Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Многоликият свят на българската литература: Проф. Стойчева-Андерсон за наградите "Перото"

| обновено на 07.11.24 в 10:52
Снимка: БТА

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден"  специален гост беше проф. Светлана Стойчева-Андерсон, преподавател в НАТФИЗ и член на журито на 10-ите литературни награди "Перото". В разговора тя сподели интересни наблюдения и коментари за съвременната българска литература.

Проф. Стойчева започна разговора, като подчерта важността на множеството книги, включени в оценяването за наградите "Перото": "Първо, случи се един голям наплив от книги, няма по-добър начин да се обхване съвременната българска литература, освен събрана така за прочит. И в този смисъл "Перото" наистина предоставя поглед на почти всичко. Когато мисля за всичките автори и книгите, можем да говорим за литературите на миналата година."

Тя посочи няколко от най-забележителните автори и заглавия, които са привлекли вниманието на журито: "Освен "Извън обхват" на Евгени Черепов, можем да споменем Николай Бойков, който има една много интересна книга, с която се появява и налага своя стил. Еми Барух също има една прекрасна книга, а също и Веселина Седларска. Всички в журито се обединихме около книгата "Ане" на Камелия Панайотова и още много заглавия."

В раздела за поезия проф. Стойчева отбеляза важността на някои от ключовите автори: "В поезията голямата дилема беше между Стефан Иванов, който е сготвил една изключително пряма книга, и книгата на Мария Калинова "Слънце - техника". Не по-малко ценя и Екатерина Григорова с "Отвисоко в печката пада дърво".

В края на разговора професор Стойчева обсъди състоянието на детската литература и нейното представяне на наградите "Перото": "Най-малко книги получихме точно в този ресор. Мисля, че доста издателства не са си изпратили книгите, видяхме липсващи издателства." Това подчертава важността от по-активно участие и внимание към детската литература в рамките на литературните конкурси и по-широкото книгоиздаване.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12