Премълчаната история (1001 защо – Ефир знание)

сряда, от 15.10 часа до 16.30 часа

Едно предаване за клишетата, предразсъдъците и преднамереното фалшифициране на факти от миналото, съпътствали през вековете изстраданата историческа истина. Среща в ефира с нашата суета и комплекси, със страховете, болезнените амбиции и субективните пристрастия на политици, така и не успели да се превърнат в държавници и на културтрегери, оставили толкова бели петна или черни страници във времето. Не на последно място – с поуките, уроците и надеждите, които паметливата муза на историята Клио за разлика от нас, хората, не обича да премълчава. Може би защото самата история се повтаря. Мото на водещия Румен Леонидов: Историята като литература, литературата – като история.

Екип на предаването: Бойко Ламбовски, Митко Новков, Венета Гаврилова

Публикации

Семейството преди и днес: какво става?

Денят на св. Валентин и св. Трифон Зарезан е вече десетки години обект на различни шеговити контаминации у нас. Според митовете св. Валентин е пострадал, защото е бракосъчетавал въпреки забраната, а св. Трифон пък се чества с ритуали, включващи "мъжкото"..

публикувано на 14.02.24 в 17:45
Паметник на Стефан Стамболов в София

Признателността към Стамболов ще расте

Стефан Стамболов, една ярка, но противоречива фигура в българската история до днес, е обект на все повече признание. Дали времето е причина за това? Той е роден преди вече цели 170 години, на 31 януари (по стар стил). Как и откъде се взе този мъж,..

публикувано на 31.01.24 в 17:35

Премълчани истории от старите вестници

Дълго време вестникът е средството, от което човечеството се е осведомявало какво се случва по света, откривало е идеи, с които да се съгласява или пък отрича, срещало се е постиженията на учени, мислители, творци… За българския печат е характерно,..

публикувано на 24.01.24 в 18:02
Мустафа Кемал (в средата), Анкара, 1920 г.

Мустафа Кемал – съкрушителят на халифата

През 2024 г се навършват 100 години от отмяната на халифата в земите на Османската империя. Това извършва Мустафа Кемал Ататюрк. Какво са последиците от този акт за империята, но особено – за България? А кой е по произход Ататюрк – дали напредничав..

публикувано на 18.01.24 в 08:12
Протестни действия около сградата на парламента на 10 януари 1997 г. Демонстрантите щурмуват сградата

10 януари 1997 г. – смяна на посоката

Датата 10 януари 1997 г., макар за някои българи да се вижда случила се едва ли не вчера, всъщност вече отколе остана в историята – 27 години от тогава. В историята тя остава също и с факта, че смени посоката на обществено-политическото развитие:..

публикувано на 10.01.24 в 17:05

Третият Рим – идеологически предизвикателства

С отец Калистрат Зографски – монах от Зографския манастир в Атон, и с професор Иван Билярски от Института за исторически изследвания към Българската академия на науките разговаряме за понятието "Трети Рим" като субстрат на религиозни, но и политически..

публикувано на 04.01.24 в 09:45

Чудото е във всеки от нас

В последния ден на Коледните празници говорим за чудото в неговите духовни, религиозни измерения, но и за чисто човешкия смисъл на понятието. Има ли лични чудеса, разказите за тях ли са най-интересните приказки? Самото слово е чудо, а животът е..

публикувано на 27.12.23 в 17:46

Границата като рана в литературата и историята ни

Има ли нещо общо между съдбата на хилядите ни сънародници, по волята на историята размятани из Беломорска Тракия, Западните покрайнини, Украйна, Румъния, Северна Македония и още къде ли не? Безусловно има. А между българските писатели, родени там, но..

публикувано на 14.12.23 в 08:05

Бургас в историята, в културата и в историята на културата

Предаването е посветено на Бургас – градът, който празнува Никулден като свой празник. Но дори да не беше празникът, Бургас заслужава да бъде тема на предаването, защото е едно от българските места, в които история и култура се преплитат осезаемо,..

публикувано на 06.12.23 в 17:15

Богомилската ерес – актуална до днес

В исторически, литературен и чисто религиозен аспект богомилството е постоянен спътник на нашата обществена мисъл. Писатели, историци, църковни дейци, културолози го тълкуват през годините до днес с несекваща полемична страст. Кои са и какви са били т...

публикувано на 30.11.23 в 08:20