Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Посланик дьо Кабан почетен гост на Медицинския университет в Пловдив

Посланикът на Франция у нас Ксавие Лапер дьо Кабан гостува днес на Медицинския университет в Пловдив. 

Той ще присъства на церемонията по връчването на почетното звание „доктор хонорис кауза” на френския неврохирург проф. Патрик Делем. Званието се присъжда за приноси към развитието на детската неврохирургия в МУ-Пловдив, за неговата отдаденост към хуманната кауза на университета и обучението на десетки пловдивски специалисти и учени в областта на детската хирургия и неврохирургия. 

Професор Патрик Делем е един от най-добрите неврохирурзи в света. Той е водещ преподавател по неврохирургия във всички степени на университетското образование по медицински науки, член е на френските дружества по медицина, неврохирургия и педиатрия, както и на хирургическото дружество в Лил. Той е председател на Френското дружество по детска неврохирургия в последните девет години. 

Също днес по време на Академичния съвет на Медицинския университет в Пловдив ще бъдат връчени и титлите на седем нови професори, трима доценти и тринадесет учени, защитили докторска степен. 

Сред официалните гости ще бъдат още проф. Жил Руе - аташе по университетското и научно сътрудничество на Франция в България и Теофана Брадинска – почетен консул на Франция в Пловдив. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Завърши ремонтът в Основно училище „Райна Княгиня"

Община Пловдив завърши в срок мащабния ремонт на Основно училище „Райна Княгиня", съобщава ресорният заместник-кмет Владимир Темелков в мейл до медиите. Ремонтът обхващанова топлоизолация и обновена фасада,  окачени тавани, нови инсталации, модерни санитарни възли на четири етажа. Седем класни стаи са с нови настилки, изграден е и нов..

обновено на 08.09.25 в 13:31

Част от улица се затваря за ремонт

Авариен ремонт на ВиК инфраструктурата и рехабилитация на пътната настилка на част от ул. „Месемврия“ започва днес.   По време на строително-монтажните работи ще се подменят водоснабдителните и канализационни тръби на ул. „Месемврия“, в зоната от кръстовището с ул. „Славянска“ до кръстовището с бул. „Санкт Петербург“. След това ще бъде..

обновено на 08.09.25 в 13:31

Православната църква отбелязва Рождество Богородично

Православната църква отбелязва днес празника Рождество Богородично. Денят, в който се е родила Света Дева Мария, е известен в народната традиция като Малка Богородица.  Това е и един от най-големите празници в църковния календар. Малка Богородица е и сред  най-предпочитаните празници, на който се провеждат събори из цялата страна.  Хасково..

обновено на 08.09.25 в 13:31

Кола се блъсна в жилищен вход в Асеновград

Кола се вряза в жилищен вход в Асеновград, малко пред 2:00 часа тази нощ. Инцидентът е станал на бул. "България" . Няма пострадали, предаде БНТ. Сблъскали са се два автомобила, като единият е изхвърчал от пътното платно и се е блъснал във вратата на блока. Катастрофата се е разминала само с материални щети, съобщиха от полицията в Пловдив...

публикувано на 08.09.25 в 13:30

Пълно лунно затъмнение и пълнолуние ни очакват тази вечер

Тази вечер, 7 септември 2025 г., ще станем свидетели на рядко и впечатляващо небесно явление — пълно лунно затъмнение ("кървава луна") и пълнолуние. То ще започне с полусянчестата фаза около 19:26 ч. , след което пълната фаза стартира около 20:30 ч. . Максимумът на затъмнението ще настъпи между 21:11 ч. и 21:12 ч. , когато Луната..

публикувано на 07.09.25 в 15:59