Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Участниците от Кърджали и Крумовград не съжаляват за двете седмици наблюдения на нощното небе, прекарани извън града, дискотеките и заведенията

Школата по астрономия "Бели брези" е любов за цял живот

Тук е мястото, където се борим с дискриминацията, за която не се говори - срещу добрите ученици, казва астрономът Бончо Бонев

4
"Кърджалийската" група на 51-та лагер-школа по астрономия "Бели брези" - Наско, Ради, Бончо Бонев, Мариана, Борислава, Катерина
Снимка: Мехмед Реджеб, Радио Кърджали

51-та лагер-школа по астрономия "Бели брези" остана в историята. Двуседмичното преживяване за 50 млади хора - ученици и студенти от цялата страна и от водещи наши и чуждестранни университети, скрепи създадени от предишни години връзки, създаде нови приятелства, запали интерес и любов към звездите от научна гледна точка в младежите, които за първи път откриха магията на нощното небе. 
Школата е традиция и се организира от Астрономическата обсерватория "Славе Златев" в Кърджали. Но днес няма да говорим за преброените метеори от потока Персеиди, нито за добрата организация и битовите условия или пък за изключително високото ниво на лекторите. Днес ще ви представя "кърджалийската" група - петима ученици - Наско, Катерина, Мариана, Борислава, Зехра,  и един студент - Ради, както и един от преподавателите им - астрономът Бончо Бонев. Какво доведе младите хора на школата по астрономия? Откриха ли своето място? Какви са мечтите им? 
Ради Радев вече не е ученик, но отново е школник, защото е традиционен участник в лагера на Белите брези. Питам го защо отново е тук? "Един път като дойде човек, повече не може да се откаже. Школата е много неща - нови знания, нови приятелства, поддържане на старите. Трябва винаги да я има", казва Ради.
С подобен въпрос - защо е тук, се опитвам да провокирам и Атанас Митрев, който стои до Ради. "Купонът е тук, не е в града, тук е много по-приятно от града, а школата е много добра съвкупност от теория и практика. Тук ме водят интересите ми", казва Наско.
Поглед към небето е отправила и Катерина, която е за първи път на лагер-школата, но тя не си пожелава нищо, когато види падаща звезда, защото знае, че това е метеор, който не пада. В момента метеорите са й много интересни и се впечатлява от всичко. Мариана все още не е конкретизирала мечтите си, но знае, че иска да се занимава с астрономия и фотография. Всичко й е интересно, тъй като всеки ден научава нещо ново. Борислава също е за първа година, но и при нея интересът към звездите вече е събуден. Като част от кърджалийската група е привлечена и Зехра Мустафа, която е ученичка в Средното училище "Васил Левски" в Крумовград. Доволна е от всичко - храната, битовите условия, лекциите и най-вече наблюденията. Харесва астрономията, привличат я другите Слънчеви системи, дали има живот в тях, интересни са й звездите - свръхгиганти.
"Кърджалийската" група е съставена от деца, които са на различна възраст, които имат интерес към точните науки, към астрономия, техника, програмиране", казва в обобщение Бончо Бонев, който е астроном в Обсерваторията в Кърджали и преподавател на учениците, които искат да се занимават с физика и астрономия. "Тук е мястото, където децата могат да направят нещо повече за себе си, тук е мястото, където се борим с дискриминацията, за която не се говори - срещу добрите ученици. Защото в училище се работи за средното ниво, за изоставащите, но никой не обръща внимание на добрите ученици, само се ползват техните резултати да се кичим със слава. Очаква се, че щом са добри, те сами ще се справят, вместо да ги подпомогнем още повече да достигнат по-големи висоти. Е, тук се надяваме, че е мястото за тях", казва Бончо Бонев.
Повече може да чуете в прикачения звуков файл. По темата работи Станислава Георгиева.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

"Ако можеха да говорят..." - историята на теленцето Найден

Божидар Чолаков е добре познат на слушателите на БНР – Радио Кърджали като водещ на фолклорното предаване „Полет над Родопите“. Но освен отдаден радиожурналист и радиолюбител, той е и страстен пътешественик, фотограф и разказвач на истории, които пречупва през личния си обектив – и визуален, и словесен. Обича да се разхожда из планината, често пътува..

публикувано на 11.05.25 в 18:07

"Вкусен следобед" - в неделя с Радка Петкова

Нашият колега, водещ на "Полет над Родопите" Божидар Чолаков , освен радиолюбител и редактор, е и пътешественик, обича да се катери до Моняк, да пътува с родопската гъсеница, да търси интересния журналически детайл. Миналата седмица той буквално бе последван от една любопитна история, на път с колата до крепостта Моняк. В нея е вплетена..

публикувано на 11.05.25 в 17:50

Майстори на народните танци с участие в „Полет над Родопите“

Втората част на изнесеното предаване „Полет над Родопите“ по Радио Кърджали беше посветена на майсторите на народните танци – онези, които със сърце и талант съхраняват живия пулс на българския фолклор. Специални гости бяха Танцов клуб „Пъстро хоро“ с главен хореограф Алексей Настев и Представителен ансамбъл за народни танци „Орфей“ при Дом на културата..

публикувано на 10.05.25 в 18:16

Млади таланти гостуваха в изнесеното студио на „Полет над Родопите“

Изнесеното студио на предаването „Полет над Родопите“ се разположи на площад „България“ пред Дома на културата в Кърджали и събра любители на фолклора и живата българска традиция. Събеседници на водещия Божидар Чолаков бяха млади и таланти деца от Кърджали – гайдарят Йоан Петров, народната певица Надежда Димитрова и Детска фолклорна група при СУ..

публикувано на 10.05.25 в 17:26

България в решаващите дни на Втората световна - армия от почти половин милион

На 9 май честваме Деня на Европа – символ на мира, единството и солидарността между европейските народи. Датата бележи и края на Втората световна война на Стария континент, с капитулацията на нацистка Германия през 1945 г. За България този ден е двоен повод за признателност – и към идеята за обединена Европа, и към хилядите български воини, които..

публикувано на 09.05.25 в 15:27

Посрещаме пролетта с Гергьовден и Хъдърлез – ритуали и вярвания от Родопите

Гергьовден и Хъдърлез – два празника, дълбоко вкоренени в културната и духовна памет на Родопите, обединяват поколения българи около символите на пролетта, здравето и плодородието. В многообразието на местните традиции, те се честват от християни и мюсюлмани с общо усещане за ново начало и връзка с природата. Соня Костадинова – уредник в..

обновено на 05.05.25 в 14:22

Шеф Пеньо Иванов показва свои бижута заедно с именития си учител

  Васко или Ивитал, както обича да го наричат или шеф Пеньо Иванов, както го обичат мнозина,  ще участва в изложба от бижута на Владимир Буров и ученици в галерия Готи в Пловдив. Тя е под надслов "Човекът, който промени моя живот" и е изложба на учителя по бижутерство и негови ученици. Учителят Буров е разпалил десетки сърца за ювелирното..

публикувано на 04.05.25 в 18:37