомври маршрутът бе представен в Регионалния исторически музей София. 

Росина Тодорова от международната женска федерация BPW International споделя в ефира на предаването "Нашият ден" как се е зародила идеята за проекта. В клуба членуват жени от различни националности, живеещи в България. Чужденките в клуба обърнали внимание, че по софийските улици не се забелязват паметници на известни жени и че имената на улиците, носещи имена на забележителни българки, са малко. Това наблюдение провокирало дискусии в клуба, в които се установило, че липсва туристически маршрут, насочен изключително към значимите жени от историята на България.

"В големите европейски столици съществуват не само един, а няколко подобни маршрута в зависимост от историческата епоха", споделя Тодорова. Това вдъхновило дамите да предложат на Музея на София съвместна разработка на маршрут, който да почете българските жени и да постави началото на нов вид културно-исторически туризъм в страната.

Сред вдъхновителките на проекта е и Екатерина Каравелова, която оставя значима следа в историята, като съоснователка на Българския женски съюз и като активна участничка в спасяването на българските евреи. Въпреки изключителния й принос, заслугите й често остават в сянката на тези на съпруга й. Друг забележителен пример е царица Елеонора, спасителка на Боянската църква, където се намира и нейният гроб.

Проектът предвижда и внимание към съвременни българки, като Кристалина Георгиева, която е заемала висок пост в Световната банка, и Ирина Бокова, бивш директор на ЮНЕСКО. Включени са и имена от културния свят, като оперната певица Гена Димитрова и актрисата Невена Коканова.

С този маршрут организаторите се надяват да вдъхновят жени от различни поколения и да предложат нов начин за откриване и опознаване на българската история чрез приноса на тези изключителни личности.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12