Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Участниците от Кърджали и Крумовград не съжаляват за двете седмици наблюдения на нощното небе, прекарани извън града, дискотеките и заведенията

Школата по астрономия "Бели брези" е любов за цял живот

Тук е мястото, където се борим с дискриминацията, за която не се говори - срещу добрите ученици, казва астрономът Бончо Бонев

4
"Кърджалийската" група на 51-та лагер-школа по астрономия "Бели брези" - Наско, Ради, Бончо Бонев, Мариана, Борислава, Катерина
Снимка: Мехмед Реджеб, Радио Кърджали

51-та лагер-школа по астрономия "Бели брези" остана в историята. Двуседмичното преживяване за 50 млади хора - ученици и студенти от цялата страна и от водещи наши и чуждестранни университети, скрепи създадени от предишни години връзки, създаде нови приятелства, запали интерес и любов към звездите от научна гледна точка в младежите, които за първи път откриха магията на нощното небе. 
Школата е традиция и се организира от Астрономическата обсерватория "Славе Златев" в Кърджали. Но днес няма да говорим за преброените метеори от потока Персеиди, нито за добрата организация и битовите условия или пък за изключително високото ниво на лекторите. Днес ще ви представя "кърджалийската" група - петима ученици - Наско, Катерина, Мариана, Борислава, Зехра,  и един студент - Ради, както и един от преподавателите им - астрономът Бончо Бонев. Какво доведе младите хора на школата по астрономия? Откриха ли своето място? Какви са мечтите им? 
Ради Радев вече не е ученик, но отново е школник, защото е традиционен участник в лагера на Белите брези. Питам го защо отново е тук? "Един път като дойде човек, повече не може да се откаже. Школата е много неща - нови знания, нови приятелства, поддържане на старите. Трябва винаги да я има", казва Ради.
С подобен въпрос - защо е тук, се опитвам да провокирам и Атанас Митрев, който стои до Ради. "Купонът е тук, не е в града, тук е много по-приятно от града, а школата е много добра съвкупност от теория и практика. Тук ме водят интересите ми", казва Наско.
Поглед към небето е отправила и Катерина, която е за първи път на лагер-школата, но тя не си пожелава нищо, когато види падаща звезда, защото знае, че това е метеор, който не пада. В момента метеорите са й много интересни и се впечатлява от всичко. Мариана все още не е конкретизирала мечтите си, но знае, че иска да се занимава с астрономия и фотография. Всичко й е интересно, тъй като всеки ден научава нещо ново. Борислава също е за първа година, но и при нея интересът към звездите вече е събуден. Като част от кърджалийската група е привлечена и Зехра Мустафа, която е ученичка в Средното училище "Васил Левски" в Крумовград. Доволна е от всичко - храната, битовите условия, лекциите и най-вече наблюденията. Харесва астрономията, привличат я другите Слънчеви системи, дали има живот в тях, интересни са й звездите - свръхгиганти.
"Кърджалийската" група е съставена от деца, които са на различна възраст, които имат интерес към точните науки, към астрономия, техника, програмиране", казва в обобщение Бончо Бонев, който е астроном в Обсерваторията в Кърджали и преподавател на учениците, които искат да се занимават с физика и астрономия. "Тук е мястото, където децата могат да направят нещо повече за себе си, тук е мястото, където се борим с дискриминацията, за която не се говори - срещу добрите ученици. Защото в училище се работи за средното ниво, за изоставащите, но никой не обръща внимание на добрите ученици, само се ползват техните резултати да се кичим със слава. Очаква се, че щом са добри, те сами ще се справят, вместо да ги подпомогнем още повече да достигнат по-големи висоти. Е, тук се надяваме, че е мястото за тях", казва Бончо Бонев.
Повече може да чуете в прикачения звуков файл. По темата работи Станислава Георгиева.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Фолклорен фестивал и празник на село Триград ще се проведат от 25 юли

Село Триград се готви за едно от най-пъстрите си събития в летния календар – фолклорния фестивал „Орфически мистерии“, който ще се проведе заедно с празника на селото. Фестивалът започва на 25 юли с вечерен концерт и ще продължи и на 26 юли с богата програма от фолклор, традиции, музика и огнено шоу. Кметът на Триград и гайдарка – Аделина Чолакова,..

публикувано на 19.07.25 в 15:00

Илинден събира кърджалийци и гости в село Опълченско

На 20 юли 2025 г. в храм „Св. пророк Илия“ в село Опълченско ще се състои тържественото честване на традиционния празник Илинден. Събитието се организира съвместно от Община Кърджали, Народно читалище „Родопски фар – 1938“ и Спортно-интелектуален клуб „Ахридос“. „Започнахме подготовката отдавна. Преди всичко искам да благодаря на Община Кърджали и..

публикувано на 16.07.25 в 11:15

"Вкусен следобед" - в неделя с Радка Петкова

Във втората част на предаването продължаваме с два ирландски рецепти - яхния и скоун, който прилича на малка курабийка. Ще научим и легендата за келтската арфа, населявана от леприкони и какво знаят за Ирландия най-малките. Ще обогатим знанията си и за зъбите, които живеят в дивечовъдно стопанство "Женда". Очаквайте ни..

публикувано на 13.07.25 в 18:24

Фолклор, море и емоции: „Фолклорна плетеница“ 2025

От 18 до 20 юли амфитеатралната сцена в центъра на Приморско ще бъде домакин на шестото издание на Националния музикален и танцов фестивал „Фолклорна плетеница“. Събитието се организира от Община Приморско и сдружение „Атлиманска огърлица“, с изцяло финансовата подкрепа на общината. Фестивалът има конкурсен характер и събира на едно място изпълнители..

публикувано на 12.07.25 в 16:00

„Троица братя“: Един концерт за Родопите, паметта и звука на автентичното

В топлата атмосфера на „Алибеевия конак“ в Смолян, пред подбрана публика от роднини, приятели и фолклорни дейци, прозвучаха стари, почти забравени родопски песни, възродени с любов и отдаденост от трио гайдари с име, което вече се помни – „Троица братя“. Триото – Ангел Николов, Емануил Пунев и Тодор Михайлов – представи песни, събирани от стари..

публикувано на 10.07.25 в 10:41
Кирил и Христо Георгиеви

Йовковец ще представлява учениците от Южен централен район в Националния ученически парламент

Христо Георгиев от Средно училище „Йордан Йовков“ бе избран да представлява учениците от Южен централен район в Управителния съвет на Националния ученически парламент. Той и ученик от Смолян спечелиха изборите за нашия регион и ще бъдат двамата представители от Южен централен район в управлението на организацията.  „Желаех да стана..

публикувано на 06.07.25 в 19:13

„С песните на Георги Чилингиров" – паметта и гласът на Родопа

Село Полковник Серафимово отново стана център на родопската песен. В рамките на седмото издание на фолклорния фестивал „С песните на Георги Чилингиров“, десетки изпълнители и състави от региона се събраха, за да почетат делото на един от най-значимите гласове на Родопите. Сред тях бе и фолклорната група към читалище „Кирил Маджаров“ – Смолян, водена от..

публикувано на 05.07.25 в 17:00