Най-пъстрият на жанрове фестивал, продуциран от Националния дворец на културата, ще бъде възобновен на 23 април след близо 10-годишно прекъсване. Слоганът на фестивала тази година е Диалог на цветове и мисли, а темата на програмата е фокусирана върху обединяващата сила на изкуството в цялото му многообразие. Основен акцент е преходът от минало към бъдеще и традицията – като мост между тях, като необходим фундамент, върху който да се надгражда новото, съвременното, но и да се утвърждава непреходно стойностното.
Салонът ще представи няколко впечатляващи изложби, богата детска програма, литературни събития, фестивал на светлините, моноспектакъл и специален опознавателен тур, разкриващ част от "скритите съкровища“ на Двореца.
Силна заявка за рестартирането на фестивала бе дадена още през септември миналата година с внушителната изложба Haute couture – haute soudure на скулптора Живко Седларски. През 2025-а Салонът ще започне с въздействащата с посланията си експозиция "Процесия" на проф. Станислав Памукчиев, чието откриване ще е на 23 април от 18:00 часа на ет. 3 – Център в НДК. Огромната по мащаб и значение изложба ще може да бъде видяна до 18 юни. Три дни след приключването ѝ, на 21 май, проф. Греди Асса ще даде своя реципрочен художествен отговор с експозицията "Преди, сега и утре".
През останалото време публиката на Двореца ще бъде провокирана и вдъхновена от множество интригуващи имена, обединени в своеобразен "Литературен салон", осъществен oт Националния център за книгата към НДК, където на 12 и 13 май са предвидени беседи с българските автори Антония Апостолова и Николай Терзийски, а международният фестивал "Столица Литература", организиран от фондация "Елизабет Костова", гостува през юни с редица интригуващи събития.
"Театралният салон" ще ознаменува авторски моноспектакъл на доайена Ицхак Финци на 7 юни в зала 2 / Театър "Азарян".
Част от програмата на фестивала е и Международният Хартиен арт фест (3-23 юни), знаково културно събитие, свързващо съвременните артистични практики с публиката в България и извън нея. В изложбените пространства на фоайе Запад и Мраморното фоайе на НДК ще бъдат показани творби на над 70 автори от 20 държави, демонстриращи оригинални концепции и подходи към хартията, като артистичен медиум, под мотото "Дух и Материя".
Фасадата на Двореца ще се превърне за пореден път в художествено пано за светлинни композиции в международен конкурс, част от фестивала LUNAR (8-11 май).
В диалога на цветове и мисли не е пропуснато и монументалното изкуство в НДК. Специален тур "Скритите съкровища на Двореца" (28 юни) ще разкрие на посетителите част от безценните произведения, разположени в комплекса.
Основен акцент в XXII фестивално издание е допирът на младите и децата с големите творци – с онези, които са способни да запалят творческата искра в новото поколение. Една линия, която Националният дворец на културата започна през миналата година с "Дворецът на куклите и децата". В настоящия "Детски салон", който отново ще се проведе през юни, малчуганите ще летят във въображаеми светове с писателя Марин Трошанов и илюстратора Петър Станимиров, ще слушат джаз за деца и ще съпреживяват приказните истории на куклените театри Бургас и Стара Загора. А всичко това сред оригинална изложба от обложки на детски плочи, част от Международното триенале на сценичния плакат.
Информация за всички събития на Салона на изкуствата ще откриете на сайта
Димитрина Кюркчиева разговаря с Вера Банчева – експерт в НДК и представител на организаторите. Чуйте разговора в “Артефир”.
Журналистката Ан Апълбаум става известна с изследванията си за съветската диктатура, като преведените у нас нейни книги са "Гулаг: лагерите на смъртта", "Желязната завеса: рухването на Източна Европа, 1944-1956", "Червен глад: войната на Сталин срещу Украйна" и най-новата – "Конгломератът Автокрация. Диктаторите, които искат да управляват света"...
За втора година в Нов български университет ще се проведе Международният фестивал "Следата Шекспир". Мотото на фестивала е "Театърът като "конспект на времето ни, като негов летопис в съкратено издание." Ето как виждат мисията на Фестивала организаторите му: "Изборът на Шекспир като универсална оптика, през която анализираме и рефлектираме процесите..
85 години от рождението на журналиста и поет Георги Заркин бяха отбелязани в Чешкия център в София. Събитието, припомнящо жестоката съдба на този талантлив и достоен български писател, неслучайно беше организирано там. През 1968 г., докато е в затвора, Заркин обявява 28-дневна гладна стачка в знак на протест срещу нахлуването на армиите на Варшавския..
Марио Варгас Льоса става известен с романа си "Градът и кучетата", 1963, за да се нареди не само до най-големите писатели от Южна Америка като Габриел Гарсия Маркес, Карлос Фуентес и Хулио Кортасар, но и в света. Получава Нобелова награда за литература през 2010 година, а у нас през 2013беше удостоен с Доктор хонорис кауза на Софийския университет...
Латвийският сериал "Съветски дънки" е написан от българската сценаристка Теодора Маркова, която стои и зад редица от най-успешните български продукции през последното десетилетие. Той се превърна в сензация, след като спечели наградата на публиката на престижния телевизионен фестивал Series Mania 2024, а актьорът Карлис Арнолдс Авотс бе отличен с..
1170 години след създаването си първата старобългарска азбука продължава да привлича интереса на учените, широката публика и любителите на загадки. В чест..
Журналистката Ан Апълбаум става известна с изследванията си за съветската диктатура, като преведените у нас нейни книги са "Гулаг: лагерите на смъртта",..
85 години от рождението на журналиста и поет Георги Заркин бяха отбелязани в Чешкия център в София. Събитието, припомнящо жестоката съдба на този талантлив..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg