Защо свързваме играта с удоволствие, а ученето с тегоба? Този въпрос засяга порочния начин на мислене, който ограничава потенциала на игрите в образованието. Мария Алкалай от Сдружение "Възможности без граници" коментира в ефира на „Нашият ден“, че..
Наградите "Иг-Нобел" за 34-ти пореден път отличиха най-куриозните и смешни изобретения в света на науката. Какво научаваме, когато науката се смее? За Антинобеловите награди в "Науката не спи" разказва Никола Кереков . Едно от големите условия да..
Второ национално изследване на агенция Pragmatica, проведено тази година, сочи, че над 70 % от българите имат проблем със съня и се будят поне веднъж на вечер. Средно в едно денонощие спим по 6 часа и 45 минути. 47% от запитаните се въртят в леглото..
Повдигаме темата за следродилната депресия – състояние, което не се среща толкова рядко, колкото ни се иска и което не бива да остава нелекувано. Във "Време за наука" гостува психиатърът д-р Мирослав Георгиев , специалист по социална медицина и..
Над 1000 родители и специалисти са се регистрирали за събитие, посветено на екранната зависимост при децата, което ще се проведе в рамките на родителската академия "Будни през юношеството“. То е с участието Рамона Прикоп, специалист в сферата на..
Според проучване на PISA, изследващо функционалната грамотност сред подрастващите, над 60 % от българските ученици се затрудняват да предложат креативни решения на социални и научни проблеми. Фондация "Красива наука" и фондация "Университет за деца"..
Обредният календар за октомври включва цели два празника, свързани с животинска символика – Мишинден и Мечкинден. Във фолклорната традиция отношенията между хората и животните заемат важно място. Археозоологията е любопитен дял от науката,..
GPS-ът, прогнозата за времето, предупрежденията за бедствия – всичко това е част от космическите технологии, без които не можем да си представим света днес. От 22 до 25 октомври в София ще се проведе Двадесета юбилейна международна научна..
Kакви са най-често срещаните заплахи при потапящите технологии (immersive experience) и как могат да бъдат управлявани рисковете, свързани с личната неприкосновеност и сигурността на потребителите? За киберзаплахите и разширената реалност..
От последните 10-15 години насам, живеем във време, в което повечето хора по света страдат не от недостиг на храна, а от прекаляване с нея. Свикнахме на изобилие и разнообразие в хранителните продукти, каквото предишните поколения не са познавали. Но..
Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази..
До 20 август ще продължи приемът на текстове за Националния литературен конкурс за поезия и проза "Янаки Петров". Всеки желаещ може да изпрати своите..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg