"Да откраднеш огън" e най-новата изложба на Калин Балев, подредена в музейна галерия "Анел" до 25 ноември. Събитието е подчертано от уникална концепция, вдъхновена от древногръцкия мит за Прометей, който открадва божествения огън и го предоставя на човечеството. Този мит не само че поставя в центъра на вниманието темата за жертвата в името на светлината и знанието, но и отразява уникалната стилистика и техника на самия Балев.
Художникът използва хибридна техника, съчетаваща стенопис и изящна живопис, за да създаде свои визии, изпълнени с енергия и динамика, по които "огънят" на вдъхновението играе основна роля. Неговите картини, често изпълнени с многопластови текстури и природни материали, предоставят на зрителя възможността да се потопи в един магичен и метафоричен свят на Майката Земя, от която всичко се ражда и преражда. Специфичната "пясъчна живопис" на Балев, която представя иконографски теми и фолклорни български мотиви, пренася древни символи и зодиакални знаци в модерния контекст на съвременното изкуство.
Калин Балев завършва магистратура през 1986 г. в специалност "Изящна графика" на НХА, където се обучава при проф. Галилей Симеонов. Член е на Съюза на българските художници и активно развива своето изкуство в области като живопис, колаж, изящна графика и стенопис.
Балев има зад гърба си множество специализации в Италия, включително в Международната школа за графика "Ил Бизонте" и Академия "Рафаело". Творчеството му включва участия в общи изложби, както и в международни в Швейцария, Италия, Франция, Русия, САЩ и Япония. Неговите произведения са показвани на важни събития, участвал е в Биенале на графиката във Варна, Биела и в национални изложби като "Кюстендилска пролет". Реализирал е множество самостоятелни изложби в различни галерии, като последните му представяния включват "Ре клуб" и галерия ЛИК в София през 2023 г.
Калина Колева разговаря за "Артефир" с Калин Балев в звуковия файл.
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
В редакция "Хумор и сатира" знаем, че всичко е измама, но това не е причина да не търсим постоянно истинското. Какво сме открили тази седмица можете да разберете в неделя, веднага след новините в 18 часа , когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Татяна Лолова, Васил..
Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста,..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg