Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Георги Иванов: В Космоса няма място за страх

"Като бях малък мечтаех да стана моряк, защото нямаше космонавти". Това заяви в Музея на авиацията край Крумово първият български космонавт Георги Иванов по време на честването на празника на авиацията 12 април и 35-та годишнина от полета му с Николай Рукавишников. 

"През деня Земята от Космоса се вижда покрита с бели облаци и синьо-зелени морета. Градовете нощем светят като звезди, а денем над тах се вият сиви пушаци", разказа още Георги Иванов. 

Да се срещнат с него дойдоха ученици от цялата страна, ветерани на авиацията и граждани. Малчуганите попитаха космонавта бил ли е на други планети. „Не съм, вие ще отидете“, отговори той. 

По думите на Георги Иванов в Космоса няма място за страх, изпълняват се точно инструкциите. 

Първият български астронавт подари на музея свой шлем, с който е летял и получи плакети от музея и от Вертолетна авиобаза „Крумово“. Пред аудиторията бе представена и книгата на дългогодишната водеща в БНР Божана Димитрова „Разговор с първия български космонавт на България“.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Девет двойки сключват брак на днешната огледална дата в Пловдив

Девет двойки влюбени ще си кажат "Да" на огледалната дата 25.02.2025 г. в Пловдив.  Осем от тях ще сключат граждански брак в Дома на младоженците, а един ритуал е изнесен, съобщи директорът на общинското предприятие "Радостни обреди" Чудомира Пинджева.  Сватбите започват от 11 часа и продължават до края на деня.  Желаещите да минат под венчило..

обновено на 25.02.25 в 07:01

Пловдивските художници представят изложбата "Пейзажът"

Обща тематична изложба "Пейзажът" ще бъде открита тази вечер в галерия  "Пловдив" в сградата на  Общинския съвет,  съобщиха от Дружеството на пловдивските художници.  Пейзажът е жанр, който е един от най-разпространените в изобразителното изкуство. В експозицията ще могат да се разгледат над 60 творби от 45 автора, събрани заедно на жанров принцип...

публикувано на 25.02.25 в 07:00

Протестиращи искат равни родителски права пред съда в Пловдив

Протест за равни права при отглеждането на деца ще се проведе днес по обяд пред Съдебната палата в Пловдив. Организатори в социалните мрежи са Владимир Ненов и Христо Симеонов, които призовават да участват всички граждани, които искат да изразят позицията си как съдът да решава детски съдби.  Организаторите призовават съда да заработи в интерес..

обновено на 25.02.25 в 07:01

С "огнено сърце" украинците в Пловдив почетоха Родината

Десетки п редставители на украинската общност в Пловдив се събраха тази вечер пред катедралния храм „Света Богородица“ , за да отбележат третата година от началото на руската инвазия в Украйна.  За тях и семействата им  24 февруари е трагична датата, тъй като се налага да напуснат домовете и родината си.  Споделят, че руската военна..

публикувано на 24.02.25 в 19:25

Трима леко пострадали на пътя Пещера - Батак

Шофьор и двете му деца са транспортирани за преглед в МБАЛ-Пазарджик след катастрофа на пътя Пещера - Батак. Инцидентът е станал следобед, като вероятно шофьорът е загубил управление и автомобилът се врязал в мантинелата.  По първоначални данни, тримата пострадали са без сериозни травми , информират от МВР в Пазарджик. Мъжът и двете му деца,..

публикувано на 24.02.25 в 17:33